Půlroční podmíněný trest s roční zkušební lhůtou a k tomu ještě stotisícovou pokutu požaduje žalobce Richard Houdek pro Karla Březinu, prvního náměstka pražského primátora. Ten stojí před Obvodním soudem pro Prahu 2 a obžaloba jej viní z toho, že zkresloval údaje o hospodaření a jmění zkrachovalých městských firem.
Soudce Ondřej Havlín přo středečním líčení nechal obžalobu i obhajobu pronést závěrečné řeči a v pátek vynese rozsudek.
"Vzhledem k právní složitosti celé věci si ji chci ještě jednou prostudovat a podívat se na rozhodnutí v jiných podobných případech," řekl Havlín.
Jsem bez viny, tvrdí Březina
Politikovi pražské ČSSD hrozí až dva roky vězení. Březina ale vinu odmítá. U soudu se stejně jako v minulosti hájil tím, že si nechal před vstupem do dozorčí rady Žižkov Station Development (ŽSD) udělat tři právní posudky a dva z nich mu řekly, že jeho účast ve zkrachovalých firmách nevadí a že do ŽSD může vstoupit.
Stotisícová pokuta, kterou státní zástupce pro Březinu požaduje, je přitom jen pět procent toho, kolik si Březina vydělal v těch městských a polostátních firmách, do jejichž statutárních orgánů podle obžaloby neoprávněně vstoupil. Celkem si v nich přišel na dva miliony korun.
Mezi svědky, kteří ke středečnímu soudu přišli, byl i šéf Sekyra Group Luděk Sekyra. Ten s Březinou působil v dozorčí radě ŽSD. Sekyra, většinový majitel Sekyra Group, která je dalším akcionářem ŽSD, se podle svých slov v minulosti s právním stanoviskem seznámil. "To bylo pro mě zásadní. Dál nebyl důvod cokoli projednávat," řekl soudu Sekyra.
Na nesrovnalosti upozornily HN
Na nesrovnalosti v aktivitách Karla Březiny upozornily letos v lednu Hospodářské noviny. V březnu policisté Březinu obvinili, o půl roku později ho státní zástupce obžaloval.
Obžaloba viní Březinu z toho, že v roce 2007 při nástupu do dozorčí rady firmy ŽSD zamlčel své dřívější působení ve statutárních orgánech zkrachovalých společností. Podle žalobce Březina zapsal nepravdivé údaje do obchodního rejstříku.
Březina v minulosti působil ve firmách Porcela Plus a Concordia, které zkrachovaly. Zastupoval v nich věřitele. Později nastoupil do dozorčí rady ŽSD. Podle obchodního zákoníku ale člověk, který byl členem některého ze statutárních orgánů zkrachovalé společnosti, nesmí být ještě tři roky poté v představenstvech nebo dozorčích radách jiných firem.
Výjimkou je případ, kdy to dotyčný oznámí na valné hromadě, která jeho působení odsouhlasí. Březina to v případě společnosti ŽSD neuvedl.
Podle něj ale povinnost informovat o působení ve zkrachovalých firmách platí až poté, co soud rozhodne o ukončení konkurzu nebo o zamítnutí insolvenčního návrhu. Zároveň již dříve uvedl, že byly firmy ve špatném ekonomickém stavu už před jeho nástupem.
Jeden z jeho advokátů Vít Široký pak u soudu prohlásil, že nelze jeho klientovi prokázat trestní odpovědnost.
Soud rozhodne o vině náměstka Březiny. Svůj odchod z magistrátu už řešit nemusí - čtěte ZDE
Velká koalice neměla nikdy vzniknout, říká bývalý lídr ČSSD v Praze Dienstbier - čtěte ZDE
Březina zůstal neprůstřelný. Koalice nedovolila, aby se o něm jednalo na zastupitelstvu - čtěte ZDE
Jak se pražský primátor Svoboda pral o obviněného náměstka Březinu. Teď už couvá - čtěte ZDE
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist