Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) zprostil funkce dva soudce Okresního soudu v Litoměřicích Josefa Knotka a Ladislava Jelínka. Potvrdila to mluvčí ministerstva Tereza Palečková. Muže začala koncem října stíhat policie, obvinila je z přijímání úplatku a zneužití pravomocí. Kromě nich je stíhána i soudní zapisovatelka.

"Obvinění obou soudců jsou natolik závažná, že jsem nemohl postupovat jinak, čímž ale není dotčena presumpce neviny," uvedl v tiskové zprávě Pospíšil.

Muži se proti jeho rozhodnutí mohou odvolat - podat si takzvaný rozklad, který však nemá odkladný účinek. Ministr již dříve uvedl, že také na oba soudce podá kárné žaloby.

Hrozí jim až osmileté tresty vězení. Ke stíhání soudců musel už dříve dát souhlas prezident Václav Klaus.

Státní zastupitelství ani policie zatím nechtějí upřesnit, o jaká provinění šlo. Celý případ je prý velmi čerstvý. "Jednání, pro které je vedeno vyšetřování, má spojitost s rozhodovací činností obou soudců na úseku trestního řízení," uvedla Lenka Bradáčová z krajského státního zastupitelství.

Knotek a Jelínek měli na starosti trestní agendu, například krádeže, drobné loupeže či týrání dětí. Deník Mladá fronta Dnes (MfD) napsal, že údajně za úplatu ovlivňovali kauzy. Z kvalifikace trestného činu, ze kterého jsou obviněni, vyplývá, že si tak přišli na částku do půl milionu korun.

Počet obviněných může vzrůst

Policie zahájila trestní stíhání 27. října. Bradáčová nevyloučila to, že může počet obviněných ještě vzrůst. Podle médií je možné, že policie začne stíhat další soudce a soudní úředníky. Muži se k případu zatím nevyjádřili, Knotek je ve vazbě a Jelínek si prý vzal dovolenou.

Rozhodnutím ministra spravedlnosti jsou tak soudci dočasně zproštěni výkonu funkce až do pravomocného ukončení trestního řízení.

Starý litoměřický známý

Soudce Josef Knotek o talár nepřijde poprvé - v roce 2003 měl intervenovat ve prospěch Zdeňka Nováka, soudce Nejvyššího soudu a později pražského vrchního soudu, který havaroval v Lovosicích s 2,46 promile alkoholu v krvi a vyvázl pouze s pokutou 1 500Kč.

Podle policie se tak stalo díky "přímluvě" soudce Knotka a Vladislava Větrovce, šéfa tzv. konkurzní mafie. Knotkův případ projednával v roce 2007 mělnický soud, ale nakonec jej pro nedostatek důkazů osvobodil. Knotek tehdy rok nemohl soudit, později se snažil na státu vysoudit půlmilionové odškodné.

Korupce v justici? Bez překvapení

Bezpečnostní informační služba (BIS) letos v září ve výroční zprávě za rok 2010 napsala, že je justice zatížena korupcí, vynášením citlivých informací, pochybnými kontakty s podsvětím i liknavostí vrcholných představitelů. Vzhledem k zákonem vymezenému postavení soudců a státních zástupců však prý tato činnost zůstala nepotrestána.

Ministr spravedlnosti Pospíšil tehdy o několik dnů později řekl, že ho zpráva civilní kontrarozvědky nepřekvapila. Podobné informace prý od ní dostal už několikrát. Prohlášení BIS ohledně korupce a klientelismu v justici se podle něj týká méně než deseti soudců.