Poslanecká sněmovna v úterý vydala předsedu poslanců Věcí veřejných Víta Bártu a nezařazeného poslance Jaroslava Škárku (dříve VV) k trestnímu stíhání kvůli podezření z korupce.

Bárta i Škárka se cítí nevinní a sněmovnu o vydání požádali. Pro bylo 177 poslanců ze 181 přítomných. Tři hlasovali proti vydání. Šlo o členy klubu Věcí veřejných - ministra školství Josefa Dobeše a poslance Petra Skokana a Otto Chaloupku.

Policie podezírá Bártu, že se snažil uplatit své tehdejší spolustraníky Škárku a poslankyni Kristýnu Kočí. V případě Kočí šlo o půl milionu korun, ve Škárkově případě o 170 tisíc korun. Škárku chtějí policisté stíhat pro podezření z přijetí úplatku.

Bárta, jenž tvrdí, že šlo o půjčky, se před poslanci řečnicky ptal na motivy Kočí. Zaskočilo ho prý, že policie o jeho vydání požádala, a o vydání Kočí ne.

Dobeš: Vše zosnovala Kočí

Exministr dopravy Bárta také poukazoval na to, že v seznamu vyslýchaných nefiguruje ministr školství Josef Dobeš (VV). Policie prý neuvádí, že existují svědci toho, že se jednalo o půjčky. Škárkovo vystoupení bylo stručnější: jen o vydání požádal.

Dobeš uvedl, že v minulosti také Škárkovi peníze půjčil, jednou bez dokladů. "Kočí byla strůjcem, který vše zosnoval," řekl. Věci veřejné viní Kočí z toho, že chtěla provést ve straně ve spolupráci s expředsedou poslanců ODS Petrem Tluchořem puč.

Předseda VV Radek John řekl, že ví o pěti skutečnostech, které zakládají výrazné podezření na politický proces. Jedinou možností, jak věc vyřešit, je podle něho veřejné soudní projednání. Premiér Petr Nečas (ODS) zase v reakci na hlasování označil za lživé spekulace o údajné snaze části ODS zabránit vydání Bárty.

Opozice se bojí zmanipulovaného vyšetřování

Opozice se obává toho, že vláda bude vyšetřování ovlivňovat. "To, co se děje v justici, mě naplňuje velkou nedůvěrou a obavami," uvedl například místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Podle komunisty Miroslava Grebeníčka by se měla řešit také kauza exministra životního prostředí Pavla Drobila a ministra obrany Alexandra Vondry (oba ODS).

Současná sněmovna hlasovala před úterkem o vydání svého člena k trestnímu stíhání jednou. Šlo o poslance zvoleného za VV Stanislava Humla. Výbor ke kauze nepřijal žádné usnesení. Koncem března pak sněmovna Humla vydat odmítla, ač o to poslanec po předchozím váhání sám požádal.

Časová osa: Jak se vyšetřují Bártovy obálky