Řidiči z Prahy zavinili v první polovině letošního roku nejvíce dopravních nehod. Druzí nejhorší jsou řidiči z Ústecka následovaní řidiči z Moravskoslezského kraje. Vyplývá to z ČSOBP Indexu, kterým pojišťovna sleduje, jak se liší frekvence pojistných událostí z povinného ručení u řidičů osobních aut z jednotlivých okresů.

Index původně sloužil k vypočítávání výše povinného ručení. V místech, kde řidiči havarovali častěji, měli pojistné vyšší než tam, kde bylo nehod méně. To už však neplatí. K výpočtu nyní slouží především věk řidiče a výkon motoru.

"Výpočet povinného ručení je velmi komplikovaný proces. Zohledňuje se zejména věk řidiče a výkon motoru vozidla. Ze statistik vyplývá, že nejrizikovější skupinou jsou mladí řidiči se silnými auty, kteří proto mají povinné ručení vyšší než třeba řidiči ve věku 30 - 50 let. To, odkud řidič je, hraje minimální roli. Změnili jsme politiku určování výše povinného ručení tak, abychom neházeli všechny řidiče do jednoho pytle podle okresů," řekl pro IHNED.cz mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata.

Ostrava dohání Prahu

V krajském srovnání se za prvních šest měsíců řidiči ze severní Moravy přiblížili svou rizikovostí severním Čechám, kde je nehodovost tradičně druhá nejvyšší po Praze. Letos se ale situace například v okrese Ústí nad Labem zlepšila. Naopak okresy Frýdek-Místek, Ostrava a Nový Jičín vykázaly zhoršení.

Z velkých měst narostla hodnota indexu nejvíce u Ostravy. Vzrostla u ní na 9,81, což znamená, že na každých sto pojištěných aut během roku tam připadá téměř deset zaviněných nehod. Hůře je na tom jen Praha s indexem 10,29.

„Statistiky nehodovosti na Ostravsku zhoršuje především situace v Ostravě jako takové. Stejně je to prakticky v každém okrese, to znamená průměr za celý okres zvedají především řidiči ve velkých městech, kde jsou havárie četnější než v menších obcích,“ uvedl Jaroslav Král, ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny.

Nejnižší nehodovost na Vysočině

V průměru za celou Českou republiku dosáhl ČSOBP Index hodnoty 5,25, což je nejpříznivější hodnota od roku 2008. Znamená to, že havárii během roku zaviní zhruba každý dvacátý řidič osobního auta.

Dlouhodobě nejnižší nehodovost je na Vysočině a ve východních Čechách. Například u řidičů z okresu Rychnov nad Kněžnou, kteří na tom byli v prvním pololetí nejlépe, je pravděpodobnost, že zaviní nehodu, více než čtyřikrát nižší než u pražských řidičů. Nehodovost se snížila v porovnání se stejným obdobím loni i v západních, severních a středních Čechách.

Hodnoty ČSOBP Indexu byly vypočteny na základě statistik pro vozidla do 3,5 tuny za rok 2010 a za 1. pololetí 2011 jako podíl počtu pojistných událostí z povinného ručení a počtu pojištěných vozidel v daném okrese. Rozhodující pro výpočet tedy není místo, kde k nehodě dojde, ale okres, v němž má viník nehody přihlášené své vozidlo.

Související