Deseticentimetrový schod na dálnici D1 na 52. kilometru ve směru na Brno, který se vytvořil vlivem teplého počasí a na kterém si deset řidičů poničilo svá auta, měl být podle slibu silničářů odstraněn do pondělí. Už minulý týden posunuli termín na sobotu, ale teď ho opět změnili.

Nejfrekventovanější dálnice prý bude "v pořádku" už ve čtvrtek, než Češi vyrazí na prázdniny.

"Odborníci ale nakonec usoudili, že pouhé zbroušení nebude stačit. Bude nutné vyměnit celé cementobetonové desky," řekla minulý čtvrtek mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková. Od středy je doprava v levém jízdním pruhu svedena do protisměru.

Jenže teď silničáři tvrdí, že opravu dokončí o pár dní dříve. "Původně se počítalo se sobotou, ale beton díky teplému počasí tuhne rychleji, než se čekalo. Prázdninový provoz by tak neměl být nijak omezen," vysvětlila Vápeníková.

Výměna desek by měla být provedena nejen v postižené části, tedy v levém jízdním pruhu ve směru na Brno, ale i v pravém pruhu, kde se závada neprojevila. "Obáváme se, že by desky v pomalém jízdním pruhu mohly způsobit něco podobného," dodala Vápeníková.

Na vozovce se ve středu vytvořil schod asi deset centimetrů. Deset řidičů si o něj zničilo pneumatiky a olejové vany.

Podobný problém se stal i loni v polovině července na dálnici D5 na Tachovsku, kde se vlivem horka vzedmula vozovka. Na devíti kilometrech dálnice mezi sjezdy Bor u Tachova a Benešovice byl po šest týdnů oprav sveden provoz do druhé poloviny dálnice.

Oprava čeká o prázdninách i D5

Potíže řidiči mohou očekávat i na dálnici D5 u Plzně před tunelem Valík, kde počátkem května havaroval nákladní vůz s plynovými láhvemi a začal hořet, by měla začít počátkem prázdnin. "Potrvá přes celé léto," řekla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Levá polovina dálnice za Valíkem ve směru na Rozvadov je na pětisetmetrové délce uzavřena, hořící a vybuchující acetylenové a propan-butanové láhve tam podle ŘSD způsobily milionové škody.

Nehodu zavinila zřejmě technická závada nákladního vozidla. Silničáři podle záznamu z kamery potvrdili, že vozidlu praskla pneumatika, nešlo o mikrospánek řidiče. Škoda by se podle hrubých odhadů měla pohybovat mezi deseti až 15 miliony korun, ale může být i vyšší.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist