Přímá volba prezidenta Česka už není jen dalekou vidinou, ale možná blízkou budoucností. Sociální demokraté ve čtvrtek odpoledne nečekaně oznámili, že v Senátu změnu ústavního zákona podpoří beze změn.

Ještě před týdnem přitom tvrdili, že se pravděpodobně pokusí návrh zákona se změnami znovu vrátit do sněmovny.

"Jsem přesvědčen, že velká většina senátorů ČSSD podpoří přímou volbu i přesto, že jsme měli trošku jiné představy o tom, jak ten zákon bude vypadat.," uvedl předseda senátorů ČSSD Petr Vícha. Obává se toho, že pokud by zákon vrátili zpět do sněmovny, premiér by jej už na její jednání nezařadil.

"Černý Petr by tak zůstal Senátu," podotkl Vícha.

Senátoři začnou osud přímé volby, kterou sněmovna podpořila loni v polovině prosince, projednávat 8. února. Hlasy ČSSD přitom ke schválení zákona nestačí, s ústavním zákonem musí souhlasit tři pětiny senátorů.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc vyzval vládu, aby co nejrychleji předložila znění zákonů, které s přímou volbou souvisí. "Už není na co čekat. Není důvod se vymlouvat na to, že ústavní zákon ještě nebyl schválen - buď bude schválen ve znění, které je nyní v Senátu, nebo nebude vůbec," podotkl Tejc. 

Lidé by si mohli zvolit hlavu státu už za tři roky. Pokud se politici rychle domluví - čtěte ZDE

Pospíšil: Největší šanci má dvoukolová varianta přímé volby prezidenta - čtěte ZDE

Schwarzenberg kývl na kandidaturu na Hrad. S boží pomocí to snad zvládnu, řekl - čtěte ZDE

Sociální demokraté podle svého předsedy Bohuslava Sobotky zatím nemají jasného prezidentského kandidáta. Diskusi, v níž nevylučují kandidaturu straníka, ale ani podporu známé nadstranické osobnosti, chtějí otevřít na jaře poté, co skončí jejich primárky před letošními senátními volbami a výběr kandidátů do krajských voleb.

Mezi občanskými demokraty projevili o funkci po současném prezidentu Václavu Klausovi zájem předseda senátorského klubu ODS Přemysl Sobotka, proti by nebyla předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, TOP 09 chystá nominaci svého předsedy a ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenbergera.