Obvodní soud pro Prahu 2 rozhodl, že exnáměstek pražského primátora Karel Březina (ČSSD) se proti zákonu neprovinil a zprostil ho obžaloby.

Státní zástupce ho přitom vinil ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění, v podkladech pro zápis do obchodního rejstříku podle spisu uvedl nepravdivé informace.

"Skutek není trestným činem, nepodařilo se prokázat, že šlo o úmyslné jednání," odůvodnil verdikt soudce Ondřej Havlín.

Březina vinu odmítal, po vynesení verdiktu si přesto viditelně oddychl. "Jsem za toto rozhodnutí rád," konstatoval. Rozsudek si vyslechl v den, kdy slaví 39. narozeniny.

Rozhodnutí soudu je nepravomocné, žalobce se proti němu na místě odvolal.

Březina, který podle soudce nemá právní vzdělání, se řídil vypracovanými posudky. Ty ve dvou ze tří případů jeho působení v dozorčích radách nepovažovaly za protiprávní.

Soudce Havlín proto upozornil, že na výkladu tohoto paragrafu obchodního zákoníku se neshodnou ani odborníci.

Žalobce chtěl podmínku

Žalobce ve středu navrhl uložit Březinovi půlroční podmíněný trest se zkušební dobou na jeden rok a peněžitý trest 100 tisíc korun. Podle advokátů Březiny by měl naopak soud jejich klienta obžaloby zprostit. Skutek, tak jak jej popisuje obžaloba, se podle nich nestal.

Březina podle státního zástupce koncem října 2009 podepsal prohlášení, jímž měl potvrdit, že splňuje předpoklady pro výkon funkce člena dozorčí rady společnosti Žižkov Station Development (ŽSD). V prohlášení podle žalobce lživě uvedl, že není v podobné funkci ve firmě, na jejíž majetek byl prohlášen konkurz.

Od roku 2005 byl přitom podle spisu členem dozorčích rad firem Porcela Plus a Concordia, na jejichž majetek byl prohlášen konkurz na přelomu let 2008 a 2009.

Strmý pád Karla Březiny

Ještě začátkem týdne se k soudu chystal politik, který si ve vedení pražského magistrátu udržoval statut "neodvolatelného" muže.

Ve středu už k soudu dorazil jako končící náměstek pražského primátora poté, co ODS v Praze vypověděla ČSSD koaliční smlouvu.

Rozsudek si Karel Březina vyslechl už jen jako pražský zastupitel. Ve čtvrtek odpoledne nová koalice ODS a TOP 09 v Praze odvolala všechny sociální demokraty z vedení města a místo nich zvolila zástupce TOP 09. Tedy ty, kteří Březinovo odvolání, případně rezignaci už několik měsíců v souvislosti s jeho trestním stíháním požadovali.

Zbývá vám ještě 0 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.