Do případu Čechů, kteří jsou v Zambii zadržováni kvůli údajné špionáži, se vložil prezident Václav Klaus. Svému zamibijskému protějšku Michaelu Satovi napsal dopis, v němž vyjádřil přesvědčení, že Češi neměli v úmyslu spáchat trestný čin.

Český prezident doufá, že celý případ bude urychleně a spravedlivě posouzen. Hlava českého státu uvedla, že případ obvinění Jiřího Cetla, Jana Coufala a Michala Vebra pozorně sleduje.

Dopis zamibijskému prezidentovi putoval prostřednictvím zvláštního emisara ministerstva zahraničí Vladimíra Galušky. Ten do africké země dorazil ve čtvrtek. Po pátečních jednáních s místními úřady vyjádřil pro Českou televizi přesvědčení, že trojice zadržených Čechů by mohla být brzy propuštěna na svobodu.

"Náš právník nás ujistil, že na Vánoce budeme rozhodně doma," řekl jeden z obviněných Jan Coufal.

Ze špionáže byla trojice Čechů obviněna poté, co údajně fotografovala budovy a veřejně vystavené předměty,  v blízkosti vojenských nebo vládních objektů.

"Na základě podrobných informací, které jsou mi od počátku této nemilé události předkládány, si dovolím vyjádřit přesvědčení, že účelem jejich jednání nebyl úmysl spáchat trestný čin, ale že si chtěli na památku vyfotografovat cvičné letadlo vyrobené v naší zemi, které náhodou objevili vystavené na veřejném prostranství," stojí v Klausově dopise.

Klaus současně ocenil přístup zambijských úřadů vůči českému diplomatovi Luďkovi Zahradníčkovi, kterému poskytly informace o vývoji případu.

Tři Češi jsou v Zambii, kam přijeli jako turisté, zadržováni od října. Hrozí jim dlouholeté vězení, záležitost řeší tamní soud.

Související