Od roku 1993 bylo na žádost policie zbaveno imunity 15 poslanců, přičemž poslanec za extremistickou stranu Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa (SPR-RSČ) Josef Krejsa byl dokonce vydán trestnímu stíhání ve dvou případech.

Přehled zákonodárců, kteří byli vydáni trestnímu stíhání

Jan Vik (SPR-RSČ), 25. července 1995 - Sněmovna zbavila imunity poslance Jana Vika. Vik byl obviněn z trestného činu šíření poplašné zprávy v souvislosti s šířením provokačních letáků nazývaných Informace spolkové vlády pro vedení sudetoněmeckého landsmanschaftu. Celý případ se však nestačil uzavřít do voleb v roce 1996, v nichž byl Vik opět zvolen a získal zpátky imunitu. Poslanci poté již podruhé Vika policii nevydali.

Miroslav Sládek (SPR-RSČ), 27. února 1997 - Sněmovna zbavila imunity předsedu SPR-RSČ Miroslava Sládka za protiněmecké výroky, jež pronesl na demonstraci při podpisu česko-německé deklarace v lednu 1997. Imunity zbavila i republikánské poslance Josefa Krejsu a Rudolfa Šmucra, kteří se údajně dopustili výtržnictví v roce 1994, kdy narušovali česko-německý pietní akt v Terezíně.

Josef Krejsa (SPR-RSČ), 10. července 1997 - Sněmovna zbavila již podruhé imunity Josefa Krejsu za jeho články s protiromskou tematikou.

Jiří Payne (ODS), 20. května 1998 - Sněmovna vydala Jiřího Payna k trestnímu stíhání kvůli jeho dopravní nehodě.

Libor Ježek (ODS), 10. března 2000 - Sněmovna zbavila imunity Libora Ježka kvůli jeho dopravní nehodě.

Jan Kasal (KDU-ČSL), 14. září 2000 - Opět kvůli dopravní nehodě zbavila sněmovna imunity Jana Kasala.

Taťána Jirousová (KSČM), 28. února 2001 - Sněmovna zbavila imunity poslankyni Taťánu Jirousovou, která svým vozem porazila chodkyni a způsobila jí těžké zranění.

Jaroslav Lobkowicz (KDU-ČSL), 23. září 2003 - Sněmovna zbavila imunity Jaroslava Lobkowicze, který svým automobilem srazil chodkyni.

Vladimír Doležal (ODS), 20. prosince 2005 - Sněmovna vydala k trestnímu stíhání poslance Vladimíra Doležala, kterého policie vinila ze zprostředkování úplatku. Letos v srpnu pražský městský soud uložil Doležalovi stotisícový peněžitý trest za pokus o podvod.

Josef Vondruška (KSČM) a Ondřej Plašil (ODS), 26. září 2007 - Sněmovna zbavila imunity poslance Josefa Vondrušku, který je podezřelý, že za minulého režimu jako vězeňský dozorce týral vězně. Letos v dubnu soud zatím nepravomocně zprostil Vondrušku obžaloby.

- Sněmovna zároveň zbavila imunity poslance Ondřeje Plašila, který podle policie řídil opilý.

Petr Wolf (dříve ČSSD), 6. listopadu 2009 - Sněmovna vydala nezařazeného poslance Petra Wolfa k trestnímu stíhání. Je podezřelý z úvěrového podvodu, zkreslování údajů o stavu hospodaření a z porušování autorských práv.

Vít Bárta (VV) a Jaroslav Škárka (dříve VV), 30. srpna 2011 - Sněmovna vydala předsedu poslanců Věcí veřejných Víta Bártu a nezařazeného poslance Jaroslava Škárku k trestnímu stíhání. Policie chce oba poslance stíhat kvůli podezření z korupce.

Související