Dolní komora se bude zabývat také novelou, která by měla zavést odpovědnost provozovatele za vozidlo, a předlohou, jež umožní obcím zřizovat zóny se zákazem vjezdu pro neekologické automobily. Schůze poslanců začne v úterý odpoledne.

Ještě předtím se k jednání sejdou špičky tří koaličních stran. O schůzku požádaly Věci veřejné, které chtějí s partnery probrat sociální reformu.

Na některých bodech zejména sociální reformy nepanuje mezi koaličními stranami úplná shoda. Jde například o sociální kartu a o pravomoci jednotného výplatního místa.

Předloha sociální reformy mění mimo jiné systém sociálních dávek. Nová pravidla se týkají například čerpání rodičovského příspěvku, příspěvku na péči a také vyplácení dávek zdravotně postiženým. Druhou část zdravotní reformy tvoří tři kodexové návrhy zákonů; o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a o záchranné službě. Předlohy důchodové reformy mají umožnit převod části pojistného z průběžného systému do fondů. Opozice reformní zákony kritizuje. Za určitých podmínek by podpořila jen zákon o záchranné službě.

Poslanci budou reformní předlohy projednávat ve druhém čtení, kdy se podávají pozměňovací návrhy, i v závěrečném schvalování. Vrátí se také k první části zdravotnické reformy, kterou zamítl Senát. Tato předloha mimo jiné umožní rozdělit péči na standardní a nadstandardní a vyjme z pojištění léky do 50 korun a podpůrné a doplňkové přípravky.

Bártu a Škárku už doporučil vydat k trestnímu stíhání mandátový a imunitní výbor. Policie podezírá Bártu, že se snažil uplatit své tehdejší spolustraníky Jaroslava Škárku a poslankyni Kristýnu Kočí. Škárku chtějí policisté stíhat kvůli tomu, že úplatek oznámil pozdě a část peněz utratil.

Bárta od počátku tvrdí, že šlo o půjčky. Škárka zase zdůrazňuje, že si peníze nechat nechtěl. Na to, že jednu bankovku použil, prý policii upozornil.

Obsah reforem
Zdravotní reforma:
- Vyjmutí léků do 50 Kč z pojištění
Sociální reforma:
  - Změna systému sociálních dávek
 - Nová pravidla čerpání rodičovského příspěvku
 - Nová pravidla vyplácení dávek postiženým
 Důchodová reforma:
 - umožnění převedení části pojistného do fondů

Osoba blízká opět v programu

Zavedením odpovědnosti provozovatele za vozidlo chtěli poslanci vyřešit poukazování řidičů na osobu blízkou při některých přestupcích. Senát však předlohu dolní komoře vrátil, proto bude rozhodovat znovu. Předlohu, která by dala obcím pravomoc zřizovat takzvané nízkoemisní zóny, vetoval prezident Václav Klaus. Sněmovna v tomto případě rozhodne s definitivní platností.