Hanlivé výroky Svazu mladých komunistů Československa na adresu zesnulého exprezidenta Václava Havla vyvolaly mezi některými politiky výrazný odpor a nesouhlas.

"Národe oslavuj! Zemřel Václav Havel, sluha USA, NATO, sudetských Němců a Izraele. Zemřel největší zrádce českého lidu! Zemřel Václav Havel, spoluviník bombardování Jugoslávie, spoluviník vraždy 2500 civilistů. Pryč se zrádci!" uvedli mladí komunisté na webu.

Němcová: Jenom s omluvou se z toho vyváznout nedá

KSČM se sice od jejich slov distancovala, některým politikům to ale připadá málo. "Na jednu stranu jsem ráda, že se od toho vedení Komunistické strany Čech a Moravy distancovalo, na druhou stranu mi to přijde málo," řekla dnes Miroslava Němcová.

"Mají si udělat větší pořádek mezi svými stoupenci, mezi svými členy. Protože to je tak nesmírná ostuda a tak závažná věc, že tak lehko jenom omluvou se z toho vyváznout nedá," zdůraznila. Výroky mladých komunistů označila mimo jiné za skandální, šokující a odporné.

Bárta chce omluvu od mladých komunistů i KSČM

Předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta vyzval jménem klubu KSČM a zejména její mladé představitele, aby se omluvili "za naprosto dehonestující, nefér vedenou kampaň" proti Václavu Havlovi a od mladých komunistů se distancovali."

Od neděle každý den posloucháme o tom, jak si celá Evropa váží Václava Havla. A zde, sami doma, si nemůžeme nechat líbit takovouto dehonestační kampaň vůči našemu prvnímu prezidentovi," prohlásil.

Komunisté se od prohlášení svazu mladých komunistů distancovali již v pondělí . "Projevovat radost nad úmrtím kohokoli, či jeho smrt dokonce oslavovat, to KSČM považuje za zcela neetické a odpudivé jednání, za projev hulvátství a neschopnosti vnímat a respektovat různé názory a cítění lidí," uvedla mluvčí strany Věra Žežulková.

Mladí konzervativci: Je to hyenismus

Také Mladí konzervativci v dnešním prohlášení slova komunistického svazu odsoudili s tím, že jde o odporný akt nevýslovného lidského hyenismu. "Uráží nejen Václava Havla, jeho rodinu a blízké, ale i celý národ a zástupy truchlících, kteří vyjadřují svou pietu po celém světě," stojí v prohlášení Mladých konzervativců.