Praha má za sebou první elektronickou aukci a pochvaluje si ji - náklady na nákup kancelářského papíru totiž snížily o více než 30 procent.

Magistrát vypsal zakázku na částku milion korun, město nakonec díky snižování nabídek během elektronické aukce zaplatí 640 000 korun.

"Je to skutečně veliký úspěch. Potvrdilo se nám, že forma elektronické aukce je nejefektivnější ve snižování ceny, že to je lepší než klasické hodnocení nabídek a vybírání nejlevnější nabídky," řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Do aukce se přihlásilo šest firem. Nejprve musely splnit požadavky magistrátu například na kvalitu papíru. Při přihlášení do aukce nejprve zadaly první nabídkovou cenu a pak mohly nabídku zlepšovat, tedy snižovat cenu.

"Pro soukromou sféru to je již běžná praxe, začíná se využívat i pro sféru veřejnou," poznamenal Svoboda k elektronickým aukcím. Praha byl v předchozích letech takřka symbolem nepřehledných a předražených zakázek.

Až o 85 procent nižší cena

O třicet procent nižší cena není nijak vybočující. Ostrava vypsala elektronickou aukci na mobilní volání a datové služby pro zaměstnance magistrátu a jím řízených organizací a díky tomu srazila cenu z 23 na neuvěřitelné tři miliony korun - tedy o 85 procent. Na dodávkách elektřiny Ostrava ušetřila 35 procent.

Podobně to mají i ostatní města, která zřidila elektronické aukce. Jablonec nad Nisou ušetří na telekomunikačních službách v příštích dvou letech 80 procent peněz, Mimoň 40 procent a Černošice 60 procent.