Silný déšť doprovázející bouřku potrápil v pondělí odpoledne východní část Česka. Na Vysočině zatopil domy, na jižní Moravě vichr vyracel stromy. Jeden z padajících kmenů v obci Nové Hvězdlice na Vyškovsku zranil ženu, kterou záchranáři museli odvézt do nemocnice.

Vyrácené stromy odstraňovali hasiči celkem na 13 místech jižní Moravy. K největšímu počtu událostí vyjížděli v Brně a okolí, řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

V Brně si museli hasiči poradit se stromy a větvemi na komunikaci v městské části Jehnice, v Bauerově ulici a také v areálu Nemocnice u svaté Anny. Nejnáročnější zásah měli v ulici Hlinky. Vítr tam strhal větve z několika kaštanů. Zčásti potrhaly troleje dopravního podniku a poškodily také tři zaparkovaná auta.

Na Brněnsku hasiči pomocí motorových pil likvidovali vyvrácené stromy ve Cvrčovicích, ve Vojkovicích a v Popůvkách. I v Nových Hvězdlicích na Vyškovsku bylo nutné zlikvidovat ořech, který se zřítil na zahradě rodinného domku a zranil jeho majitelku.

Na Hodonínsku byl výjezd v Mutěnicích. Na Znojemsku bylo nutné zprůjezdnit vozovku ve Vysočanech a v Litobratřicích. V nedalekých Osinovicích jednotka dobrovolných hasičů uklízela bahno ze silnice a čerpali vodu ze zatopených prostor.

Strom zasáhl projíždějící dodávku

Hasiči v Olomouckém kraji stále zasahují na několika místech kvůli silnému větru, který se regionem prohnal v podvečer. Popadalo několik stromů, například v Droždíně u Olomouce strom zasáhl projíždějící dodávku. V Hlubočkách na Olomoucku spadla část střechy. Události se obešly bez zranění, řekl krajský mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Hasiči odstraňují i spadané stromy na silnici u obce Veselíčko na Přerovsku. Podle starosty obce Tomáše Šuláka (nez.) stromy zatarasily silnici třetí třídy ve směru na obec Lazníky.

Další popadané stromy jsou ohlášeny také u Kojetína na Přerovsku, v Jeseníku či Šumperku.

Na Vysočině hasiči zasahovali u sedmi desítek událostí. Voda zaplavila sklepy i silnice, vítr vyvracel stromy. V Jihlavě na sídlišti Královský Vršek spadl strom na zaparkovaný osobní automobil. Nikdo zatím nebyl zraněn, řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Vytopená diskotéka

"V Havlíčkově Brodě čerpali hasiči vodu ze zatopených sklepů například v ulici Dolní, Chotěbořská nebo Reynkova," uvedla mluvčí.

Nejvíce zásahů evidují hasiči na Žďársku a Třebíčsku. V Třebíči na Karlově náměstí voda vytopila diskotéku, hasiči vyčerpávali také zatopené sklepy v divadle Pasáž. Voda zaplavila v Třebíči Hrotovickou silnici ve směru na Dukovany, stejný problém byl také ve Žďárské ulici v Novém Městě na Moravě na Žďársku.

Popadané stromy hasiči odstraňovali u obce Trnava na Třebíčsku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist