Armáda prozatím převzala více než čtyři desítky obrněných vozidel Pandur. Podle smlouvy by jich celkem měla dostat přes 100. Obrněnce jsou ve výzbroji dvou mechanizovaných praporů náležejících pod čtvrtou brigádu rychlého nasazení.

Další vozidla slouží k výcviku vojáků a několik je jich nasazeno v zahraniční misi v Afghánistánu, sdělila ČTK mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Nákup obrněných transportérů provází podezření z korupce. Deník Mladá fronta DNES například uvedl, že si lobbista Marek Dalík údajně při vyjednávání smlouvy na dodávku pandurů řekl o provizi ve výši 18 milionů eur (asi půl miliardy korun). Za peníze měl zakázku schválit tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS).

Nejvíce obrněnců v současnosti využívají vojáci 41. a 42. mechanizovaného praporu brigády rychlého nasazení. Na již dodaných vozidlech vojáci podle Růžičkové intenzivně cvičí ve výcvikových prostorech. Jedním obrněncem disponuje Vojenská akademie ve Vyškově.

Poprvé vyjely obrněnci do Kosova

V zahraniční misi byly české pandury poprvé nasazeny v loňském roce. Tři vozidla tehdy sloužila vojákům v Kosovu, kde armáda ukončila činnost ke konci roku 2010. Čtyři pandury jsou od prosince nasazeny na území Afghánistánu. Od ledna jsou součástí výzbroje provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Lógar.

Vojáci provinčního týmu používají pandury hlavně pro patrolovací mise. Podle armády jsou důležité zejména prvky pasivní a aktivní ochrany, který mají zvýšit bezpečnost vojáků uvnitř vozu. Předností panduru je také palebná síla, balistická ochrana a sensorický systém umožňující okamžité rozpoznání a identifikaci protivníka s dosahem několika kilometrů.

Smlouvu na dodání celkem 107 pandurů za 14,4 miliardy korun podepsal 13. března 2009 tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták. Armáda převzala prvních 17 těchto strojů na konci září 2009. Poslední transportér má obdržet v roce 2013.

Podezření z korupce ukazuje na Dalíka

Loni v létě začala policie nákup transportérů vyšetřovat kvůli podezření z korupce. Na možnou korupci při nákupu pandurů upozornila MfD v polovině února, kdy zveřejnila tajně natočené rozhovory s bývalými manažery firmy Steyr. Na pořízených videozáznamech mluvili manažeři o zákulisních dohodách a provizích, které museli za dodávku transportérů přislíbit.