Předpověď počasí slibující slunečné a teplé září s teplotami nad 20 stupňů Celsia by mohl od příštího víkendu negativně ovlivnit hurikán Katia, který se v pátek vytvořil v Atlantickém oceánu východně od karibských ostrovů.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by Katia do Česka mohla přinést studený vzduch od severozápadu až severu.

Jak v příštím týdnu bude, meteorologové neumí přesně odhadnout. Od pondělí do pátku má nad Českem proudit chladnější oceánský vzduch od západu. Později se mělo opět oteplit, tato prognóza je však nyní nejistá.

"Do cirkulace Amerika — Atlantik — Evropa se totiž kolem 11. září docela výrazně zapojí tou dobou už exhurikán Katia," uvedl meteorolog Jan Šrámek.

Dva scénáře ve hře

Na polovinu září se tak podle něj prozatím rýsují dva scénáře v počasí. Optimistická varianta počítá s tím, že Katia dorazí nad Island. Do střední Evropy by pak proudil teplý vzduch od jihozápadu a odpolední teploty by vystupovaly nad 20 stupňů.

"Pesimistická varianta však předpokládá, že si to 'exkatia' namíří přes Atlantik nad Skandinávii a později až nad Pobaltí a na území Česka pronikne studený vzduch od severozápadu až severu," upozornil Šrámek. Která z variant vývoje uspěje, se uvidí až za týden.

Meteorologové také varovali před vydatným deštěm, který by mohla zvlněná studená fronta v pondělí přinést zejména do Karlovarského kraje. Od 2:00 do 14:00 by mohlo napršet 20 až 40 milimetrů srážek, na silnicích proto hrozí nebezpečí aquaplaningu.