Prezident Václav Klaus ve čtvrtek v článku pro Mladou frontu Dnes oznámil, že se rozhodl nepodepsat tzv. malou důchodovou reformu. Prezident nesouhlasí s tím, že by výše důchodu více odpovídala tomu, kolik člověk zaplatil na důchodovém pojištění.

Zákon bude i přes nesouhlas prezidenta platit, protože Klaus ho nevetoval. Pouze nepřipojil svůj podpis jako gesto, konstatuje Mladá fronta Dnes.

Takzvaná malá důchodová reforma reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu, který vládě přikázal upravit vyplácení důchodů podle zásluhovosti. Lidé s vyšší mzdou, kteří platí vyšší sociální pojištění, by tak měli ve stáří dostávat důchod vyšší.

"Princip zásluhovosti má asi takovou logiku, jako kdyby člověk platící výrazně nadprůměrné daně požadoval, aby na něj více svítilo veřejné osvětlení," napsal Klaus v článku.

Soudci Ústavního soudu, na jejichž pokyn byla novela zákona vypracována, se podle prezidenta mýlí, když považují stát za pojistný ústav. "Stát má zaručit jen a jedině to, aby společnost netrpěla tím, že se někdo - z vlastní nezodpovědnosti či z nezaviněných příčin - o sebe nepostará a na stáří nepřipraví," napsal v článku pro MfD Klaus.

Snižování důchodů od roku 2015

"Malou důchodovou reformu" poslanci schválili na konci června poté, co přehlasovali levicový Senát. Nový výpočet penzí má posílit zásluhovost v důchodovém systému, a to zvýšením základu, z něhož se důchody vypočítávají. Stanovení výše základní výměry důchodu bude vázáno na vývoj průměrné mzdy.

 

 

Vyšší penze má podle novely dostávat ve srovnání se současným stavem zhruba pětina lidí, kteří pobírají nad 36 000 korun měsíčně. Důchody by se jim měly zvýšit v průměru o dva procentní body.

 

U desetiny lidí s nejnižšími příjmy zůstanou penze na současné úrovni, u zbývajících 70 procent se sníží o jedno až tři procenta, tedy řádově o desetikoruny až stokoruny. Snižování má být zaváděno postupně, plně platit začne od roku 2015. Snížení by měla dorovnat valorizace, která má být nově automatická bez zásahu vlády.