Varnsdorfský policista Marian Hudec sledoval také výpisy telefonních hovorů nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Klause, a to kancléře Jiřího Weigla a tajemníka Ladislava Jakla.

Zjistila to inspekce ministra vnitra při hloubkové prověrce, podle vyšetřovací verze policista pracoval na zakázku. Uvedla to pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

V sobotu deník napsal, že si policista nechal posílat i výpisy telefonních hovorů šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského.

Deník uvedl, že výpisy s citlivými údaji o tom, s kým a jak často si vysoce postavení lidé volali, se mohly dostat do rukou soukromé osoby nebo firmy.

 

Analýza výpisu hovorů mohla sloužit k získávání informací o prezidentovi. Právě Weigl a Jakl se totiž starají o jeho agendu. Z výpisů lze zjistit i místa, kde se v určitý čas pohybovali. "Pakliže by to byla pravda, bylo by to něco neuvěřitelného. Vůbec si to nedovedu představit," řekl deníku Weigl.

Špiclovalo se až 30 jmen

Klausovi lidé nejsou jediní, jejichž telefony byly sledovány. Na seznamu je až 30 jmen. Mezi nimi i lobbistka ČSSD Jana Mrencová, tři novináři MfD nebo manažeři z vedení bezpečnostní agentury SSI.

Výpisy si Hudec vyžádal i u dvou podnikatelů, kteří pracují na zakázkách pro pražský magistrát.

Kdo si sledování zadal? ABL?

Kdo si u Hudce zadání zadal, se vyšetřuje. Podle deníku inspekce prověřuje i verzi, že v případu může hrát jistou roli detektivní agentura ABL, která patřila bývalému ministru dopravy a neformálnímu šéfovi Věcí veřejných Vítu Bártovi.

Ten v prohlášení na sociální síti Facebook napsal, že s kauzou výpisů hovorů vlivných lidí nemá nic společného.

MfD na případ narazila, když rozkrývala aktivity ABL. Agentura totiž disponovala výpisy bezpečnostního ředitele ČEZ Daniela Rouse za období od října 2009 do ledna 2010.

Výpisy hovorů od operátora může policista získat jen s povolením soudu.

Hudec výpisy Weigla, Jakla a dalších získal tak, že jejich čísla označil jako podezřelá. Nechal si jejich sledování schválit v rámci vyšetřování obchodu s lidmi, za kterým stojí kamerunští a nigerijští podvodníci.

On sám se hájí tím, že netušil, komu čísla patří, uvedla MfD.

Kubice: Pochybili všichni

Ministr vnitra Jan Kubice vidí pochybení na všech stupních trestního řízení. Deníku řekl, že kontrolní opatření musí být průběžná.

Premiér Petr Nečas (ODS) míní, že jde o vážné zneužití policie. "Vypadá to na selhání soudů, které jen mechanicky podepisují, co jim policisté a státní zástupci předhodí," řekl listu premiér.

Také podle odborníků Hudcovi pomohla nedůslednost a laxnost justice.

Hudec protizákonně pomáhal už dříve

Policista Hudec je již kvůli jinému případu obžalován ze zneužití pravomoci a osobních údajů. Údajně pomohl soukromému detektivovi obstarat citlivé informace pro jeho klienta.

Televize Nova v sobotu uvedla, že údajně předával výpisy hovorů za úplatu bývalému detektivovi z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který vystupuje pod přezdívkou Kondor. Před pěti lety se o něm psalo v souvislosti s Berdychovým gangem.