Česká diplomacie je připravena vyslat zvláštního emisara do Zambie, aby se přímo na místě zabýval případem zadržování tří Čechů obviněných z údajné špionáže. Čeští občané do africké země přijeli jako turisté a žádají propuštění. O odletu emisara ale dosud nebylo rozhodnuto.
"Diplomacie je připravena vyslat speciálního emisara v případě, že by se věc dále komplikovala," řekl v podnělí mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.
Nejprve chce ale šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg hovořit se svým zambijským kolegou. Zatím neúspěšně se o to snaží již několik dní, jak o tom v pátek jako první informovaly Hospodářské noviny. Podle dřívějšího vyjádření české diplomacie se kauza českých turistů od začátku jeví jako manipulativní.
Trojice Čechů byla v zambijském hlavním městě Lusace zadržena v polovině října. Místní úřady je obvinily ze špionáže, a to kvůli tomu, že v zemi pořídili snímky, které policie označila za rizikové. Češi to popírají a obvinění, za něž hrozí až 25 let vězení, považují za nesmyslná.
Češi obvinění ze špionáže mají problém, Schwarzenberg se nemůže dovolat do Zambie - čtěte ZDE
Kalousek: Klaus by měl ctít, že za diplomacii odpovídá vláda - čtěte ZDE
Na jedné z fotografií, jež vzbudily pozornost policie, je podle českých diplomatů tabule se zákazem vstupu u veřejné silnice před kasárnami Mikango; podle obviněných je ale za tabulí vidět pouze les, v němž se vojenský prostor zřejmě nachází.
Druhý snímek zachycuje dvě zastaralá letadla připevněná na kovové sloupy před vchodem na leteckou základnu téměř v centru města. Na třetím snímku jsou sochy buvolů před dalšími kasárnami a na čtvrtém je vidět vchod do prezidentského paláce, který je jednou z nejvýraznějších dominant Lusaky.
"Všechny snímky byly pořízeny z veřejně přístupných prostor, doslova z ulice," zdůraznilo české velvyslanectví.
Údajný český letoun
V případě vyfotografovaného letounu se prvně spekulovalo, že se pravděpodobně jedná o stroj L-29 Delfín české výroby. Redaktor specializovaného časopisu Letectví a kosmonautika Jiří Kučírek v pondělí ale řekl, že na fotografii je italský cvičný podzvukový bitevní letoun Aermacchi MB-326, který se od českých "delfínů" liší jinou konstrukcí ocasních ploch. Stejných strojů si podle něj Zambie v minulosti objednala 23.
V komentářích na zpravodajských serverech se objevují komentáře uživatele, který prý údajně jednoho ze zadržených Čechů zná. "Je to nadšenec do vojenské historie, dělá rekonstrukce bitev a podobně. A prostě neodolal vyfotit si historické letadlo," uvedl uživatel s přezdívkou "rpiper".
Příbuzný jednoho z trojice obviněných uvedl, že přijeli do Zambie na týden jako turisti z Jižní Afriky, kde byli na služební cestě. Kdy by trojice mohla stanout před soudem, zatím není jasné, i když podle některých informací by se tak mohlo stát v prosinci.
Češi nyní přebývají v rozestavěném domku bratra honorárního konzula. Každý pátek se musí hlásit na policii. Předtím strávili sedm dní v policejní vazbě.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist