Úsek D1 z Ostravy do Bohumína na Karvinsku bude od příštího ledna po následující dva až tři roky osvobozen od dálničních poplatků.

Kvůli řešení špatné kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji se na tom dohodly ministerstva životního prostředí a dopravy. Platit se nebude na 22 kilometrech dálnice.

Osvobození od poplatků se bude týkat úseku dálnice D1 od Rudné ulice v Ostravě až po Bohumín. "Doprava bude odvedena z center moravskoslezských měst, a zlepší se tak kvalita ovzduší v této oblasti," vysvětlil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Dodal, že osvobození od poplatků bude na zkušební dobu.

Během následujících dvou až tří let se uvidí, zda je opatření na životní prostředí efektivní.

Výběr úseků pro nezpoplatněnou dálnici závisel na ovzduší v dané lokalitě - především na koncentraci poletavého prachu (PM10). Nejhorší ovzduší je právě v Moravskoslezském kraji.

Dálnice D1 je v havarijním stavu, bez opravy se rozsype, tvrdí silniční expert - čtěte ZDE

Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) doplnil, že kromě nezpoplatnění dálnice D1 nebude od příštího roku potřebná dálniční známka ani na zhruba sedmisetmetrovém úseku silnice R56 vedoucí k průmyslové zóně v Ostravě-Hrabové.

Starosta Chalupa bydlí v rezidenci, jejíž majitel mu opravuje ulice - čtěte ZDE

Primátor Karviné Tomáš Hanzel (ČSSD) uvedl, že nezpoplatnění dálnice je pozitivním krokem, nicméně připomněl, že velkým problémem jsou obchvaty měst.

Na pracovním setkání proto Hanzel požádal ministerstvo dopravy, aby mezi své priority právě s ohledem na kvalitu ovzduší v regionu zařadilo i obchvaty měst. Na obchvat Karviné totiž peníze stále chybějí.

Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) osvobození části dálnice od poplatku rovněž uvítal. Město Ostrava o to ministerstvo dopravy totiž žádá už od roku 2009.