Policie zhruba po 32 hodinách otevřela dálnici D5 u Plzně, kde v pondělí ráno havaroval kamion a explodovaly přitom tlakové láhve. Provoz je v místě nehody omezen v každém směru do jednoho jízdního pruhu. ČTK to řekla mluvčí plzeňské krajské policie Irena Lavičková.

Polovina dálnice v místě nehody na mostě před tunelem Valík ve směru na Prahu zůstala uzavřena. Policie svedla provoz na Prahu do protisměrné poloviny dálnice, takže se zde auta míjejí jako na běžné silnici. Úsek s tímto omezením je podle Lavičkové dlouhý asi 500 metrů. V tunelu Valík, kde jsou dva dvouproudé tubusy, je ve směru na Rozvadov provoz v jednom pruhu a v opačném v obou pruzích.

Hlídky policie během dne odkláněly na sjezdech v Černicích a Šlovicích auta na objízdné trasy. Řidiči jedoucí směrem na Prahu mohli využít objížďku po mimoúrovňové křižovatce v obci Šlovice. Ve směru od Prahy pak mimoúrovňovou křižovatku u nákupního střediska Olympia.

Kudy místo objet?

Mapa

Míru zavinění a příčinu nehody podle mluvčí policisté teprve zjišťují.

"Ochlazují se poslední tři dohořívající acetylenové láhve. Žádné nebezpečí už podle plynařů nehrozí, teplota klesla pod kritickou mez," uvedla během úterý mluvčí krajských hasičů Alena Marešová.

Na místě zasahovala odtahová služba. Také pracovníci z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) už na místě instalovali značení na převod provozu do jednoho pruhu zhruba v úseku 500 metrů včetně tunelu Valík.

Poškozen most, svodidla i portál tunelu

Na levé straně, kde došlo ke střetu vozidla se svodidly a dalším kamionem, budou trvat opravy delší dobu a měly by je provést dodavatelé stavby obchvatu Plzně, která je ještě v záruce. Silničáři tam ale ještě škody nezmapovali, ale předběžně se hovoří o poškození dilatačního závěru mostu, portálu tunelu, svodidel, zábradlí, došlo také zřejmě k vypálení vozovky a bude nutné ještě opravit a vyčistit odvodňovací kanály tunelu a mostu.

Praskla pneumatika, kamion se převrátil

Nehoda, při níž nebyl nikdo zraněn, se stala v pondělí v 07:27 na mostě před dálničním tunelem ve směru na Prahu na 87. kilometru. Vozidlu praskla levá pneumatika, prorazilo svodidla a dostalo se do druhé části dálnice, kde se převrátilo na střechu a začalo hořet.

Těsně po nehodě, v okamžiku příjezdu hasičů, explodovalo několik acetylenových láhví a malých zásobníků obsahujících chladicí médium. Jejich části se rozlétly do okolí. Z acetylénových láhví pak začal unikat plyn.

Související