Česká diplomacie je připravena vyslat zvláštního emisara do Zambie, aby se přímo na místě zabýval případem zadržování tří Čechů obviněných z údajné špionáže. Čeští občané do africké země přijeli jako turisté a žádají propuštění. O odletu emisara ale dosud nebylo rozhodnuto.

"Diplomacie je připravena vyslat speciálního emisara v případě, že by se věc dále komplikovala," řekl v podnělí mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Nejprve chce ale šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg hovořit se svým zambijským kolegou. Zatím neúspěšně se o to snaží již několik dní, jak o tom v pátek jako první informovaly Hospodářské noviny. Podle dřívějšího vyjádření české diplomacie se kauza českých turistů od začátku jeví jako manipulativní.

Trojice Čechů byla v zambijském hlavním městě Lusace zadržena v polovině října. Místní úřady je obvinily ze špionáže, a to kvůli tomu, že v zemi pořídili snímky, které policie označila za rizikové. Češi to popírají a obvinění, za něž hrozí až 25 let vězení, považují za nesmyslná.

Na jedné z fotografií, jež vzbudily pozornost policie, je podle českých diplomatů tabule se zákazem vstupu u veřejné silnice před kasárnami Mikango; podle obviněných je ale za tabulí vidět pouze les, v němž se vojenský prostor zřejmě nachází.

Druhý snímek zachycuje dvě zastaralá letadla připevněná na kovové sloupy před vchodem na leteckou základnu téměř v centru města. Na třetím snímku jsou sochy buvolů před dalšími kasárnami a na čtvrtém je vidět vchod do prezidentského paláce, který je jednou z nejvýraznějších dominant Lusaky.

"Všechny snímky byly pořízeny z veřejně přístupných prostor, doslova z ulice," zdůraznilo české velvyslanectví.

Údajný český letoun

V případě vyfotografovaného letounu se prvně spekulovalo, že se pravděpodobně jedná o stroj L-29 Delfín české výroby. Redaktor specializovaného časopisu Letectví a kosmonautika Jiří Kučírek v pondělí ale řekl, že na fotografii je italský cvičný podzvukový bitevní letoun Aermacchi MB-326, který se od českých "delfínů" liší jinou konstrukcí ocasních ploch. Stejných strojů si podle něj Zambie v minulosti objednala 23.

V komentářích na zpravodajských serverech se objevují komentáře uživatele, který prý údajně jednoho ze zadržených Čechů zná. "Je to nadšenec do vojenské historie, dělá rekonstrukce bitev a podobně. A prostě neodolal vyfotit si historické letadlo," uvedl uživatel s přezdívkou "rpiper".

Příbuzný jednoho z trojice obviněných uvedl, že přijeli do Zambie na týden jako turisti z Jižní Afriky, kde byli na služební cestě. Kdy by trojice mohla stanout před soudem, zatím není jasné, i když podle některých informací by se tak mohlo stát v prosinci.

Češi nyní přebývají v rozestavěném domku bratra honorárního konzula. Každý pátek se musí hlásit na policii. Předtím strávili sedm dní v policejní vazbě.

Související