Ministerstvo zahraničních věcí České republiky posílá za třemi Čechy obviněnými v Zambii ze špionáže zvláštního zmocněnce. Vyslanec má prověřit situaci a okolnosti případu. Ministerstvo je v kontaktu i s diplomaty dalších zemí, podrobnosti ale nebude sdělovat.

Podle pondělních Lidových novin případ Čechů v africké zemi spěje k závěru a zhruba za tři týdny by se mohli vrátit do Česka. Podle deníku by v tomto týdnu měl případ otevřít zambijský vrchní soud a žalobce následně stáhnout obvinění.

Čeští občané do africké země přijeli jako turisté a žádají propuštění. Trojice Čechů byla v zambijském hlavním městě Lusace zadržena v polovině října. Místní úřady je obvinily ze špionáže, a to kvůli tomu, že v zemi pořídili snímky, které policie označila za rizikové.

Češi to popírají a obvinění, za něž hrozí až 25 let vězení, považují za nesmyslná.

Muži nyní přebývají v rozestavěném domku bratra honorárního konzula. Každý pátek se musí hlásit na policii. Předtím strávili sedm dní v policejní vazbě.

Policisté chtějí soud s Čechy

"Vrchní soud zařadí případ mezi projednávané a veřejný žalobce může popřípadě žalobu stáhnout. Že se tak stane, je nyní pravděpodobnější než dřív," napsal LN český velvyslanec v Zimbabwe Luděk Zahradníček. Soud by měl podle deníku tento týden vyhodnocovat dokumenty, které se Čechů obviněných ze špionáže týkají, a příští týden případ uzavřít.

Veřejný žalobce má od začátku zájem Čechy poslat domů. Několikrát jim proto slíbil, že žalobu stáhne, napsal deník. Zambijští policisté ale trvají na tom, aby Češi stanuli před soudem. Tím by se ale jejich nucený pobyt v této africké zemi o značnou dobu protáhl.

Související