Při poslední cestě na Hrad doprovodí zesnulého exprezidenta Václava Havla ve středu veřejnost. Rodina zve lidi do smutečního průvodu, který začne v 08:00 od centra Pražská křižovatka, které je v objektu odsvěceného kostela svaté Anny. Tam se i v úterý přišly poklonit k rakvi prvního českého prezidenta tisíce lidí.

Minutou ticha dnes jeho památku uctili poslanci, na mimořádném zasedání vyslechli záznam jeho proslovu z 15. ledna 2003, kdy před sněmovnou promluvil naposledy ve funkci prezidenta. Zároveň finišují přípravy na páteční státní pohřeb, účast na něm již potvrdila řada hlav evropských států.

Úterní dění sledujte on-line ZDE

"Procházela jsem všechny projevy Václava Havla ve sněmovně a vybírala nejzásadnější sdělení," uvedla  předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

Na Hradě i jinde v Česku se podepisovaly kondolenční listiny, hořely svíčky a lidé přinášeli květiny. V kostelech po Česku si exprezidenta začali připomínat na zádušních mších věřící.

Podívejte se, kudy půjde smuteční průvod

Smuteční průvod (mapa cesty ZDE) povede ulicí Liliovou, Karlovou, přes Karlův most, Malostranské náměstí, ulicí Nerudovou, Úvozem a kolem Černínského paláce ulicí Loretánskou k Pražskému hradu. Na akci bude dohlížet 700 policistů.

Napřed rodina, pak armáda

Rakev poveze nejprve pohřební automobil, za ním půjde Havlova rodina a přátelé.

Pak se v organizace průvodu ujme armáda. S rakví půjde špalírem vojáků Havlova rodina a nejvyšší ústavní činitelé v čele s prezidentem Václavem Klausem. Rakev bude tažena šestispřežím kladrubských vraníků na lafetě stejné houfnice jako ostatky prvního prezidenta samostatného Československa T. G. Masaryka.

Následně bude vystavena ve Vladislavském sále, kde na smutečním shromáždění promluví prezident Václav Klaus. Od středečních 13:00 se bude moci do starobylé síně využívané k mimořádným státním událostem přijít poklonit bývalému prezidentovi veřejnost.

Přátelé někdejšího prezidenta ze zahraničí a zahraniční politici mu budou moct vyjádřit úctu při páteční zádušní mši, kterou bude sloužit arcibiskup Dominik Duka.

Ve sv. Vítu jen tisícovka pozvaných hostů

Rozloučení v Chrámu svatého Víta bude jen pro tisícovku pozvaných hostů, po zádušní mši bude na Hradě společenské setkání. Účast už potvrdil francouzský prezident Nicolas Sarkozy, dorazit by měla americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová s manželem, bývalým prezidentem Billem Clintonem. Přijedou mimo jiné i nejvyšší představitelé Německa, Slovenska, Rakouska a Maďarska.

Na pohřbu promluví kromě prezidenta Václava Klause i exministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová.

Vláda už v pondělí vyzvala obyvatele země, aby v tento den v poledne uctili Havlovu památku minutou ticha. Po tuto dobu se zastaví provoz pražské MHD. Na exprezidentovu počest také zazní 21 dělostřeleckých salv.

Ruší se koncerty a další akce

Kvůli státnímu smutku vyhlášenému vládou od středy do pátku ruší pořadatelé některé plánované hudební akce. Koncerty komornějšího rázu se většinou uskuteční, na některých protagonisté chystají pietní vzpomínku. Některá divadla zrušila plánovaná představení.

Asociace sázkových her v hernách a casinech vyzvala provozovatele zařízení, aby omezili provoz, zastavili prodej alkoholu a v den pohřbu zavřeli mezi 08:00 a 18:00. Podle asociace zákon o loteriích provoz heren při státním smutku nezakazuje.

Pražští radní na svém úterním jednání vyslovili čest Havlově památce. Praha se chce také zabývat tím, která ulice či prostranství by mohla nést jméno zesnulého exprezidenta.

První polistopadový prezident Havel zemřel ve věku 75 let v neděli na své chalupě v Hrádečku na Trutnovsku.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:08
Česko se nadále loučí s Václavem Havlem

Lidé mohou i dnes podepisovat kondolenční listiny na mnoha místech Česka a vyjádřit tak soustrast s úmrtím Václava Havla. Rakev s ostatky bývalého prezidenta jsou nadále vystaveny v centru Pražská křižovatka.

07:20
Hrad se ke kondolenci otevře v 9:00

Kondolenční knihy v Rothmayerově sále Pražského hradu budou pro veřejnost vystaveny od 10:00. Vstup do areálu Hradu pro kondolující bude z Hradčanského náměstí přes I. nádvoří.

07:23
Měl pocit, že prezident nemůže být nemocný, vzpomíná Mathé

Když se rozhodoval, zda znovu kandidovat, tak ještě netušil, co ho čeká za zdravotní problémy, říká v HN někdejší šéf Havlovy prezidentské kanceláře Ivo Mathé. "Musel si začít dávat pozor, musel přestat kouřit, musel brát v potaz názor lékařů. Tím bylao to druhé volební období poznamenané. Nebyla to nevýhoda pro stát, ale pro něj. Myslím psychicky. Měl pocit, že nikdo nesmí cítit, že máme prezidenta, který může být nemocný. Dost tím trpěl."

07:51
Sněmovna: Nejprve pieta, potom zákony

Sněmovna v 10:00 na pietním shromáždění uctí památku bývalého prezidenta Václava Havla. V předsálí jednacího sálu budou mít poslanci až do středy k dispozici kondolenční listiny.

Na začátku schůze promluví předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Po zhruba patnáctiminutové přestávce by se poslanci měli věnovat zejména zákonům, které jim s pozměňovacím návrhem vrátil Senát.

08:07
Havlová děkuje za kondolence

Dagmar Havlová, manželka bývalého prezidenta, poděkovala prostřednictvím internetových stránek Nadace VIZE za kondolence, které přicházejí k úmrtí Václava Havla.

08:13
Václav Havel byl fenomén, říká Paroubek

"Václav Havel byl fenomén. Český i světový," píše v prohlášení bývalý sociálnědemokratický premiér a současný předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek. "Jeho přínos naší zemi je srovnatelný snad jen s přínosem Tomáše G. Masaryka, neboť oba tito význační muži našich dějin se významným způsobem zasloužili o existenci, fungování a důstojnou reprezentaci naší republiky," dodal.

08:27
Uložení ostatků je věcí rodiny, říká Němcová

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, která je členkou přípravného výboru pohřbu Václava Havla, neuvedla, kam budou uloženy prezidentovy ostatky. "O uložení ostatků si rozhodne rodina, to přípravný výbor neřeší," řekla v rozhovoru pro ČT.

08:48
Němcová: Příjezd hostů bude jasnější ve čtvrtek

"Seznam hostů se teprve tvoří, konkrétnější obrysy bude mít až ve čtvrtek," uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny a členka přípravného výboru pohřbu Václava Havla Miroslava Němcová.

08:53
Havířov zrušil koncerty Daňka i Maxim Turbulenc

Havířovské Vánoční městečko, které je ve městě do 23. prosince, zůstane z důvodu státního smutku od středy do pátku bez kulturních pořadů. Ruší se koncert Wabiho Daňka, kapely Maxim Turbulenc či Nou Smouking. Z programu jsou rovněž staženy veškeré pořady pro děti. Zůstanou jen dřevěné stánky, živý zvěřinec, betlém a skleněné dílny.

Promítat nebude ani kino Úsvit.

09:26
Národní divadlo program neruší

Národní divadlo v Praze nezruší žádné z plánovaných představení. "Věříme, že pro Havla-dramatika, tvůrčí osobnost, kterou celý život byl, nejlépe uctíme tím, co hrálo v jeho bohatém životě jednu z největších rolí: divadlem," uvedl ředitel divadla Ondřej Černý.

Každé představení všech scén ND bude začínat pietní minutou ticha.

09:38
Zádušní mše u boromejek

Zádušní mše za zemřelého exprezidenta Václava Havla se uskuteční dnes od 15:00 v kostele sv. Karla Boromejského v pražské Vlašské ulici. V 18:30 začíná zádušní mše také v kostele sv. Jiljí v Husově ulici v centru metropole.

09:54
Smutek ve sněmovně

Poslanci v předsálí sněmovny předstupovali před Havlovu fotografii, před níž se poklonili a posléze se podepsali do knihy. Vše se odehrálo bez jediného slova.

"Je to takový havlovský paradox: odcházení v přicházení, v adventním čase," řekla předsedyně senátu Miroslava Němcová. Do knihy proto připojila svůj podpis i za bývalé poslance. "Takže jsem napsala s vděčností a s poděkováním i za bývalé zákonodárce, poslankyně a poslance Parlamentu České republiky," dodala.

Minutou ticha zahájí sněmovna za několik minut smuteční zasedání.

09:57
Rakev s Havlovými ostatky opět přístupná

Vystavená rakev s ostatky Václava Havla je opět přístupná veřejnosti v centru Pražské křižovatky. Vchod je ze Zlaté ulice, otevřeno bude do 20:00. V pondělí se přišly Havlovi poklonit tisíce lidí, na vstup do odsvěceného kostela sv. Anny stály i několik hodin.

10:00
Sněmovna je zcela tichá

Poslanci uctívají minutou ticha památku zesnulého prezidenta Václava Havla.

10:01
Zní slova Václava Havla

Úvodními slovy projevu Václava Havla z února 1993 před Poslaneckou sněmovnou zahájila předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová smuteční zasedání poslanců. Pokračuje i dalšími hlavními body Havlových témat - rozdělení Československa nebo vstup České republiky do NATO.

10:04
Hlas Němcové prozrazuje pohnutí

Smutek a pohnutí je cítit z hlasu předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové, která před poslanci čte část poselství z projevů Václava Havla v Poslanecké sněmovně.

10:10
Sněmovnou se rozléhá Havlův hlas

Bývalý prezident Václav Havel znovu promluvil v Poslanecké sněmovny. Z reproduktoru zazněl jeho hlas z ledna roku 2003, kdy před poslance předstoupil, aby jim řekl, že není důležité, zda dostanou pochvalu v novinách.

"Do svých funkcí jsme přece nebyli - já kdysi a nedávno vy všichni - zvoleni proto, abychom se všem neustále líbili. Byli jsme do nich zvoleni v naději, že budeme dělat to, co je podle našich vědomostí a podle našeho upřímného přesvědčení v dlouhodobém zájmu lidského společenství jako celku, co je v zájmu svobody, bezpečnosti a důstojnosti nás všech, co je v zájmu našeho života v míru a prosperitě," řekl tehdy.

Smuteční shromáždění ukončila státní hymna

10:22
Kondolenci podepsali i komunisté

Poslanci stojí frontu, aby se mohli podepsat do kondolenční listiny. "Postupují jeden za druhým, jsou mezi nimi i členové KSČM," hlásí zpravodajka HN. Mezi prvními kondolujícími byla i místopředsedkyně sněmovny za VV Kateřina Klasnová (na snímku).

10:29
Pohřeb v Olomouci uvidí asi na velkoplošné obrazovce

Obyvatelé Olomouce budou mít zřejmě možnost sledovat v pátek přímý přenos z pohřbu bývalého prezidenta Václava Havla v centru města na velkoplošné obrazovce.

Pořadatelé chystají také vzpomínkové promítání. Některý z dokumentů hodlají promítnout již ve čtvrtek místo původně plánovaného programu olomouckých Vánočních trhů, který kvůli státnímu smutku zrušili.

11:01
Smuteční průvod s ostatky doprovodí 600 vojáků

Téměř 600 příslušníků jednotek AČR a Hradní stráže zabezpečí ve středu smuteční průvod s ostatky Václava Havla, který se vydá v 10.00 hodin z areálu kasáren Hradní stráže v pražské Loretánské ulici až do Vladislavského sálu Pražského hradu.

Rakev s ostatky uložené na dělostřelecké lafetě bude doprovázet po bocích čestná stráž. Ve smutečním průvodu za doprovodu hudby Hradní stráže a policie budou pochodovat vojáci s historickými bojovými prapory a současnými bojovými prapory jednotek armády udělenými bývalým prezidentem republiky Václavem Havlem a dále zástupci jednotlivých armádních útvarů.

11:18
Vánoční trhy v Praze bez programu

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí budou ve středu a ve čtvrtek bez původního programu. Organizátoři jej zrušili z důvodu státního smutku.

V pátek 23. prosince se na náměstí uskuteční speciální pietní program k uctění památky Václava Havla, při kterém zazní chrámové a duchovní zpěvy v podání sboru Polyfonion. Připraven je koncert nizozemské carillonistky Rosemarie Sentiëns na velkou zvonohru Petra Rudolfa Manouška.

11:31
Na pohřeb přijede Sarkozy

Na pohřeb Václava Havla přijede francouzský prezident Nikolas Sarkozy. Oznámil to Elysejský palác na twitteru.

11:35
Dorazí i prezident Estonska

Na pohřeb Václava Havla do Prahy přiletí i prezident Estonska Toomas Hendrik Ilves.

11:53
Smuteční průvod vyjde už v 8:00

Smuteční průvod za rakví Václava Havla vyjde z centra Pražská křižovatka ve středu už v 8:00. Uvedla ČT.

12:32
Akce Sportovec roku bude poctou Havlovi

Středeční vyhlášení novinářské ankety Sportovec roku se uskuteční, ale místo zábavné akce bude poctou zesnulému prezidentovi Václav Havlovi. Přenos poběží v České televizi, ale přesune se na sportovní kanál ČT4. Program se na poslední chvíli celý přepracoval. Proti původnímu plánu navíc bude zhruba o dvacet minut kratší, bude trvat jen něco přes hodinu. "Celé to pojmeme jako poctu panu Havlovi, muži, jež reprezentoval Českou republiku stejně jako sportovci," řekla ČTK Petra Pavelková z pořadatelské agentury BPA.

12:34
Na Hradčanském náměstí bude hrát Ústřední hudba Armády ČR

Ústřední hudba AČR bude hrát od 9:00 na Hradčanském náměstí. Budou znít následující skladby: P.Obertor – Andante religioso, Dolák – Chorál, Chopin – Smuteční pochod ze sonáty B moll, Fučík – Pax Vobis, čtyři skladby E. Štolce- Lehké odpočinutí, K věčnému spánku, Věčný mír a Smuteční pochod. Přestane hrát ve chvíli, kdy Hradčanským náměstím bude procházet oficiální smuteční průvod. Ten vyrazí v 10:00 z Loretánského náměstí v doprovodu Hudby Hradní stráže. Jakmile smuteční průvod projde Hradčanským náměstím, začne tady Ústřední hudba AČR znovu hrát. Kordon bude střežen vojáky, kterých armáda nasadí šest stovek.

12:46
Na pohřeb přijedou i prezidenti Gruzie a Slovinska

Na pohřeb Václava Havla dorazí i prezident Gruzie Michail Saakašvili a jeho slovinský protějšek Danilo Türk. Společně s ním přijede i jeho předchůdce v prezidentské funkci Milan Kučan.

13:05
Hokejový svaz vyzval kluby k uctění památky Václava Havla minutou ticha

V souvislosti s úmrtím Václava Havla vyzval Český svaz ledního hokeje všechny kluby v dospělých a mládežnických kategoriích, aby byla památka bývalého prezidenta při utkáních hraných v době státního smutku (od středy 21.12. do pátku 23.12.) důstojným způsobem uctěna, nejlépe minutou ticha. Vzhledem k termínu oficiálního rozloučení byl začátek utkání Česká republika – Rusko hráčů do šestnácti let, které se uskuteční v pátek 23. 12. 2011 v Litoměřicích, posunut na 18:00 hodin. Mládežnické reprezentace nastoupí ve dnech státního smutku s černými páskami.

13:10
Do Pražské křižovatky stále přicházejí stovky lidí

Do centra Pražská křižovatka, kde je vystavena rakev s ostatky Václava Havla, i dnes přicházejí stovky lidí, aby uctily památku zesnulého exprezidenta.

13:48
Hudebníci nacvičí smuteční pochod už dnes večer

Hudba Hradní stráže a Policie ČR bude v čele smutečního průvodu s nejvyššími vojenskými poctami hrát smuteční pochod Julia Ernsta Wilhelma Fučíka Pax vobis. Jedná se o repertoárovou skladbu souboru, která bude přesto speciálně nacvičena pro tuto příležitost. Hudebníci budou pochod cvičit už dnes ve 20:00.

14:04
Rusové poslali kondolenci. Klausovi

Ruské velvyslanectví v Praze zaslalo českému prezidentovi Václavu Klausovi kondolenci Ruska k úmrtí českého exprezidenta Václava Havla v pondělí. ČTK to dnes potvrdil mluvčí ruské ambasády v Praze Vladimir Fjodorov. "Kondolence byla odeslána včera oficiální diplomatickou cestou, jménem vedení Ruské federace, tedy prezidenta Medveděva a premiéra Putina. Adresována byla panu prezidentu Klausovi," řekl Fjodorov.

14:14
Dagmar Havlová zve veřejnost do smutečního průvodu

Vdova po exprezidentovi Dagmar Havlová srdečně zve veřejnost do smutečního průvodu za rakví bývalého prezidenta Václava Havla, který vyjde ve středu v 08:00 z centra Pražská křižovatka a směřovat bude na Pražský hrad. ČTK to řekla tisková tajemnice Havlovy kanceláře Sabina Tančevová. Součástí průvodu bude i vojenský ceremoniál, který začne v 10:00 v areálu kasáren Hradní stráže v Loretánské ulici. Průvod s rakví půjde špalírem vojáků na Hrad, kde bude exprezidentova rakev vystavena ve Vladislavském sále.

14:18
Smuteční průvod půjde přes Karlův most

Cesta smutečního průvodu za rakví s ostatky Václava Havla z centra Pražská křižovatka povede ulicí Liliovou, Karlovou, přes Karlův most, Malostranské náměstí, ulicí Nerudovou, Úvozem a kolem Černínského paláce ulicí Loretánskou k Pražskému hradu. "Manželka Dagmar a kancelář Václava Havla všechny občany co nejsrdečněji zvou," uvedla Havlova kancelář na webu www.vaclavhavel.cz.

14:20
Prahu čekají dopravní omezení. Podívejte se, jaké to budou

Od dnešních 20:00 budou uzavřeny Pohořelecká, Loretánská, Loretánské náměstí, Hradčanské náměstí a Na Opyši. Bude na nich zakázáno parkování, vjezd bude umožněn pouze smutečním hostům. Opatření bude ukončeno v pátek v 15:00. Důvodem je očekávané velké množství smutečních hostů. Dopravní omezení se dotknou i Smetanova nábřeží, Křížovnické ulice, Karmelitské ulice a lze předpokládat i dopad na dopravu na dalších komunikacích v okolí trasy průvodu.  Vzhledem k tomu, že se očekává velká účast veřejnosti, není možné uvést časové omezení dopravních opatření. Situaci bude operativně řešit dopravní policie, strážníci a dispečeři dopravního podniku.

14:22
Prodej Havlových knih prudce roste. Brzdí ho nedostatek výtisků

Prodeje Havlových knih stoupají. Na několika místech se podle prodejců poptávka zvýšila po úmrtí bývalého prezidenta až o 100 procent. Ještě vyšší prodeje ale paradoxně brzdí nedostatek výtisků těchto knih na tuzemském knižním trhu. Řada titulů, které Václav Havel napsal i těch, které se jeho osobnosti týkají, totiž teprve čeká na dotisk či nové vydání.

14:26
ČT změnila program v hlavním vysílacím čase. Přinese převoz ostatků i pohřeb

Česká televize upravila vzhledem k třídennímu státnímu smutku už ode dneška svůj program v hlavním vysílacím čase. V premiéře dnes uvádí na ČT1 od 20:00 unikátní dokument Václav Havel a Dominik Duka: společný výslech. Zítra od 8:00 bude převoz rakve V. Havla vysílat na ČT24. Páteční pohřeb bude rovněž vysílán v mimořádném speciálu od 9:00 na ČT1 a ČT24. Přímý přenos koncertu Pocta Václavu Havlovi odvysílá ČT1 v pátek 23. 12. od 20:00 z velkého sálu Paláce Lucerna.

14:31
Letiště Václava Havla. Fenič rozjel podpisovou iniciativu na webu

Režisér a producent Fero Fenič založil webovou stránku www.letistevaclavahavla.cz, na které vyzývá Parlament České republiky a kompetentní státní orgány, aby zásluhy Václava Havla o stát a svobodu ocenil i tím, že nechá mezinárodní ruzyňské letiště pojmenovat po zesnulém exprezidentovi. Zároveň je na této webové stránce možnost elektronicky připojit svůj podpis. Mezi signatáři už jsou například režisérka Helena Třeštíková, zpěvačka Hana Hegerová, moderátor Marek Eben či herec a scénárista Zdeněk Svěrák.

14:44
Havlovu památku uctili i hokejisté v NHL. Jágr s Voráčkem hrají v helmě s iniciály VH

Smrt bývalého českého prezidenta Václava Havla hluboce zasáhla také české duo ve Philadelphii Flyers. Památku zesnulého státníka uctili Jaromír Jágr a Jakub Voráček, kteří na svou helmu umístili iniciály VH.

Více čtěte ZDE.

14:53
Dopravci posilují spoje. Kvůli Vánocům, nikoliv Havlově pohřbu

Dopravce StudentAgency ani České dráhy kvůli pátečnímu pohřbu Václava Havla spoje posilovat nebudou. StudentAgency přitom dodal, že pokud ano, tak jen přidáním vagónů na lince Ostrava - Praha. Na autobusové linky - především z Brna - jsou už nasazeny všechny autobusy, které má StudentAgency k dispozici. "My už posily máme v prodeji. Nasadili jsme je standardně kvůli tomu, že je pátek a Vánoce," říká mluvčí dopravce Aleš Ondrůj. Podle něj jsou na uvedené trase Praha - Brno ještě některé spoje volné. "Pokud chceme dále posilovat, musíme se dohodnout s dalšími dopravci, aby nám půjčili své autobusy. Ale vzhledem k vysoké poptávce, kdy se do jednoho dne kumulují tři věci - Vánoce, pátek a pohřeb Václava Havla - je nepravděpodobné, že uspějeme," uvedl Ondrůj. Na pátek jsou už také vyprodány všechny vlakové spoje Studentagency z Ostravy. "Zvažujeme posílit některé spoje ve čtvrtek a pátek přidáním vagónů," řekl Ondrůj. České dráhy nasadí v souvislosti s Vánoci do provozu maximální možné množství posilových vozů. "Předpokládáme, že místa navíc využijí i cestující, kteří zamíří na pohřeb Václava Havla," uvedl Petr Pošta z ředitelství ČD s tím, že dopravce posílí dálkové vlaky na nejdůležitějších tratích v republice. Více míst k sezení nabídnou ČD zejména ve čtvrtek 22. a v pátek 23. prosince. Tyto dva dny bude ve vlacích Českých drah o více než 7 tisíc míst k sezení více než obvykle. "Větší kapacitu budou mít spoje také na Štědrý den a 2. svátek vánoční," dodal Pošta.

15:10
V pátek bude uzavřena celá pasáž Lucerny

V pátek 23. prosince bude od 17.30 do půlnoci pro akci "Pocta Václavu Havlovi" uzavřena celá pasáž pražského paláce Lucerna. Program bude probíhat ve všech prostorách: ve velkém sále, v Lucerna music baru, v kavárně, v kině, v restauraci i v pasáži. Jména potvrzených účinkujících by měla být známa během úterního odpoledne. Akce bude podle pořadatelů přístupná pro širokou veřejnost.

15:16
Tajemný dopis Klausovi: Rusové v něm údajně kondolovali, Pražský hrad nekomunikuje

Kreml se brání nařčení, že ještě nekondoloval k smrti Václava Havla. Ruská ambasáda údajně vyjádřila soustrast v dopise prezidentu Václavu Klausovi. Tiskové oddělení Pražského hradu se ale k existenci dopisu odmítlo vyjádřit.

Více čtěte ZDE.

15:34
Ústecký primátor navrhl přejmenovat Kostelní náměstí po Havlovi

Ústecký primátor Vít Mandík (ČSSD) navrhl přejmenovat Kostelní náměstí v centru města po Václavu Havlovi. Radní za ODS ale neschválili zařazení bodu do programu úterního jednání městské rady. O návrhu na přejmenování rozhodnou případně zastupitelé na svém březnovém zasedání.

15:35
Tudy ve středu půjde smuteční průvod. Podívejte se

Pro zvětšení klikněte na mapu.

15:44
Pokud lidé budou chtít, Pražská křižovatka nezavře ve 20:00

Centrum Pražská křižovatka, kde je vystavena rakev s ostatky Václava Havla, bude podle informací serveru IHNED.cz dnes otevřeno až do doby, dokud bude trvat zájem veřejnosti o poslední rozloučení s exprezidentem. Původně mělo centrum zavřít bránu ve 20:00. Zítra v 8:00 bude rakev převezena ve smutečním průvodu na Pražský hrad. vystavena bude ve Vladislavském sálu.

16:02
Praha bude řešit, kde by mohla být Havlova ulice

Praha se chce zabývat tím, která ulice či prostranství by mohla nést jméno Václava Havla. "Bude se tím co nejdříve zabývat místopisná komise," řekl náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). Podle Hudečka je ale problém, že všechny ulice a prostranství v centru města už své jméno mají. "A ono není jednoduché ulici přejmenovat, protože měníte adresy lidem," poznamenal Hudeček.

16:25
Brno zrušilo ohňostroj a zredukovalo vánoční akce

Brněnská radnice zrušila kvůli státnímu smutku vyhlášenému v souvislosti s úmrtím Václava Havla tradiční vánoční ohňostroj. Každoročně na něj chodily tisíce lidí, měl se konat v pátek. Rozhodlo o tom v úterý vedení radnice. Ruší se i další body programu Brněnských Vánoc, například dětská vystoupení. Ale páteční koncert Orchestru Gustava Broma zůstane.

16:34
Na pátečním pohřbu promluví i Albrightová a Schwarzenberg

Už jsou známá jména některých řečníků při pátečním pohřbu Václava Havla. "Vystoupí prezident Václav Klaus, dále promluví také Madeleine Albrightová a Karel Schwarzenberg," řekla serveru IHNED.cz bývalá tajemníce Václava Havla Sabina Tančevová.

16:39
V pátek se na minutu zastaví pražská MHD

V pátek v poledne se v souvislosti s uctěním památky Václava Havla na minutu zastaví provoz pražské MHD. Dopravce také doporučuje cestujícím, aby ve středu v době smutečního průvodu využívali spíše metro. Povrchová doprava totiž může být odkloněna nebo zastavena.

16:46
Havlův pohřeb na velkoplošných obrazovkách na Hradě a na Hradčanském náměstí

Poslední rozloučení s Václavem Havlem začne v pátek 23. prosince 2011 ve 12.00 v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Mši svatou bude celebrovat pražský arcibiskup Dominik Duka OP spolu s českými, moravskými a zahraničními biskupy. Za zvuku zvonů svatovítského chrámu vyjde v 11.30 hodin z Arcibiskupského paláce liturgický průvod. Rakev s ostatky prezidenta Václava Havla bude do katedrály příslušníky armády přenesena již v 9.30 hodin. Obřad v katedrále bude zahájen minutou ticha, k níž vyzve pražský arcibiskup Dominik Duka. Spolu s celou zemí se tak ztiší i pražská katedrála. Veřejnost bude moci obřad sledovat v přímém přenosu na velkoplošných obrazovkách, které budou umístěny na II. nádvoří Pražského hradu a na Hradčanském náměstí. Veliký počet smutečních hostů bohužel nedovoluje přítomnost veřejnosti v katedrále. Bohoslužba bude rovněž v přímém přenosu vysílána Českou televizí.

16:49
Jak bude probíhat páteční poslední rozloučení s Václavem Havlem

Celý obřad posledního rozloučení s Václavem Havlem začne v pátek 23. prosince ve 12:00 a trvat by měl dvě hodiny. Při bohoslužbě slova se bude číst ze starozákonní knihy Job a evangelia. Kázání přednese pražský arcibiskup Dominik Duka. Obětní dary ponesou sestry boromejky, které pečovaly o zesnulého prezidenta v závěru jeho života. Poté bude obvyklý průběh zádušní mše svaté. Poslední rozloučení povede pomocný biskup pražský Mons. Václav Malý. Liturgii doprovodí Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor, které pod vedením Jiřího Bělohlávka provedou Rekviem Antonína Dvořáka. Na konci obřadu zazní Svatováclavský chorál. Na přání rodiny bude smuteční obřad pokračovat v krematoriu a celý ceremoniál pak skončí uložením urny s popelem.

17:04
Na Havlův pohřeb přijede i prezident Maďarska

Účast na pohřbu Václava Havla potvrdil i maďarský prezident Pál Schmitt.

17:08
Vojáci chystají houfnici s lafetou pro průvod s Havlovou rakví

Přibližně deset lidí má na starosti přípravu historické houfnice, na jejíž lafetě bude ve středu převezena rakev s ostatky bývalého prezidenta Václava Havla do Vladislavského sálu Pražského hradu. Houfnice je nyní v kasárnách Hradní stráže na Hradčanech, kde na ni vojáci upevnili katafalk, na kterém bude připevněna rakev. Katafalk dnes také pokryli černým suknem. Odpoledne na Hradčany dorazí kladrubští vraníci, kteří ve středu potáhnou exprezidentovu rakev.

17:14
Na smuteční průvod dohlédne 700 policistů

Na průběh smutečního průvodu za rakví někdejšího českého prezidenta Václava Havla bude v metropoli dohlížet zhruba 700 policistů. "Na trase průvodu může dojít k určitým dílčím dopravním omezením. Pokud se ale budou všichni řídit pokyny policistů, tak by neměly nastat zásadní komplikace. Nicméně je nutné počítat s určitým zdržením," uvedla mluvčí policejního prezidia Veronika Hodačová. Průvod povede ulicí Liliovou, Karlovou, přes Karlův most, Malostranské náměstí, ulicí Nerudovou, Úvozem a kolem Černínského paláce ulicí Loretánskou k Pražskému hradu.

17:28
Lafetu potáhne šest vraníků ze stáje v Heřmanově Městci

Šest kladrubských vraníků potáhne 21. prosince při smutečním průvodu na Pražský hrad lafetu s ostatky bývalého prezidenta Václava Havla. Koně vedení hřebčína vybralo klidné, zvyklé jezdit ve spřežení. Do Prahy odjeli ze stáje v Heřmanově Městci v kamionech v úterý odpoledne.

17:36
Nejvíc prezidentů v Praze najednou? Na summitu NATO jich v roce 2002 bylo 22

Podle počtu hlav států, které přijely na jednu vrcholnou akci do České republiky, byl dosud největší událostí pražský summit Severoatlantické aliance (NATO) z listopadu 2002. Do Prahy tehdy přicestovalo 22 prezidentů a k tomu ještě na dvě desítky předsedů vlád. V květnu 2007 do Brna na konferenci středoevropských prezidentů přicestovalo 14 hlav států. Nyní již potvrdilo účast na pátečním pohřbu bývalého prezidenta Václava Havla kromě dalších osobností sedm prezidentů, očekává se ale, že jejich počet bude ještě vyšší.

17:39
Urážky Havla od mladých komunistů vyvolaly ostrý odpor demokratických politiků

Mladí komunisté označili Václava Havla těsně po jeho smrti za zrádce národa. KSČM se od těchto výroků distancovala. Vít Bárta z Věcí veřejných chce omluvu od obou organizací. Podle předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové pouhé distancování nestačí.

Více čtěte ZDE.

17:42
Podívejte se, s jakými prapory půjdou vojáci ve smutečním pochodu

Ve středečním smutečním průvodu s ostatky exprezidenta Václava Havla budou pochodovat vojáci s těmito historickými bojovými prapory a současnými prapory jednotek Armády České republiky:

Čs. legie 1914 - 1920: 1. střelecký pluk "Mistra Jana Husi" - Česká družina (Rusko), 1. úderný prapor (Rusko), 5. střelecký pluk "T. G. Masaryka" (Rusko), 8. střelecký pluk "Slezský" (Rusko), 2. jízdní pluk "Sibiřský" (Rusko), 21. střelecký pluk "Maršála Foche" (Francie), 32. střelecký pluk (Itálie). 1. čs. republika 1918 - 1939: Vojenská akademie Hranice, Ženijní pluk 5, Telegrafní prapor 2. Standarty a korouhve: Dragounský pluk 4 "Antonína Švehly", Dragounský pluk 6, Dragounský 7 "T. G. Masaryka" Hodonín, Cyklistický prapor 2, Cyklistický prapor 4, Dělostřelecký oddíl 81, Dělostřelecký oddíl 253, Dělostřelecký pluk 6 "Irkutský", Dělostřelecký pluk 4, Dělostřelecký pluk 5, Dělostřelecký pluk 7, Dělostřelecký pluk 55, Dělostřelecký pluk 106, Dělostřelecký pluk 108, Dělostřelecký pluk 111, Dělostřelecký pluk 126, Dělostřelecký pluk 151, Dělostřelecký pluk 201. 2. světová válka: Prapor 11 "Východní" Střední východ, 2. pěší pluk Francie, Velká Británie. Bojové prapory zrušených jednotek (udělené Václavem Havlem): 2. mechanizovaná brigáda "Dunkerská", 3. mechanizovaná brigáda "Karla IV.", 7. ženijní prapor "Uralský", Výcviková základna mírových sil "Plukovníka Švece", 1. Česko-slovenský prapor KFOR, 21. mechanizovaný prapor "Pětatřicátníků", 23. mechanizovaný prapor, Ústřední opravárenská základna vojenské techniky, Vojenská střední škola "Jana Lucemburského", 2. základna komunikačních a informačních systémů. Prapory udělené prezidentem Havlem do roku 2003: Generální štáb AČR, Hradní stráž (dva prapory - od prezidenta Havla a historický od prezidenta Masaryka), Hlavní velitelství Vojenské policie, Velitelství výcviku - Vojenská akademie (dva prapory), 4. brigáda rychlého nasazení "Obrany národa", 42.mechanizovaný prapor "Svatováclavský", 7. mechanizovaná brigáda "Dukelská", 73. tankový prapor "Hanácký", 131. dělostřelecký oddíl "Generála Netíka", 601. skupina speciálních sil "Generála Moravce", Posádkové velitelství Praha "Pražského Povstání", 21.základna taktického letectva "Zvolenská", 23.základna vrtulníkového letectva "Dr. Edvarda Beneše", 25.raketová protiletadlová brigáda "Tobrucká", 6. polní nemocnice "Generála Emila Zukerkandla".

17:54
Nejdřív rodina, pak armáda. Středeční smuteční průvod bude mít dvě části

Rakev s ostatky Václava Havla se ve středu přesune na Pražský hrad ve dvou fázích - občanské a vojenské. Rakev poveze nejprve prosklený pohřební automobil z centra Pražská křižovatka přes Karlův most ke kasárnám na Hradčanech. Po této trase mohou lidé od 08:00 rakev s exprezidentem doprovázet. V blízkosti Hradu se organizace smutečního průvodu ujme armáda. S rakví půjde špalírem vojáků jen Havlova rodina a nejvyšší ústavní činitelé v čele s prezidentem Václavem Klausem. Průvod skončí ve Vladislavském sále Hradu. Vojenskou část smutečního obřadu budou lidé moci sledovat na Hradčanském náměstí a hradních nádvořích z vymezených prostor. Na Hradčanském náměstí a II. nádvoří Hradu budou umístěny velkoplošné obrazovky. Ve 13:00 se Vladislavský sál s vystavenou rakví otevře veřejnosti.

18:01
Vojáci budou mít na upevnění Havlovy rakve na lafetu 30 minut

Rakev s ostatky Václava Havla ve středu ve smutečním průvodu poveze prosklený pohřební automobil doprovázený dvěma policejními motorkami. Jako první za rakví půjde Havlova rodina a přátelé. Z bývalých i nynějších politiků, kteří dříve měli k Havlovi blízko, půjdou v průvodu od rána například někdejší ministr vnitra Jan Ruml a ministr obrany Alexandr Vondra. Pohřební vůz pojede krokem, ke kasárnám v Loretánské ulici by měl dorazit kolem 9:15. Vojáci pak budou mít asi 30 minut na to, aby rakev připevnili na lafetu. V 10:00 začne vojenský ceremoniál. Na bezpečnost celého smutečního průvodu bude dohlížet policie.

18:08
Betlémské náměstí. Podle policie ideální shromaždiště účastníků průvodu

Policie po dohodě s organizátory vydala následující bezpečnostní doporučení:
 
1. Ideálním shromaždištěm účastníků průvodu bude Betlémské náměstí. Zde bude probíhat řazení do průvodu.

2. V případě, že se budou chtít zájemci k průvodu připojit kdekoli na trase, policie doporučuje zařadit se na konec průvodu kvůli zachování piety.

3. V úrovni Loretánského náměstí bude účast veřejnosti ukončena. Lidé budou moci individuálně pokračovat přilehlými ulicemi na Hradčanské náměstí, kde bude ceremoniál pokračovat.

Z pohledu individuální a automobilové dopravy čeká policie největší komplikace v okamžiku pozastavení dopravy na Křížovnickém a Malostranském náměstí.

18:19
Merkelová s manželem podepsali kondolenční knihu na českém velvyslanectví v Berlíně

Německá kancléřka Angela Merkelová společně se svým manželem Joachimem Sauerem dnes podepsali na českém velvyslanectví v Berlíně kondolenční knihu. Zapsali do ní: "Vyjadřujeme úctu a obdiv k Václavu Havlovi. Přiblížil lidem svobodu - slovy i činy."

18:32
Senátoři ve středu odpoledne zavzpomínají na Havla, promluví i Pithart

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) uspořádá zítra odpoledne v horní komoře parlamentu vzpomínkové setkání současných a bývalých senátorů. Projev přednese mimo jiné místopředseda horní komory a někdejší disident Petr Pithart (KDU-ČSL). Sněmovna podobné pietní setkání měla dnes.

18:44
Televizní stanice mění svůj program, vypouští zábavu

Většina televizních stanic mění kvůli státnímu smutku vyhlášenému v souvislosti s úmrtím Václava Havla program. Česká televize ruší například vysílání zábavních pořadů Pokondr live, Sportovec roku nebo Všechnopárty. Nova vypouští seriály Ženatý se závazky nebo V dobrém i zlém a svůj program upraví i TV Prima, Barrandov a Metropol. Televize také chystají rozšířené zpravodajství spojené s pátečním pohřbem někdejšího prezidenta, ČT na svém zpravodajském programu ČT24 připravuje řadu přímých přenosů.

19:13
TOP 09 o půlnoci spustí černobílé webové stránky

Vládní politická strana TOP 09 v rámci vyhlášeného třídenního státního smutku spustí o půlnoci své webové stránky v černobílé verzi. Státní smutek vláda vyhlásila od středy 21. prosince do páteku 23. prosince.

19:21
V čele velitel, za ním státní vlajka. Jak bude vypadat smuteční průvod

Podívejte se ZDE, jak bude pravděpodobně vypadat středeční oficiální smuteční průvod, který pořádá prezidentská kancelář a armáda.

Grafiku si prohlédnete také kliknutím na malý obrázek.

 

19:32
V Lucerně zahrají na Havlovu počest Plastici, Hudba Praha či Garáž

Na páteční hudební akci "Pocta Václavu Havlovi" zahrají v Lucerně kapely především z řad přátel zesnulého exprezidenta - Plastic People Of Universe, Hudba Praha nebo Garáž. Serveru IHNED.cz to řekl šéf Paláce Akropolis Lubomír Schmidtmajer, který se na organizaci akce spolupodílí. "V jednání jsou i další vystoupení, ale jasno bude až během středy," uvedl Schmidtmajer. Akce se koná v pátek večer. Už od 17.30 do půlnoci bude kvůli ní uzavřena celá pasáž Lucerny. Program bude probíhat ve všech prostorách paláce: ve velkém sále, v Lucerna music baru, v kavárně, v kině, v restauraci i v pasáži. Akce bude podle pořadatelů přístupná pro širokou veřejnost.Uvažuje se i o obří velkoplošné obrazovce na Václavském náměstí. "To ale ještě není jisté, jednáme o tom," dodal Lubomír Schmidtmajer.

19:47
Pražská křižovatka nezavírá. Na rozloučení s Havlem čeká ještě asi tisícovka lidí

Před centrem Pražská křižovatka, kde je vystavena rakev s ostatky Václava Havla, ještě čeká asi tisíc lidí. Středisko nezavře ve 20:00, jak původně zamýšlelo, ale bránu nechá otevřenou, dokud budou mít lidé o poslední rozloučení s exprezidentem zájem. Za hodinu projde kolem rakve zhruba 350 lidí.

19:50
Kde nejlépe zaparkovat?

Mimopražští, kteří se rozhodnou ve středu navštívit hlavní město a rozloučit se s exprezidentem Václavem Havlem, mohou odstavit automobily především na parkovištích P+R. Většina jich je blízko stanic metra a jsou viditelně označena na hlavních příjezdových komunikacích. Mapu parkovišť P+R naleznete na webových stránkách Technické správy komunikací. Na mapě je uvedena i kapacita jednotlivých parkovišť a díky on-line propojení i to, kolik je v tomto okamžiku volných míst. Cena parkování je 20 korun za uvedený den, řidič však musí mít současně koupenou jízdenku či průkazku na MHD. V centru metropole, kam patří i Hradčany, jsou parkovací zóny, kde je možné - kromě rezidentů a těch, co mají povolení - parkovat jen na vyhrazených a placených místech. Praha 6, sousedící s Hradčany, sice parkovací zóny ještě nezavedla, ale najít zde místo parkování je ve špičce pracovního dne obtížné.

19:55
900 lidí už podpořilo aktivitu Feniče: mít v Praze letiště Václava Havla

Iniciativa Fera Feniče, aby bylo po Václavu Havlovi pojmenováno pražské letiště, našla během 20 hodin podporu více než 900 lidí. Webovou petici, která přejmenování požaduje, podepsala řada osobností - například Olga Sommerová, Marta Kubišová, Táňa Fischerová, Marek Eben, David Černý, Zdeněk Svěrák, Jiří Bartoška nebo chirurg Vladimír Beneš.

20:01
HN chystají mimořádné zpravodajství o pohřbu Václava Havla

Hospodářské noviny chystají mimořádné zpravodajství o pátečním pohřbu Václava Havla. V pátek věnují exprezidentovi polovinu svého obsahu, zaměří se na příběhy z jeho života a uveřejní i názory osobností z celého světa na bývalého prezidenta. Součástí vydání bude speciální číslo časopisu Respekt, které bude celé o bývalém prezidentovi. "Chystáme i sobotní vydání Hospodářských novin o Havlovi, které vyjde ale pouze na iPadu," řekl šéfredaktor Hospodářských novin Petr Šabata.

20:26
Havlovi zahráli Mozartovo Requiem. Mši u Karlova mostu vedl Tomáš Halík

Smuteční bohoslužby za Václava Havla se dnes v kostele Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu zúčastnily stovky lidí. Ve zcela zaplněných prostorách kostela se za Václava Havla pomodlil i ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (TOP 09) či senátor Petr Pithart. Rekviem vedl Havlův dlouholetý přítel Tomáš Halík.

Kostel na Křižovnickém náměstí v centru Prahy se začal plnit již půl hodiny před začátkem mše, kterou v 19:00 zahájil hrou na flétnu Jiří Stivín. O chvíli později na místě zaznělo také slavné Requiem W. A. Mozarta v podání souboru Capella Regia Praha pod vedením Roberta Huga a Kühnova smíšeného sboru.

 

20:38
Kdo bude zastupovat Spojené státy?

Spojené státy zatím oficiálně neupřesnily, kdo přijede na páteční pohřeb bývalého českého prezidenta Václava Havla. Podle neoficiálních informací ČTK by do Prahy měli dorazit ministryně zahraničí Hillary Clintonová a její manžel, americký exprezident Bill Clinton.

21:11
Minuta ticha na hokeji

Minutou ticha uctili na šesti extraligových stadionech zástupci hokejových klubů a fanoušci památku zesnulého bývalého prezidenta Václava Havla. Stejným způsobem vzdají hold i při středeční předehrávce 32. kola mezi Karlovými Vary a Vítkovicemi a při zbývajících šesti zápasech ve čtvrtek.

21:17
Je to blbej rok, zemřeli Dienstbier, Jirous a teď Václav, lituje Schwarzenberg

Přečtěte si ZDE rozhovor s ministrem zahraničí a bývalým Havlovým kancléřem Karlem Schwarzenbergem.

 

21:24
Na Pražském hradě probíhá zkouška středeční smuteční akce

21:46
Havlova. Pražští radní budou rozhodovat, která ulice nebo náměstí ponese jméno zesnulého exprezidenta

Pražští radní na svém dnešním jednání vyslovili čest Havlově památce. Praha se chce také zabývat tím, která ulice či prostranství by mohla nést jméno zesnulého exprezidenta.

22:15
Plastici zahrají v pátek pro Havla v Lucerně. Možná přijde i Lou Reed

Skupina The Plastic People of the Universe vystoupí 23. prosince ve Velkém sále pražské Lucerny na stylovém rozloučení s bývalým prezidentem Václavem Havlem, které pro širokou veřejnost pořádá v prostorách paláce Lucerna jeho bratr Ivan.

Účast zahraničních hvězd, mezi nimiž by se mohl objevit rocker Lou Reed nebo písničkářky Joan Baezová a Suzanne Vega, se podle serveru iDnes zatím nepotvrdila.

Program v dalších prostorách paláce Lucerna se zatím ladí. V Lucerna Music Baru se pravděpodobně místo tradiční páteční diskotéky představí mladé kapely. Programu večera se přizpůsobí i kino Lucerna, které nabídne filmy podle výběru producentky dokumentu Občan Havel Jarmily Polákové. Pasáž poslouží jako oddechový prostor s možností občerstvení.

22:49
Dnešní online končí. Zítra ráno budeme opět pokračovat

Mimo jiné budeme pokrývat zítřejší smuteční průvod s rakví Václava Havla.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist