Opoziční ČSSD neuspěla s návrhem na zrušení takzvaného druhého pilíře důchodové reformy.

Sociální demokraté se na středeční polední schůzce marně snažili přesvědčit premiéra Petra Nečase a jeho dva ministry Miroslava Kalouska a Jaromíra Drábka, aby obyvatele nenechali v rámci reformy vyvádět část svých peněz ze současného průběžného penzijního systému.

K dohodě nedošlo a vláda tak dál trvá na své původní verzi změn. Odpoledne navíc návrh v prvním čtení odsouhlasila i poslanecká sněmovna.

Sociální demokraté jsou zklamaní a zopakovali, že pokud vyhrají příští volby, upraví parametry reformy. Neuvedli však, jak konkrétně to provedou.

Co se změní?

Spoření ve fondech

Lidé nad 35 let se budou moci podle návrhu rozhodnout, zda z pojistného vyvedou tři procentní body do penzijních fondů a k nim přidají ještě dva procentní body ze svého.

4 druhy fondů

Penzijní společnosti budou muset spravovat jejich peníze ve čtyřech fondech - všeobecném, který má investovat do státních dluhopisů, konzervativním, vyváženém a dynamickém.

Klíčové rozhodnutí

Lidé se budou moci rozhodnout do dosažení věku 35 let. Starší dostanou šest měsíců od spuštění systému na rozmyšlenou. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) poznamenal, že i on toto rozhodnutí v šesté dekádě svého věku učiní. Rozhodnutí už nebude možné změnit a další vstup nebo výstup z druhého pilíře nebude možný. Systém má začít fungovat od roku 2013.

Třetí pilíř: Připojištění

Vláda počítá s tím, že po transformaci důchodového systému zůstane i penzijní připojištění, které by mělo tvořit vedle nového pilíře a současného státního průběžného důchodového systému třetí pilíř systému penzí. Toto připojištění upravuje návrh zákona o doplňkovém penzijním spoření. Ministr Drábek upozornil, že toto připojištění bude zdrojem pouze doplňkových příjmů.

Spořit s příspěvekem? Od 300 Kč výš

Lidé, kteří si budou spořit minimálně 300 korun, by podle návrhu nově dostávali od státu měsíčně 90 korun. Nad třistakorunové úspory by za měsíc obdrželi 90 korun a 20 procent ze spořené částky. Pokud si člověk bude měsíčně spořit 1000 a více korun, bude od státu měsíčně dostávat 230 korun.

"Rozsah těchto změn bude záležet na ekonomicko-právní analýze, kterou bychom si nechali zpracovat," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Nečas: Slibovat je něco jiného než konat

Premiér Nečas mu však později na tiskové konferenci vzkázal, že "něco jiného je slibovat voličům a lákat je a něco jiného je pak prakticky provádět reformy v reálném čase s reálným rozpočtem."

"Dovedu si dokonce představit, že i současná vláda může jemně měnit některé parametry, které sama chce zavést. Ale může to provést až na základě získaných zkušeností," dodal Nečas, který se s ČSSD shodl jen na jediném: zavede osmičlennou expertní skupinu složenou ze zástupců vlády i sociálních demokratů, která by měla probrat tři okruhy sporných témat.

Prvním je snaha zajistit, aby lidé nepřišli o prostředky vložené do penzijního připojištění, tedy aby lidé dostali své peníze na základě podmínek, podle kterých se rozhodli spořit.

Druhým jsou zvláštní penzijní programy pro zaměstnance velmi těžkých profesí a třetím věk odchodu do důchodu.

Přestřelka už ve sněmovně

Vládní návrh důchodové reformy vyvolal očekávaný střet mezi vládou a opozicí už dopoledne, když jej začali projednávat poslanci.

Bohuslav Sobotka reformu kritizoval a vytkl jí například, že spoření v důchodových fondech se vyplatí jen bohatým lidem s příjmem vyšším než dvojnásobek průměrného platu.

Premiér Nečas i ministr práce Drábek označili jeho tvrzení za lživá.

Rath: Privatizace byla proti reformě jen dětským cvičením 

Jako první se do reformy "obul" středočeský hejtman a poslanec ČSSD David Rath.

"Já doufám, že vznikne První Kalouskův penzijní fond šťastného stáří, kam budeme moct svěřit své peníze a peníze ze státního rozpočtu, abychom doufali a věřili, že je za 30 let někdo nestačí rozkrást," prohlásil.

"Proti tomu vypadá kuponová privatizace jako dětské cvičení na spartakiádě," dodal.

Kritikou nešetřil ani Sobotka. Mimo jiné prohlásil, že vládní návrh není důchodovou reformou, ale jen se tak tváří. Vláda podle něj spíše myslí na nové podnikatelské příležitosti pro soukromé firmy, které budou fondy spravovat.

Odsoudil i to, že vláda chce financovat důchodovou reformu zvýšením sazby daně z přidané hodnoty. "Ty daně zaplatí všichni," varoval.

Premiér Petr Nečas i jeho kolegové z vlády reformu naopak hájili.

Politická reprezentace, která není schopna říct, že generace dnešních čtyřicátníků bude v důchodu ohrožena chudobou, je podle premiéra zbabělou reprezentací. "Tato vláda nechce být ani nezodpovědná, ani zbabělá," prohlásil Nečas.