Současní dvacátníci by se mohli dočkat dřívějšího odchodu do penze. Oproti nynějším přepokladům by si polepšili o jeden a až dva roky.  A to i přesto, že se v souvislosti s potřebou důchodové reformy nyní hovoří pouze o zvyšování věkové hranice penzistů.

Příznivou zprávu pro mladé však ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) podmínil zlepšením demografického vývoje.

Drábek, který informace uvedl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM), reagoval na snahu opoziční ČSSD zrušit pomocí Senátu automatické zvyšování věku odchodu do penze pro lidi narozené po roce 1977. Takové zvyšování zatím schválila jen Poslanecká sněmovna.

Drábek hájil tento mechanismus jako odpovědný vůči nastupujícím generacím, aby se tito lidé mohli včas připravit. Pro Čechy narozené počátkem tohoto století vládou nastavený výpočet znamená, že by šli do penze až v 71 letech.

"Moje děti dnes vědí, že půjdou do důchodu mezi 69 a 70 lety, a jestli se změní demografická prognóza, tak se to může o jeden dva roky upravit," uvedl Drábek.

Špidla: Je správné prodlužovat odchod do penze

Bývalý eurokomisař a jeden z Drábkových ministerských předchůdců Vladimír Špidla (ČSSD) připustil, že "je správné pokračovat v prodlužování věku odchodu do důchodu".

Prodlužování chce ale vázat na "střední délku života v dobrém zdraví". Poukázal na to, že vládní návrh nezohledňuje těžce manuálně pracující. U vyučených bez maturity se střední délka života neprodlužuje, na rozdíl od ostatních skupin, poznamenal.

Změny v pravidlech důchodového pojištění, takzvanou malou důchodovou reformu, projedná Senát na schůzi začínající 8. června. Novela by vzhledem k verdiktu Ústavního soudu, který se důchodového zákona týká, měla začít platit od konce letošního září.

Druhý pilíř důchodové reformy: ekonomové nemají jasno

V nedělních OVM se zároveň renomovaní čeští ekonomové neshodli na přínosu takzvaného druhého pilíře důchodové reformy. Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka by účast v tomto pilíři měla být povinná.

Naopak podle analytika Next finance Vladimíra Pikory je druhý pilíř velmi rizikový, a proto by jej nezaváděl.

"Druhý pilíř má nezastupitelnou roli. Ale nevím, proč by měly koexistovat dva dobrovolné pilíře. Stačí mít jeden a ten popřípadě upravit," uvedl Marek k záměru vlády vyvést část odvodu na sociální pojištění ze státního průběžného systému na dobrovolně zakládané individuální účty.

"Druhý pilíř bych nezaváděl. V ČR je velmi rizikový. Na Slovensku jej měli povinný, a odstoupili od toho. Otázka je totiž, zda můžu věřit, že ten systém bude dlouhodobě zachován," uvedl Pikora s tím, že příkladem takového rizika jsou v současnosti změny ve stavebním spoření.

Na důchody i daně či výnosy státních podniků

Jiné cesty vylepšení současného systému penzí, než navrhuje vláda, v pořadu nastínil bývalý eurokomisař Vladimír Špidla (ČSSD), který by současný důchodový systém naopak podpořil tím, že by do něj směřovaly i některé daně či výnosy státních podniků, nikoli pouze peníze ze sociálního pojištění.

Druhý pilíř v rámci vládní důchodové reformy počítá s dobrovolným převodem části odvodu na sociální pojištění ze státního průběžného systému (první pilíř) na individuální účty u soukromých penzijních společností. Návrh počítá s převodem tří procentních bodů ze sociálního pojištění. To nyní činí 28 procent hrubé mzdy.

Podmínkou bude, že si k nim lidé přidají ještě částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Třetím pilířem se označuje dobrovolný systém současného penzijního připojištění.

Demonstrace: proti reformám vystoupily desítky tisíc lidí

Proti sociálním reformám současného kabinetu premiéra Petra Nečase v sobotu v Praze demonstrovaly desítky tisíc lidí. Podle šéfa odborů Jaroslava Zavadila protestní akce stála zhruba 4,5 milionu korun.