Dosud nezveřejněný záznam schůzky poslanců Víta Bárty a Kristýny Kočí má policii pomoci usvědčit Bártu z korupce. K setkání došlo pouhé čtyři dny předtím, než 29. března předal bývalý ministr dopravy v obálce 500 tisíc Kočí a poté 170 tisíc korun poslanci Jaroslavu Škárkovi.

Autorem nahrávky, jejíž obsah ve středu zveřejnila MF Dnes, je Kristýna Kočí. Ze záznamu vyplývá, že oba politici měli již před předáním údajné přátelské půjčky značné spory.

"Situace v klubu je dlouhodobě neudržitelná. Hlavní zprávy jsou pořád o tom, jestli je náš klub rozbitej, jestli jsou v klubu rebelové. Jsem z toho vnitřně zničená. A teď je otázka: Je to záměrné rozbíjení klubu tebou řízený?" říká Kočí v nahrávce bývalému ministrovi.

"Je to pořád to samé téma. Nějaká ambice si myslet, že já budu něco rozbíjet. Ale já nic nemusím rozbíjet. Já mám teď autoritu k tomu, aby prostě, když si řeknu, že se něco stane, tak se to prostě přímočaře stane. I za cenu nějakých krvavých obětí. Jak vůči koaličním partnerům, tak vůči poslancům, ministrům a i vůči zákulisí, které k té hře patří," odpovídá na nahrávce Bárta.

Nakonec však zklidní hlas a žádá Kočí, ať poslance uklidní: "Proto jsem si tě vybral. Máš na to cynický nadhled a sociální inteligenci."

Kočí má v tu chvíli nahrávací zařízení upnuté pod šátkem ve výstřihu. A nechá Bártu mluvit. Ten zdůrazňuje, co od ní očekává.

„Ty jsi záměrně předsedkyní klubu, protože máš komunikačně-vztahové schopnosti. Dokážeš zkomunikovat pragmatičtější i ty filozofičtější typy poslanců. A upřímně řečeno, mrzí mě, že namísto toho, abys ty emoce brzdila, jako hromosvod je pohltila a tu energii přenesla na mě a oba jsme si pak řekli, co s tím uděláme – abychom udělali třeba pšouk do země, nebo naopak abychom pozitivní energii k něčemu využili – tak ty jsi teď působila jako zesilovač nebo reproduktor pro negativní emoce. To je strašně špatně. Chci věřit tomu, že to není záměr. Ale že je to mladická nerozvážnost a nezkušenost,“ shrnuje výtky Bárta.

Kočí se pak vrací ke vzájemnému vztahu s Bártou a naléhá, že si musí vše vyjasnit.

„Teď jde spíš o to, co dál. Klub se může zklidnit. Ale pokud budeme bojovat mezi sebou přes média – a tvoje síla je mnohem větší – tak to nemůže vyhrát nikdo. Protože ty sr..ky pak padají na nás na všechny. A to je pro stranu absolutně špatně. Tak si pojďme říct, co je cíl. Jestli je cíl mě odvolat, tlačit na to, abych složila mandát?“

Bárta to odmítne: „Kategoricky popírám, že bych uvažoval, že ty a Škárka byste měli složit mandát.“  

Kočí Bártovi ještě vyčítá, že když má problém někdo z poslanců, tak se za ně Bárta nepostaví, ale když mají problém ministři véček, tak je klub „přikryje“.

Bárta jí vysvětluje, že ministr je lehce odvolatelný, takže potřebuje desetinásobně větší ochranu než poslanec.

„Poslanec je nezničitelný. Poslanec je naprosto stabilní článek v systému. Ale jakákoli ztráta ministra je destabilizace. Odvolání ministra je hned,“ říká Bárta a luskne prsty.

„Kdyby to, co má Alexandr Vondra (kauza ministra obrany Promopro – pozn. red.), bylo na úrovni koaličního partnera, tak se premiér pos... za 10 minut a na schůzi vlády jen řekne: Rezignujte, pane ministře. A proto míra obrany vůči ministrovi musí být ultraextrémní,“ zasvěcuje Bárta Kočí.

Bárta pak v jednu chvíli zadumaně shrne: „Ale to všechno, co mi říkáš, je daleko hlubší problém, než jsem čekal.“

Čtyři dny poté, 29. března, přinese Bárta Kočí obálku a v ní je 500 tisíc korun. Kočí pak tvrdí, že si chtěl koupit její loajalitu.

Bárta naopak zdůrazňuje: „Proč bych ji měl nějakým způsobem ovlivňovat, když mi sama týden před tím, co se toto údajně stalo, jasně vyslovila svoji podporu? Já tomu nerozumím.“