Vláda ve středu schválila Bílou knihu obrany, která představuje koncepci rozvoje armády pro nadcházejících deset let. ČTK to oznámil zdroj obeznámený s jednáním vlády. Za přípravou dokumentu stojí tým ministra obrany Alexandra Vondry, který Bílou knihu považuje za zásadní materiál svého funkčního období.

"Bílá kniha má však zásadní vadu: neřeší problém hrozícího úbytku vojáků," uvedl stínový ministr obrany Petr Hulinský (ČSSD). Kvůli vládním škrtům může podle stínového ministra obrany nastat masivní odchod vojáků.


"Důvodů, proč v ozbrojených silách zůstat, totiž výrazně ubývá. A může za to právě vláda a její tupé škrtání a nerespektování dřívějších závazků státu vůči vojákům," dodal Hulinský.

Podle statistiky v Bílé knize klesl od ledna průměrný plat v armádě pod průměrnou měsíční mzdu v soukromém sektoru v ČR. Vojákům přitom už nyní citelně chybí některé profese, například specialisté na výpočetní či komunikační techniku, ale i odborníci do laboratoří, jejichž platy jsou v civilu výrazně vyšší

Podle Bílé knihy letošní rok rozhodne, kolik bude mít armáda v budoucnu vojáků. Armáda plánuje redukci vojenských újezdů, kterých je prý příliš mnoho. Konkrétně má být zrušen újezd v Brdech a posunuty hranice ostatních újezdů. Proti rušení vojenských výcvikových prostorů se již postavili starostové některých obcí.

Zrušena má být pravděpodobně 221. letka bitevních vrtulníků Mi-24/35 z Náměště nad Oslavou. Podle Bílé knihy o obraně má být všech 29 útočných strojů vyřazeno z výzbroje a odprodáno.

Důraz je kladen na kybernetickou bezpečnost

Novinkou v Bílé knize je kapitola pojednávající o kybernetické bezpečnosti. Útoky počítačových hackerů jsou podle poslance VV a člena sněmovního branného výboru Viktora Paggia globální hrozbou, s níž musí počítat i ČR.

"Není to cunami ani ničivé zemětřesení, ale hackerské útoky na internetové sítě, které mohou státy jako Česká republika velmi výrazně zasáhnout, a proto je potřeba se vůči tomuto důkladně bránit," uvedl Paggio, který doplnění kapitoly o kybernetické obraně do Bílé knihy prosazoval.

Dokument přináší také změny v organizaci Vojenské policie (VP). Jejich cílem je zajistit v armádě nezávislé vyšetřování. Vyšetřovatelé budou v rámci VP osamostatněni. Jejich práce bude zvnějšku kontrolovat generální inspekce, která bude spadat přímo pod vládu, vysvětlil Paggio.

Autoři dokumentu upozorňují i na to, že v uplynulém desetiletí se v armádě kvůli předraženým a nesystémovým investicím a škrtům v rozpočtu nahromadil vnitřní dluh na výzbroji, infrastruktuře, technice i nemovitostech asi za 80 až 90 miliard korun.

Ministr obrany novinářům minulý týden řekl, že do současné verze dokumentu byly zapracovány některé změny na základě připomínek z jednání Bezpečnostní rady státu (BRS). Rada Bílou knihu projednala na počátku května a doporučila v materiálu učinit dílčí úpravy.

Bílá kniha je podle svých tvůrců obecným dokumentem, který nastíní základní principy koncepce a fungování obrany státu v nadcházejících letech. Rozvíjet ji budou další materiály, které mají být po schválení Bílé knihy zpracovány.