Praha se příští rok zřejmě bude potýkat s nedostatkem peněz na investice. Zdroje rozpočtu odhaduje v současnosti na 43,855 miliardy korun.

Většinu peněz pohltí běžné výdaje, na investice podle pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) zbude kolem šesti miliard korun. To je asi o pět miliard korun méně, než kolik měla Praha v letošním schváleném rozpočtu.

Už rozběhnuté stavby - tunel Blanka nebo prodloužení metra A - se zastavit nemají.

"Hrozí nám ekonomická recese a stagnace daňových příjmů. Praha se bude muset navíc vyrovnat s poklesem příjmů ze státního rozpočtu," řekl na výboru Svoboda. Podle něj musí město hledat úspory primárně ve svých řadách.

"Bylo dohodnuto, že město a jeho organizace se budou muset vypořádat s nulovým navýšením mzdových prostředků a se zvýšením DPH o čtyři procentní body bez náhrady," konstatoval primátor.

 

 

Každý z členů městské rady, do jehož kompetence spadají příspěvkové organizace, podle primátora dostal také za úkol prověřit fungování těchto organizací a navrhnout řešení, které by snížilo jejich finanční náročnost.

Prodej akcií?

Radní zároveň zvažují navýšení příjmů města. Praha podle předsedy komise Petra Hulinského (ČSSD) uvažuje například o zvýšení daně z nemovitosti, která je příjmem městských částí. Při zdvojnásobení daně by podle Hulinského příjmy vzrostly asi o 700 milionů korun.

Ve hře je také vyšší cena za svoz a zpracování odpadu o pět až sedm korun, které by přineslo do městské kasy navíc asi 400 milionů korun. Město by se podle Hulinského mělo také zamyslet nad tím, zda si chce ponechat akcie v některých společnostech, kde má minoritní podíl.

Ke zvýšení daní a poplatků Praha podle Svobody přistoupí pouze v případě řešení špatné finanční situace.

Praha chce s maximálním využitím vlastních zdrojů snížit rozestavěnost, přičemž prioritou je dokončení strategických investic. Mezi ně patří výstavba prodloužení trasy A metra z Dejvické do Motola a dobudování severozápadní části vnitřního okruhu, jehož součástí je tunelový komplex Blanka.

Ve schváleném rozpočtu na letošní rok Praha počítala s objemem ve výši 52,183 miliardy. Příjmy odhadovala na 37,4 miliardy korun a výdaje na 46,41 miliardy. Rozdíl město plánovalo zaplatit z příjmů od státu, úspor z minulých let a z nevyčerpaných peněz z loňska.