Lidé si budou moci spořit na důchod v soukromých penzijních fondech.

Rozhodla o tom sněmovna při svém pátečním hlasování. Pokud všechny tři potřebné zákony označované jako druhý pilíř reformy důchodů projdou ještě Senátem, kde má většinu opoziční ČSSD, a přes prezidenta Václava Klause, budou si Češi od roku 2013 moci do privátních fondů přesměrovat pět procent své hrubé mzdy.

 On-line reportáž ze sněmovny sledujte ZDE

Dnes jdou všechny peníze státu. Do erárního penzijního systému míří 28 procent hrubé mzdy každého člověka. Reforma počítá s tím, že se odvod státu sníží na 25 % a tři procenta, o které se stát dobrovolně připraví, nechá střadatelům. Ti jej mohou poslat do spořícího  penzijního fondu. Podmínkou ale je, že přihodí ještě dvě procenta hrubé mzdy ze svého.

V konečném důsledku se tak lidem sníží čistá mzda se o částku odpovídající dvěma procentům hrubé mzdy. Na druhou stranu účastníkům vzniknou úspory na dobu, kdy už nebudou ekonomicky aktivní.

„Tahle reforma neznamená nic jiného, než že každý rok vznikne rozpočtová díra 20 miliard, která se zalátá zvýšením DPH, což lidem prodraží potraviny, léky a řadu dalších věcí,“ kritizoval ve sněmovně reformu šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.