Přibližně deset lidí má na starosti přípravu historické houfnice, na jejíž lafetě bude ve středu převezena rakev s ostatky bývalého prezidenta Václava Havla do Vladislavského sálu Pražského hradu.

Houfnice je nyní v kasárnách Hradní stráže na Hradčanech, kde na ni vojáci upevnili katafalk, na kterém bude připevněna rakev. Katafalk také pokryli černým suknem.

"Všichni se snaží o to, aby průvod dopadl co nejlépe. Aby to byla opravdu co nejpietnější vzpomínka na pana prezidenta Havla," řekl plukovník Michael Burian z Vojenského historického ústavu (VHÚ), který na přípravu kanónu dohlíží.

Organizátoři se inspirovali tradicí první republiky

"Je to po několika desítkách let první státní pohřeb této velikosti a všichni ti, kteří se na něm podílejí, něco takového dělají poprvé v životě," připomněl Burian.

Organizátoři smutečního průvodu se při jeho přípravě inspirovali tradicí první republiky. Vycházeli z pohřbu prvního prezidenta samostatného Československa Tomáše Garriguea Masaryka. Proto bylo rozhodnuto, že Havlova rakev bude vezena na stejné houfnici, na níž byly v roce 1937 přepraveny ostatky TGM.

Houfnice prošla kompletní rekonstrukcí

Houfnice byla do kasáren Hradní stráže převezena v pondělí odpoledne z Vojenského technické muzea v Lešanech, kde byla doposud vystavena. Od té doby na ní pracují experti, kteří se jí snaží uvést do co nejlepšího stavu. V pondělí se na ní činili restaurátoři VHÚ.

"Sundávala se kola, promazávala se veškerá ložiska, všechny čepy, aby kanón byl opravdu připravený splnit svoji čestnou úlohu," popsal Burian. Dnes pak šičky ušily černou látku, kterou byl následně katafalk kolem dokola lemován.

Podle ředitele VHÚ Aleše Knížka je dělo v dobrém technickém stavu. Mimo jiné i proto, že bylo před deseti lety restaurováno. Po skončení smutečního ceremoniálu bude houfnice opět odvezena do Lešan.

Rakev potáhnou kladrubští vraníci

Lafetu potáhne šest kladrubských vraníků. Koně vedení hřebčína vybralo klidné, zvyklé jezdit ve spřežení. Zvířata do Prahy z hřebčína převezly kamiony dnes odpoledne.

Rakev taženou šesticí koní budou na cestě doprovázet stovky vojáků. Někteří z nich ponesou historické prapory spojené s československými legiemi za první světové války. Protože jsou vzácné, rozkaz k jejich užití při přehlídce může vydat jedině prezident Václav Klaus.

"Prapory jsou ve sbírkách VHÚ. Nákladně a náročně se restaurují. Proto se také používají pouze ve výjimečných případech," vysvětlil Knížek. Tyto prapory vojáci nosí například při výročí vzniku samostatného Československa.