Zatímco ještě minulý týden přilákalo teplé a slunečné počasí do Krkonoš tisíce turistů, v sobotu jejich nejvyšší partie pokryl místy první sníh. Dva centimetry bílé pokrývky leží na Luční a Labské boudě, řekl ČTK Imrich Drapák z královéhradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

"Teploty se i dopoledne na obou měřicích stanicích držely pod nulou," uvedl meteorolog. Podle snímků webových kamer leží sněhový poprašek také na Černé hoře u Janských Lázní.

Chladné počasí by se mělo udržet i v neděli, v místech s nadmořskou výškou nad 1200 metrů by podle Drapáka mohlo opět sněžit. V příštím týdnu má již přijít oteplení. Bude sice převládat i nadále oblačné počasí s občasným deštěm nebo přeháňkami, ale nejvyšší denní teploty by se měly zvýšit až na 13 až 19 st.,  nejnižší noční teploty budou 9 až 3 st.C.

"Vrací se podzimní počasí, příští týden budou teploty i nad 15 st.C. Pravá zima ještě na obzoru není." Uvedl mluvčí hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

Konec měsíce přínese polojasné počasí, ráno a dopoledne místy s mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Ojediněle mrholení nebo slabýdéšť. Nejnižší noční teploty 7 až 1 st.C, občas přízemní mrazíky, nejvyšší denní teploty 10 až 16 st.C.

V noci na sobotu zažily první větší nadílku sněhu v nové sezoně také Vysoké Tatry s okolím na slovenské i polské straně. Na Slovensku sníh přidělal práci cestářům. V Polsku si zima vyžádala jeden lidský život.

Sněžení zasáhlo v noci na neděli i tyrolské Alpy v Rakousku a způsobilo problémy v dopravě. Silnice přes několik horských průsmyků musely být uzavřeny a také železniční trať poblíž Kitzbühelu byla zablokována.

Uzavřen musel být průsmyk Thurn, a to nejen kvůli sněhu na vozovce, ale i kvůli stromům přetíženým sněhem, které hrozily pádem. Po několik hodin byla zablokována i státní silnice přes Brennerský průsmyk. Policie uzavřela také silnice přes Hantenské sedlo a Timmelské sedlo. Kvůli lavinovému nebezpečí uzavřela rovněž Silvrettskou vysokohorskou silnici.