Za přijímání úplatků, zneužití pravomoci veřejného činitele, podvod a zkreslování údajů o hospodaření by měl jít bývalý šéf libereckých policistů na čtyři roky do vězení. Rozhodl o tom v úterý dopoledne Okresní soud v Liberci.

Rovněž mu zakázal na deset let práci u policie.

Obžalování byli i další tři policisté. Dva odešli od soudu s podmíněným trestem, jeden byl zproštěn obžaloby.

Podle státních zástupců Dvořák požadoval úplatek v souvislosti s projektem na umisťování radarů pro měření rychlosti u škol. Postaral se prý také o smazání přestupku, kterého se dopustil hejtmanův náměstek Martin Sepp (ČSSD).

V obžalobě také stojí, že Dvořák používal služební vozy pro soukromé potřeby - přepravu piva a stavebního materiálu. Pracovníky údržby z ekonomického odboru policie využil při stavebních pracích na svém domě a v rekreačním středisku policie ve Starých Splavech.

Kromě policistů byli obviněni i dva lidé mimo policii. Ty už dříve soudce viny zprostil. Státní zástupce se proti tomu odvolal.

Největší případy souzených policistů:


Pravomocně odsouzeni


Bývalý královéhradecký policejní šéf Aleš Pozdílek:

V lednu 2002 podali kolínští žalobci obžalobu pro zneužití pravomoci veřejného činitele na královéhradeckého policejního ředitele Aleše Pozdílka. Podle žalobců ve dvou případech nezákonně zastavil vyšetřování dopravních přestupků vlivných úředníků. Postaven mimo službu byl od svého obvinění v roce 2001, později od policie odešel. Soud jeho vinu uznal a v říjnu 2002 jej pravomocně potrestal pokutou 30.000 korun a šestiletým zákazem práce u policie.

Bývalí vysocí důstojníci karlovarské policie:

V květnu 2006 odsoudil sokolovský okresní soud čtyři bývalé policisty za zneužití pravomoci veřejného činitele. Dopustili se ho tím, že mařili vyšetřování loupeže na karlovarské poště v roce 2002. Z činu byl podezřelý jiný policista, jenž byl synem jednoho z obžalovaných. Vina mu však nikdy nebyla prokázána. Odsouzeným, mezi nimiž byl šéf karlovarské kriminálky Miroslav Roušal a bývalý náměstek tamního policejního ředitele Vladimír Budík, vyměřil sokolovský soud podmíněné tresty v rozmezí šest až 14 měsíců a zákaz práce v ozbrojených složkách.

Expolicista ostravské protikorupční policie Zdeněk Filipec:

Policista z ostravského Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Zdeněk Filipec byl v prosinci 2005 obžalován z ohrožení utajované skutečnosti, zneužití pravomoci a nadržování. Podle žalobců zneužil svého postavení a nezákonně pomáhal pašerákovi zlata. Filipec byl nejprve zproštěn obžaloby, v červenci 2008 jej soud pravomocně potrestal roční podmínkou s dvouletým odkladem. Nadřízení postavili detektiva mimo službu již po jeho obvinění, on sám dal poté výpověď.


Nepravomocně odsouzeni


Bývalý šéf písecké dopravní policie David Hrach:

V prosinci 2010 udělil písecký okresní soud bývalému šéfovi tamější dopravní policie Davidu Hrachovi podmíněný osmnáctiměsíční trest s odkladem na 30 měsíců a zákaz činnosti ve funkci úřední osoby na tři roky. Hrach byl podle dosud nepravomocného rozsudku shledán vinným ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle obžaloby v jednom případě nechal při silniční kontrole odjet řidiče, který překročil povolenou rychlost, v jiném případě přemluvil policistu, aby nechal odjet jiného řidiče, kterého zastavil kvůli překročení rychlosti.

Bývalý liberecký policejní ředitel Miroslav Dvořák:

Okresní soud v Liberci dnes nepravomocně odsoudil bývalého libereckého policejního ředitele Miroslava Dvořáka za přijímání úplatků, zneužití pravomoci a podvod ke čtyřletému vězení. Rovněž mu zakázal na deset let práci u policie. Dvořák podle rozsudku požadoval úplatek v souvislosti s projektem na umisťování radarů pro měření rychlosti u škol. Postaral se prý také o smazání přestupku, kterého se dopustil náměstek hejtmana Martin Sepp (ČSSD). Údajně také používal služební vozy pro soukromé potřeby, například pro přepravu piva či stavebního materiálu.


Osvobozeni


Bývalý šéf oddělení pražského útvaru OBOZ František Brázdil:

V březnu 2006 byl bývalý šéf oddělení útvaru boje s organizovaným zločinem František Brázdil obžalován z neoprávněného nakládání s osobními údaji a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Podle obžaloby v roce 2003 jako detektiv OBOZ zjišťoval v policejních databázích ze soukromých důvodů informace o několika lidech. V roce 2007 jej soud s konečnou platností zprostil viny. Brázdil již dříve od policie na vlastní žádost odešel.

Bývalý důstojník pražské policie Zdeněk Pichlík:

V říjnu 2007 byl bývalý velitel pražské Služby kriminální policie a vyšetřování Zdeněk Pichlík obžalován z trestných činů zasahování do nezávislosti soudu a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Podle obžaloby chtěl s dalšími lidmi v několika trestních kauzách nezákonně ovlivnit vyšetřování či dokonce soudce. V červnu 2010 jej pražský městský soud obvinění zbavil. Pichlík byl po obvinění v roce 2004 od policie propuštěn, nyní je již v důchodu.

Bývalý šéf odboru pražského policejního ředitelství Josef Vlastník:

Obvodní soud pro Prahu 10 letos v červnu nepravomocně osvobodil bývalého šéfa odboru vyšetřování dopravních nehod pražského krajského policejního ředitelství Josefa Vlastníka. Obžaloba jej vinila z toho, že pomáhal ovlivňovat vyšetřování dopravních nehod.

Související