Bohuslav Sobotka se stal novým předsedou ČSSD. Jen velmi těsně porazil svého protivníka Michala Haška. Získal 304 z 591 platných hlasů. Pro jihomoravského hejtmana hlasovalo 285 delegátů.

Jihomoravský hejtman Hašek se nakonec stal statutárním místopředsedou strany, když sjezdem vládly vášnivé emoce. Europoslanec Richard Falbr při volbě místopředsedy nazval Zdeňka Škromacha dokonce dobytkem.

"Že tady jeden člověk, myslím europoslance Richarda Falbra, použije sprosté slovo, ještě neznamená, že je sociální demokracie rozhádaná. On se dlouhodobě pohybuje v Bruselu mimo Českou republiku a nezná tak dobře naše reálie," snažil se Hašek situaci bagatelizovat.

Volba předsedy na sjezdu ČSSD v Brně byla velmi napínavá. Hlasovat se muselo nadvakrát. První kolo totiž skončilo patem, ani jeden z obou kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů.

Delegát si spletl křížek s kroužkem

Sobotkovi přitom stačilo k rychlému vítězství velmi málo. V prvním kole mu uniklo o jediný hlas. Jeden z kandidátů, který pro něj hlasoval, si totiž spletl křížek s kroužkem a jeho lístek byl proto vyřazen. Druhé kolo rozhodlo jen několik málo hlasů.

"Chci vám poděkovat za podporu, velmi si toho vážím, je to pro mě závazek nejen pro ty dva roky, ale pro celý život. Ten úkol, který mám, není jednoduchý, já to vím, ale jsem optimista, protože na to nejsem sám. Z tohoto sjezdu musíme odjet jako jedna sociální demokracie, ne jako dva tábory. Mým úkolem je, aby sociální demokracie posílila, aby sociální demokracie vyhrála příští volby,“ řekl Sobotka ve svém prvním předsednickém projevu hned po vyhlášení výsledků.

Poraženému Haškovi sice poděkoval za slušný souboj, zároveň ale neřekl, že by si ho přál ve vedení, což mnozí očekávali.

„Sluší se, abych Slávkovi Sobotkovi poblahopřál, že mě čestným a férovým způsobem porazil a stal se předsedou strany,“ řekl před sjezdovým sálem v brněnském výstavišti vzápětí Hašek.

Sobotka v roli mírného favorita

Sobotka, který provizorně vedl sociální demokracii už od loňských sněmovních voleb, byl mírným favoritem už před sjezdem. Jeho volbu lze přeložit jako sázku sociálních demokratů na jistotu. Sobotka je už šest let prvním místopředsedou strany a podílel na všech klíčových rozhodnutí ČSSD v minulosti a sociální demokraté od něho nečekají dramatické změny.

Hašek šel do volby s plánem posunout ČSSD lehce do politického středu a získat přízeň živnostníků a městských voličů. Levicovější část sociální demokracie se takových trendů spíše bojí. S Haškem je také spojován bývalý hlavní poradce Jiřího Paroubka Jaroslav Tvrdík, který nemá v ČSSD zrovna pověst čistého muže. To vše mohlo Haškovi uškodit.

Hašek chtěl oslovit voliče středu

Sobotka nepřináší velké změny. Ve svém nepříliš poutavém sjezdovém projevu nenaznačil konkrétní kroky. Své straně slíbil nový program, na kterém se mají podílet nezávislí intelektuálové jako například filozof Václav Bělohradský. Slíbil vítězství v krajských volbách v příštím roce a také v těch sněmovních a slíbil silného prezidentského kandidáta, nicméně neřekl jediné jméno.

ON-LINE přenos z Brna můžete sledovat ZDE

Po volbě předsedy by si sociální demokraté měli určit i jména dalších členů nového vedení strany. Na šest místopředsednických míst se tlačí bezmála dvacet uchazečů. Kromě výše zmíněných opor kandidátů na předsedu jsou to například David Rath, Jiří Dienstbier či Marie Benešová.

Sledovali jsme online

 
18.3.2011 00:00 | 20:37 Mluví nový předseda

Nový předseda Bohuslav Sobotka děkuje kandidátům za podporu. "Jsme největší levicová strana v České republice," řekl. Vyzval k sjednocení strany. "Z tohoto sjezdu musíme odjet jako jedna sociální demokracie a nikoliv jako dva tábory, z nichž jeden uspěl více a druhý méně."

18.3.2011 00:00 | Delegát chce výměnu předsedy volební komise

Delegáti rozhodují o odvolání předsedy volební komise Jiřího Havlíčka kvůli tomu, že komise prozradila výsledky hlasování o volbě předsedy dříve novinářům a delegáti se o tom dozvěděli jako poslední. Pro jeho odvolání se nakonec vyslovilo jen 31 přítomných

18.3.2011 10:11 | 10:10 Sjezd ČSSD začal

36. sjezd ČSSD začal. Zpravodajství z Brna bude přinášet čtyřčlenný tým HN - reportéři Marie Valášková a Luboš Kreč, komentátor Jiří Leschtina a videoreportér Blahoslav Baťa. V redakci dění sleduje i redaktor Jan Kubita.

18.3.2011 10:14 | 10:13 Hymny na úvod

Zpěvačka po zahájení sjezdu zazpívala napřed českou hymnu. Poté následuje hymna Evropské unie.

18.3.2011 10:26 | 10:26 Dorazila i Bobošíkové Suverenita

Delegáty sjezdu vítali i ve vytrvalém dešti happeningem stoupenci strany Suverenita Jany Bobošíkové. Ve sjezdových prostorách čekala také malá skupinka demonstrantů, kteří požadovali přímou volbu stranických funkcionářů.

18.3.2011 10:28 | 10:31 Suverenita vyčítá Sobotkovi a Grossovi "miliardový tunel"

Asi 40 členů a stoupenců strany Suverenita si přineslo transparenty s nápisy: Požadujeme vyšetření privatizace OKD, Sobotka nám vzal střechu nad hlavou, Sobotka a Gross okradli stát nebo Kde blb, tam nebezpečno. "Protestujeme proti současné politické garnituře, která má na svědomí současný stav dnešní společnosti," říkali aktivisté. Suverenita úřadujícímu šéfovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi a bývalému předsedovi Stanislavu Grossovi vyčítá, že v době, kdy byl jeden premiérem a druhý ministrem financí, "umožnili tunel za 20 miliard" korun. Privatizace OKD na Ostravsku a v Kladně podle nich připravila desetitisíce lidí o bydlení.

18.3.2011 10:33 | 10:41 Slova se ujme Sobotka

V 10:45 by se měl slova ujmout současný úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

18.3.2011 10:42 | 10:44 Sobotka už vystoupil

Bohuslav Sobotka má první projev, zatím jako úřadující předseda strany. Kandidátský ho čeká až odpoledne. „Je to paradox, sociální demokracie byla ve všech posledních volbách velmi úspěšná. Přesto ale této zemi nevládneme,“ řekl v úvodu projevu.

18.3.2011 10:45 | 10:50 Sobotka: Odmítnutí předčasných voleb v roce 2009 byla chyba

Sobotka vyjmenovává ve svém projevu chyby, které strana udělala. Jednou z nich podle něj bylo, že ČSSD za Jiřího Paroubka odmítla předčasné volby v roce 2009 a umožnila tím vznik vlády Jana Fischera. „Udržovali jsme při životě mimořádně populární úřednickou vládu. Dali jsme prostor pro vznik nových stran. Ty nás připravily o silnější volební vítězství,“ uvedl Sobotka.

18.3.2011 10:51 | 10:56 Sobotka poděkoval Paroubkovi

Sobotka poděkoval Jiřímu Paroubkovi. Uznal, že s Paroubkem dosáhla sociální demokracie velmi dobrých volebních výsledků a ocenil, že naopak po ne zcela úspěšných volbách 2010 vzal odpovědnost na sebe a vzdal se funkce předsedy. „Jiří, děkuji,“ řekl Sobotka.

18.3.2011 10:58 | 10:57 Paroubek se sjezdu neúčastní

Jen pro připomenutí: bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek se brněnského sjezdu neúčastní. Odmítl to. Prý kvůli tomu, že neobdržel důstojnou pozvánku.

18.3.2011 10:59 | 10:59 Škromach už napsal na Facebook

První sjezdový status Zdeňka Škromacha na jeho oblíbeném facebooku: deštivým ránem do Brna. Sjezd se rozjíždí. Zazpívali jsme si hymnu a Slávek pronáší svůj projev. Komise zvoleny, novináři brouzdají v kuloárech. Zítra opět vyjde oranžové sluníčko a zastíní modrošedý nečas. Užijte si sobotu.

18.3.2011 11:00 | 11:03 Škromach na Facebooku vzpomíná

A Škromach také na svém profilu zavzpomínal. "Začíná sjezd ČSSD. Významný předěl v novodobé historii. A tak jsem si trochu zavzpomínal na dobu, kdy vyrazili tři bojovníci za sociální stát a lepší svět do volební kampaně v roce 2002, kterou společným úsilím vyhráli. Dva se pak stali ministry ve Špidlově vládě a třetí později hejtmanem. Dnes se Michal se Slávkem uchází o post nejvyšší v socdem. Ať už to dopadne jakkoliv, věřím, že i nadále zůstaneme přáteli a budeme se bít za lidskost a spravedlnost."

18.3.2011 11:08 | 11:23 Vystoupil bývalý slovenský premiér Fico

Se svým projevem k delegátům sjezdu vystupuje bývalý slovenský premiér a předseda strany Smer-SD Robert Fico.

18.3.2011 11:25 | 11:26 Německá sociální demokratka přála v češtině

Slovo si vzala německá sociální demokratka Petra Ensberger. Na závěr své řeči poděkovala za pozornost v češtině a v našem jazyce popřála českým kolegům úspěch ve volbách. "Věřím, že tuto zemi zase povede nějaký sociální demokrat," řekla.

18.3.2011 11:37 | 11:32 Projevy hostů delegáty nezajímají

Marie Valášková, reportérka HN:

"Jednací sál sjezdu se pomalu vyprazdňuje, na pódiu mluví hosté, což očividně delegáty příliš nezajímá. V kuloárech jsou díky tomu vidět zajímaví hosté sjezdu - třeba exministryně školství Petra Buzková, Václav Kočka nebo bývalý předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček."

18.3.2011 11:40 | 11:44 Leschtina glosuje Sobotkovo vystoupení

Jiří Leschtina, komentátor HN:

"Bohuslav Sobotka ve své zprávě opatrně přiznal, že rezignace ČSSD na předčasné volby loni na podzim byla chybou. V tom se nemýlí. Sociální demokracie tak poskytla čas nově vzniklým TOP 09 a hlavně Věcem veřejným, aby zakořenily na předvolební scéně a uhnízdily se ve vědomí voličů. Paroubek tehdy svým nečekaným obratem odstartoval volební pád ČSSD. Sobotka samozřejmě teď nemluvil o tom, že spolu s dalšími místopředsedy mlčel a nenašel odhodlání Paroubka od sebevražedného kroku odvrátit. Jeho konkurent Hašek má výhodu, že poté, co se stal hejtmanem, opustil funkci předsedy poslaneckého klubu i parlament. Ovšem představa, že by zrovna Hašek jako šéf poslanecké frakce Paroubkovu rozhodnutí odporoval, je z říše iluzí."

18.3.2011 11:47 | 11:49 Do diskuse se přihlásilo na 60 delegátů

Do diskuse se na sjezdu přihlásila šedesátka delegátů.

18.3.2011 11:52 | 12:01 Onderka: Válčili jsme proti všem. Bylo to jako Džihád.

Slovo si vzal brněnský primátor Roman Onderka. Řekl, že poslední dva roky byly pro sociální demokracii výzvou. První rok nazval válkou. "Ta válka byla jako Džihád," uvedl. Podle Onderky to byla válka proti všem, proti novinářům i proti politickým odpůrcům. Druhý rok však byl podle něj úspěšný. Na nejvyšší politické úrovni se sice ČSSD dostala do opozice, ale zaznamenala úspěch v komunální politice. "Tam jsme nikdy moc nebodovali, podařilo se to až v roce 2010. V plné nahotě se ukázala rovnice, že čím více lidí přijde k urnám, tím více hlasů získáme," řekl Onderka.

18.3.2011 12:04 | 12:04 Škromach propásl řečnickou šanci

K řečnickému pultu byl vyzván Zdeněk Škromach, ale není přítomen. Píše zase někde na Facebook?

18.3.2011 12:06 | 12:06 Místo Škromacha šel Urban

Místo Škromacha předstoupil před delegáty Milan Urban, bývalý ministr průmyslu a obchodu.

18.3.2011 12:07 | 12:12 Urban: Lidé nehodnotí dobře vládu, ani opozici

"Politika této vlády rozděluje společnost. Síla je víc než pravda," říká Milan Urban. Tři čtvrtiny lidí této vládě podle průzkumu nevěří, zároveň ale připouští, že stejný průzkum nehodnotí dobře ani opozici. "S její prací není spokojena polovina obyvatel," říká.

18.3.2011 12:13 | 12:14 Místo kritiky vlastní vizi

"Musíme opustit cestu kritiky a představit vlastní lákavou, ale reálnou vizi," konstatuje středočeský sociální demokrat.

18.3.2011 12:14 | 12:20

"Musíme se stát pro lidi novou nadějí," končí svůj projekt Milan Urban. Zároveň vybízí k větší spolupráci s ostatními stranami.

18.3.2011 12:21 | 12:22 K mikrofonu přistoupil Zaorálek

Hodnotí zahraniční politiku sociální demokracie.

18.3.2011 12:29 | 12:30 Paroubek nazval Škromacha lenochem

Expředseda ČSSD Jiří Paroubek sice na sjezd do Brna nepřijel, svůj projev však zveřejnil na internetu. Obvinil přední sociální demokraty, že místo kritiky vládních reforem a předkládání alternativních návrhů vyklízejí pole prezidentovi Václavu Klausovi a Věcem veřejným. Místopředsedu strany Zdeňka Škromacha označil za lenocha, který nebyl schopen připravit důchodovou reformu.

18.3.2011 12:32 | 12:32 Škromach dorazil k mikrofonu

"Škoda, že nepřijel  Paroubek," řekl

18.3.2011 12:35 | 12:34 Engel na sjezdu

V momentě, kdy místopředseda Škromach hovoří o spolupráci s odbory, dorazil na sjezd předseda lékařských odborů Martin Engel

18.3.2011 12:38 | 12:39 Škromach: Neměli jsme být v přechodné vládě

"V době Topolánkovy vlády jsme měli velkou podporu. Naší chybou pravděpodobně bylo, že jsme poté byli více než rok v takzvané přechodné vládě, a že jsme souhlasili s posunutím termínu voleb," shrnuje ve svém projevu místopředseda.

18.3.2011 12:43 | 12:45 V kuloárech se intenzivně vyjednává

V kuloárech se intenzivně vyjednává. Poměry hlasů v sále se poprvé ukázaly při volbě volební komise. Tábor Michala Haška prosadil do jejího čela bývalého ústředního tajemníka ČSSD Jiřího Havlíčka. Hašek ale nemá zdaleka nic jisté, o předsedovi se totiž hlasuje tajně a v tajné volbě si víc věří Sobotkův tábor.

18.3.2011 12:47 | 12:48 Vícha vzpomínal na Dienstbiera

Předseda senátního klubu ČSSD Petr Vícha zavzpomínal na zesnulého kolegu Jiřího Dienstbiera. Právě za hodinu začínají na Kladensku doplňovací volby do Senátu, v němž mimo jiné kandiduje Dienstbierův syn.

18.3.2011 12:53 | 12:53 Před delegáty mluví europoslanec Richard Falbr

Hodnotí působení sociálních demokratů v europarlamentu.

18.3.2011 12:55 | 12:55 Bývalý odborář chce větší spolupráci s odboráři

Richard Falbr volá po lepší komunikaci s Českou konfederací odborových svazů.

18.3.2011 12:56 | 12:58 U mikrofonu je Michal Hašek

Michal Hašek předstoupil před delegáty sjezdu jako předseda Asociace krajů ČR. "Podílíme na správě všech krajů, to je historický úspěch," říká.

18.3.2011 12:58 | 12:59 Na sjezd dorazil ústecký boss Benda

Na sjezd přichází stále další sociální demokraté. Před chvílí přijel ústecký boss Petr Benda, kterého spolustraníci v lednu připravili o křeslo krajského předsedy. Benda patří mezi nejbližší spojence expředsedy Jiřího Paroubka. V kuloárech se prochází také předák lékařských odborů Martin Engel, který stál včele akce Děkujeme, odcházíme.

18.3.2011 13:05 | 13:05 Volební komise se musí poradit

Předseda volební komise Jiří Havlíček vyzval všechny členy, aby se sešli ke krátké poradě ve 14.30 do volební místnosti.

18.3.2011 13:07 | 13:07 Program končí, připraven je oběd

Sociální demokraté zvládli první část programu sjezdu v mírném předstihu a mohou odejít na připravený oběd. Přestávka by měla skončit ve 14:30

18.3.2011 14:22 | 14:12 Leschtina opět glosuje, tentokrát vystoupení Haška

Jiří Leschtina, komentátor HN:

"Také Michal Hašek dostal po Sobotkovi příležitost k zaměřovacímu výstřelu, když před obědem vystoupil v roli předsedy Asociace krajů ČR. A nevyužil ji špatně. Důrazně připomenul delegátům, že nejbližšími volbami budou v roce 2012 ty do krajů. A narýsoval apokalyptickou vizi, že v nich sociálně demokracie zvítězí, ale ve většině krajů se proti ní spojí do koalice ODS se stranami, které v době minulých krajských voleb ještě neexistovaly – tedy s TOP 09 a Věcmi veřejnými. Což byla hlavně injektáž do podvědomí delegátů – kdo jiný by měl před takovými ošemetnými volbami stanout v čele ČSSD než známé hejtmanské eso? Uvidíme, zda vemlouvavý apel zapůsobí na některé nerozhodnuté delegáty a Hašek vyrovná Sobotkův mírný náskok, o němž se zde hovoří jako o jisté věci."

18.3.2011 14:23 | 14:32 Přestávka na oběd se protahuje

Obědová pauza zatím stále trvá, na pokračování sjezdu čekáme.

18.3.2011 14:34 | 14:35 Na Facebooku ČSSD vede Sobotka

Uživatelé sociálních sítí mohou pro svého favorita hlasovat i na facebookových stránkách ČSSD. Aktuálně tam s přehledem vede Bohuslav Sobotka. Nad Michalem Haškem vítězi přesvědčivě 187:46.

18.3.2011 14:37 | 14:37 Sjezd pokračuje

Je po přestávce, sjezd pokračuje dál.

18.3.2011 14:37 | 14:38 Následuje diskuse

Následuje diskuse. Jako první se přihlásil Zdeněk Dufek. Není však přítomen. Dalším je Jaromír Štrumpfa.

18.3.2011 14:42 | 14:44 ČSSD dluží 360 milionů

Sociální demokracie má podle předsedy kontrolní komise Martina Starce celkový dluh 360 milionů korun. Šéf stranické kontroly, který už tuto funkci neobhajuje, to řekl ve své zprávě delegátům sjezdu. K vyrovnání hospodaření bude podle Starcova odhadu ČSSD potřebovat až čtyři roky.

18.3.2011 14:45 | 15:14 VIDEO: Bude to souboj o každý hlas

Kandidáti na předsedu ČSSD se postavili před kameru videoreportéra serveru iHNed.cz. "Je to souboj o každý hlas," říká Michal Hašek. Bohuslav Sobotka i přesto prý jednal jen s manželkou. Video si prohlédněte ZDE.

18.3.2011 15:17 | 15:22 VIDEO: Jak se bude volit nový předseda?

Volba předsedy ČSSD by měla přijít na řadu okolo 16. hodiny. Podívejte se ZDE, jak si sociální demokraté nového šéfa zvolí.

18.3.2011 15:28 | 15:29 Byla vyhlášena dvacetiminutová nominační lhůta

Předseda volební komise vyhlásil lhůtu dvaceti minut na vypsání nominačních lístků na předsedu ČSSD. Lhůta vyprší v 15:50.

18.3.2011 15:53 | 15:54 Atmosféra před volbou houstne

Marie Valášková, reportérka HN:

"Krátce před volbou předsedy je atmosféra na sjezdu velmi napjatá. Odhady vyjednavačů Haška i Sobotky se shodují v tom, že rozdíl v počtu hlasů bude ještě těsnější, než se čekalo. Zástupci obou táborů se začali navzájem podezírat z nekalostí. Sjezdem se šíří fámy, že si jedna skupina chce pojistit volbu tím, že bude kontrolovat nebo fotit hlasovací lístky."

18.3.2011 16:09 | 16:11 Hašek vs. Sobotka v zrcadle dotazníku HN: Oba chtějí Paroubka a šmakuje jim bílé

Oba uchazeči o post předsedy ČSSD se nyní chystají na kandidátský projev. V týdnu se oba představili v rozhovoru pro server iHNed.cz. Položili jsme jim patnáct stejných otázek. A jak Hašek se Sobotkou odpovídali? Čtěte ZDE.

18.3.2011 16:12 | 16:12 Kandidátské projevy začaly. První šel Hašek

Začaly kandidátské projevy. První šel Michal Hašek. Na úvod poděkoval Sobotkovi za férových devět měsíců předvolebního boje.

18.3.2011 16:14 | 16:14

HAŠEK: Současná vláda nahrazuje špatná rozhodnutí ještě horšími. Zhoršuje svou práci život. Je to nejhorší vláda, jakou ČR po roce 1989 vůbec měla.

18.3.2011 16:16 | 16:16

Hašek pokračuje v kritice vlády. Ve zdravotnictví je chaos, vláda připravuje privatizaci zdravotnických služeb. Bují tady korupce. Lidé se podle něj bojí budoucnosti. Naši zemi řídí mafie. Je to titanik. Tento názor sdílí více lidí. Šancí jsme my, sociální demokraté.

18.3.2011 16:17 | 16:18

HAŠEK: Za současnou situaci můžeme i my.

18.3.2011 16:18 | 16:19

HAŠEK: Na část voličů jsme zapůsobili jako strana, jejíž možné spojení s KSČM je odrazuje. Proto dnes vládne poražený z minulých voleb - Petr Nečas.

18.3.2011 16:19 | 16:20

ČSSD se musí podle Haška vrátit ke kořenům. Až do 19. století, kdy se sociální demokracie založila.

18.3.2011 16:19 | 16:20

HAŠEK: Nechme se znova inspirovat odvahou a pronikavou vizí zakladatelů sociální demokracie. ČSSD musí oslvoit nejen tradoční voliče, ale i ty, kteří hledají alternativu a nechtějí zažívat životní potíže.

18.3.2011 16:21 | 16:21

HAŠEK: Česko je černá díra na peníze. Kolik do ní vložíte, tolik v ní zmizí. Musíme vytvořit koncept reforem a přesvědčit obyvatele, že jsme schopni vyvést zemi z krize.

18.3.2011 16:22 | 16:23

Hašek pokračuje v dynamickém a důrazném projevu. Vyzývá k zastavení chamtivé honby za penězi.

18.3.2011 16:26 | 16:26

HAŠEK: Selhal tržní radikalismus. I to je vizitka politiky pravicových stran.

18.3.2011 16:26 | 16:27

HAŠEK: Základem reforem bude průběžný důchodový systém, žádné experimenty s privátními fondy. Nenechme privatizovat důchodový systém a zdravotnictví.

18.3.2011 16:29 | 16:29

HAŠEK: Vraťme se k prograsivnímu zdanění. Topolánek s Kalouskem nám svými batohy sebrali přes 80 miliard korun. Krátí se mzdy státním zaměstnancům, to vše musí sociální demokracie změnit.

18.3.2011 16:31 | 16:33

HAŠEK: O našich krocích můžeme hovořit, ale v opozičních lavicích to jde těžko. To mezitím pravicové vlády sociální stát totálně rozpustí.

18.3.2011 16:34 | 16:35

HAŠEK: Máme šanci porazit nejen ODS, ale pravici jako celek. Slibme si teď a tady, že současné vládě nedáme žádnou šanci.

18.3.2011 16:36 | 16:36 Nyní je na řadě Sobotka

Nyní dostal slovo Bohuslav Sobotka.

18.3.2011 16:36 | 16:36

Michal Hašek dokončil svůj projev. Tvrdě v něm zkritizoval vládu, o níž prohlásil, že je nejhorší vládou od roku 1989.

18.3.2011 16:38 | 16:38

Sobotkův projev je umírněnější než řeč jeho předchůdce.

18.3.2011 16:41 | 16:41

Sobotka řekl, že nyní v ČR nejde jen o standardní zápas mezi pravicí a levicí. Vše má mezinárodní souvislosti. "Evropská sociální demokracie se musí dostat z dfenzivy. To je absolutně klíčová věc," uvedl Sobotka.

18.3.2011 16:43 | 16:43

SOBOTKA: ČSSD dostala nálepku strany rozdávající sociální dávky. 

18.3.2011 16:44 | 16:44

SOBOTKA: Lidé mají obavu a strach z budoucnosti. Pradoxně se ale upínají k pravici. Řešením je ale sociálnědemokratická politika. Pravice budí dojem dynamiky, socialisté prý působí defenzivně a obranářsky. 

18.3.2011 16:45

SOBOTKA: Většina našich voličů reaguje na slovo reforma negativně. To je od dob Mirka Topolánka. Přitom platí, že reformy mohou být užitečné. Mohou být reformy promyšlené, nebo reformy chybné. 

18.3.2011 16:46

SOBOTKA: Musíme přestat s politikou snižování daní. Musíme zrušit rovnou daň, zavést progresivní daň, zamezit daňové úniky, zvýšit daně firmám.

18.3.2011 16:48

SOBOTKA: Musíme důsledně bojovat s korupcí. Musíme přesvědčit občany, že veřejné peníze nemizí v kanálech. Úspěšné skandinávské modely sociální demokracie, je to o tom, že se jim podařilo potlačit vysokou míru korupce. 

18.3.2011 16:49

SOBOTKA: Hlavní obětí reforem nejsou ti nejchUdší. Hlavní obětí jsou střední vrstvy. Třeba ti, co volili vládní koalici. Silná střední třída je pilířem demokracie.

18.3.2011 16:50

SOBOTKA: Dokážeme-li přesvědčit o těchto vizích střední vrstvu. nelze čekat, že nám Nečas, Bárta a kalousek naservírují vítězství do klína. To se nestane. A pokud nebudeme aktivní, dopadneme jako oni dnes.

18.3.2011 16:52

SOBOTKA: Musíme získat voliče ze střední vestvy, mladé voliče, či levicově smýšlející živnostníky. jsme zanedbanou politickou stranou. Kriticky se na sebe musíme podívat. Musíme působit otevřeně a komunikativně. Využívat třeba i sociální sítě. 

18.3.2011 16:55

SOBOTKA: naším cílem je vyhrát krajské volby. Máme populární hejtmany, musíme to potvrdit.

18.3.2011 16:55

SOBOTKA: Současných 56 mandátů je málo na korekci chyb vlády Petra Nečase.

18.3.2011 16:56

SOBOTKA: Musíme přemýšlet i o volbě prezidenta a navrhnout a prosadit našeho silného kandidáta

18.3.2011 16:57

SOBOTKA: Opětoval poděkování Haškovi za korektní předvolební období. Ihned po volbě si podáme ruce a budeme pracovat na společné budoucnosti. Věřím, že z tohoto sjezdu odejdeme silnější.

18.3.2011 16:58

Bohuslav Sobotka ukončil svůj projev. Nebyl tak důrazný jako jeho rival Michal Hašek.

18.3.2011 17:01 | 17:03

Předseda volební komise vyzývá delegáty k vyzvednutí hlasovacích lístků a popisuje, jak přesně hlasovat.

18.3.2011 17:02 | 17:03

Nyní následuje 20minutová přestávka do 17:23, aby delegáti mohli hlasovat.

18.3.2011 17:02

Jednání bude pokračovat v 17:25

18.3.2011 17:12

Jiří Leschtina, komentátor HN:

"Volební projevy obou hlavních kandidátů jakoby si Sobotka a Hašek napsali přes kopírák. Oba patřičně zkritizovali vládu, odhalili zřídlo nových hlasů ve středních vrstvách a slíbili bojovat proti privatizaci důchodového systému.

Oba hledali spojence k vládnutí ve stranách, které (už) v parlamentu neexistují. Oba měli svou řeč proloženu trojím potleskem o síle ševelícího větru.

Oba poděkovali svému kandidátovi - a neřekli za co. A slíbili, že si podají po volbě ruce. Haškovi nutno přiznat, že hovořil malinko hlasitěji. Po těchto projevech lze se skálopevnou jistotou předpovědět, že zvítězí holohlavý právník z jižní Moravy."

18.3.2011 17:40 | 17:42 Březina: Koalice v Praze byla správná

Před delegáty hovoří Karel Březina. Pražský radní obhajuje rozhodnutí sociálních demokratů v Praze spojit se po komunálních volbách s ODS

18.3.2011 17:42 | 17:44 Pecina: ČSSD lobbuje za Haška

Poslanec Martin Pecina ještě v průběhu voleb delegátům vysvětluje, že největší změna pro sociální demokracii znamená obsazení šéfa strany Michalem Haškem

18.3.2011 17:46 | 17:55 Buzková: ČSSD se "hledá"

ČSSD se po odchodu silného předsedy Jiřího Paroubka stále "trochu hledá" a je polarizovaná. řekla ČTK bývalá místopředsedkyně strany a někdejší nejoblíbenější politička Petra Buzková. V čele si přeje Michala Haška. Přání je podle ní dáno tím, že je Haškovou poradkyní, zároveň je charizmatičtější osobností.

18.3.2011 18:01 | 18:01 - "Espézetky" na sjezdu ČSSD
18.3.2011 18:04 | 18:04 Hulínský: TOP 09 o spolupráci s ČSSD nestála

Předseda pražských sociálních demokratů Petr Hulínský rovněž obhajuje koalici ČSSD s ODS v hlavním městě. "TOP 09 o spolupráci s ČSSD nestála," řekl.

18.3.2011 18:05 | 18:08 Hejtman Rath rozdával knihu se slivovicí

Středočeský hejtman David Rath, který se uchází o funkci místopředsedy ČSSD, rozdával delegátům sjezdu svou novou knihu Názory a vize a společně s ní i lahvičku slivovice. Rath ČTK přiznal, že jen za knihy, které zakoupil, zaplatil 100 000 korun, nepočítaje slivovici. Někteří účastníci sjezdu říkali žertem, že Rath ukázal, "jak jsou mu delegáti drazí".

Po knize se slivovicí se jen zaprášilo snad proto, že nebyl k dispozici žádný jiný tvrdý alkohol.

18.3.2011 18:15 | 18:15 Před delegáty hovoří Valtr Komárek

Sociální demokrat Valtr Komárek říká, že je nutné mít jasnou metu. "Nový předseda je jistě důležitý, ale nový kurz je důležitější," uvedl. Osmdesátiletý ekonom je navržen na čestného předsedu strany.

18.3.2011 18:19 | 18:45 Sobotkovi chyběl jediný hlas

Pouze jediný hlas chyběl úřadujícímu předsedovi sociální demokracie Bohuslavu Sobotkovi k získání funkce šéfa ČSSD. Ve volbě získal podle předsedy volební komise Jiřího Havlíčka 49.91 procenta hlasů, jeho protikandidát jihomoravský hejtman Michal Hašek 41,78 procent hlasů. Předsedou se podle stanov ČSSD může stát ten, jehož výsledek překročí padesátiprocentní hranici

18.3.2011 18:32 | 18:32 Volba předsedy pokračuje

V I. kole delegáti sjezdu ČSSD nového předsedu nezvolili. Z 597 hlasů získal úřadující předseda Bohuslav Sobotka 298 hlasů, jihomoravský hejtman Michal Hašek 291 hlas.  Osm hlasů bylo neplatných. Volba předsedy pokračuje druhým kolem. Jednání bylo přerušeno.

18.3.2011 18:48 | 18:49 První reakce na volbu předsedy

Předseda Senátu Milan Štech: Volil jsem Bohuslava Sobotku. Čekal jsem, že bude mít mírně lepší výsledek, což se potvrdilo. Ukazuje se, že oba tábory jsou opravdu velmi vyrovnané. I když předseda vyhraje s těsným výsledkem, bude záležet, jak se mu podaří táhnout s druhým táborem za jeden provaz.
 

18.3.2011 18:53 | 18:53 V kuloárech vládne nervozita

 
V kuloárech sjezdu panuje obrovská nervozita. Oba kandidáti vypadají podrážděně, že nezvítězili, zejména Michal Hašek. Po vyhlášení výsledků jen velmi krátce mluvil s novináři a pak se slovy, že musí vyjedávat, odběhl. Vyjednavači obou táborů se snaží horečně analyzovat, kdo jak hlasoval, aby veděli, kde mají shánět potřebné hlasy. Mezi řadovými delegáty zase stoupá únava, je zřejmé, že dnešní jednání se protáhne do noci.

18.3.2011 18:56 | 18:58 Ohlasy na volbu předsedy

Místopředseda ČSSD Roman Onderka: Mrzí mě, že předseda nebyl zvolen už v prvním kole. Hlavně kvůli tomu, že máme velmi nabitý program a tímto se to protahuje. Na tom, jak silnou podporu bude nový předseda mít, moc nezáleží, důležité je, že bude zvolen.

18.3.2011 18:59 | 19:00 Glosa Jiřího Leschtiny

Těsný výsledek prvního kola může být výsledkem nikoliv stejně silných, ale stejně slabých kandidátů. Právě v takových situacích nebývá vyloučeno, že do hry vstoupí nový hráč. To tady zřejmě nehrozí. Spíš lze předpokládat, že vyrovnanost obou táborů se projeví lítou bitvou o místopředsedy. Každopádně už je jisté, že sociální demokraté odjedou z tohoto sjezdu možná navenek jednotní, ale vnitřně rozpolcení. Vlídnost a tolerance, po níž volal budoucí čestný předseda ČSSD Valtr Komárek, bude muset ještě nějaký čas podupávat na chodníku před Lidovým domem.

18.3.2011 19:07 | 19:07 Ohlasy delegátů na volbu předsedy

Jihočeský hejtman Jiří Zimola: Není to žádné překvapení, jen to potvrzuje, jak moc vyrovanané síly oba kandidáti mají. Pozitivní je, že bylo jen málo neplatných hlasů a nikdo se tedy nepokouší destabilizovat sjezd.
Jak to dopadne dál vůbec nechci odhadovat, nejsem žádný věštec.

18.3.2011 19:12 | 19:12 Delegáti se vracejí do sálu
Sociální demokraté se postupně trousí do sálu a doufají, že v druhém kole se jim nového předsedu podaří zvolit. Na půl osmou mají ohlášenu večeři.
18.3.2011 19:14 | 19:15 Rozhodne v druhém kole osm hlasů?

V prvním kole propadlo osm hlasů, které mohly rozhodnout o předsedovi. Čtyři byly neplatné a čtyři lidé nikoho nevolili. Pro druhé kolo to mohou být klíčové hlasy. "Ti lidé se buď nemohli rozhodnout, nebo je samozřejmě možné, že jen zvyšují svoji cenu," komentoval výsledky jihočeský hejtman Jiří Zimola.

18.3.2011 19:28 | 19:28 Svíčkovou nahradily kuřecí plátky

Počet delegátů v sále klesá, velká část už přešla na večeři. Po svíčkové s knedlíkem, kterou měli sociální demokraté v poledne, si tentokrát pochutnávají na kuřecích plátcích s bramborovou kaší.

18.3.2011 19:30 | 20:02 Zvěst o novém předsedovi se šíří kuloáry

V kuloárech sjezdu se mezi kandidáty šíří informace, že ČSSD má nového předsedu. Podle zvěstí by jím měl být Bohuslav Sobotka

18.3.2011 20:17 | 20:17 Sobotka přijímá gratulace

Novým předsedou sociálních demokratů se stal Bohuslav Sobotka. Oficiálně sice výsledky voleb ještě zveřejněny nebyly, nicméně zpravodajka HN píše, že získal 304 hlasy. Sobotka už přijímá gratulace.

18.3.2011 20:22 | 20:23 Výsledky až po večeři

Oficiální výsledky voleb vyhlásí předseda volební komise Jiří Havlíček ve 20:30.

18.3.2011 20:31 | 20:31 Jednání pokračuje

Sociální demokraté se vrací do sálu, aby vyslechli oficiální výsledky volební komise

18.3.2011 20:34 | 20:34 Potlesk pro předsedu

Delegáti v sále ocenili potleskem vítězství Bohuslava Sobotky, který získal 304 hlasů. Michal Hašek získal 285 hlasů.

18.3.2011 20:36 | 20:36 Delegát chce odvolat předsedu komise

Jeden z delegátů se zlobí na volební komisi a navrhl odvolání jejího předsedy. "Je nehorázné, že se 600 delegátů dozvídá výsledek voleb poslední, přitom novinářům byl sdělován už před čtvrt hodinou."

 

18.3.2011 20:41 | 20:41 Projev nového předsedy

Nový předseda Bohuslav Sobotka děkuje delegátům za projevenou přízeň. "Mým cílem je, aby z tohot sjezdu odjížděli delegáti jedné strany, a ne jako dva tábory."

18.3.2011 20:42 | 20:42 Poražený blahopřál vítězi

Nezvolený kandidát jihomoravský hejtman Michal Hašek potvrdil, že Sobotka jej porazil ve vyrovnaném, nicméně regulérním boji. I on chce jednotu sociální demokracie.

18.3.2011 20:45 | 20:45 Novináři mají opustit sál

Moderátor sjezdu vyzval delegáty, aby pomalými krůčky vytlačili novináře ze sálu. "Jinak přitvrdíme," uvedl. "Neubližujte jim za dveřmi, ať o nás nepíšou špatně."

18.3.2011 20:46 | 20:48 Hašek bude kandidovat na místopředsedu

Poražený kandidát Michal Hašek bude podle informací zpravodajky HN kandidovat na funkci I. místopředsedy.

18.3.2011 20:53 | 20:53 Bude se volit 1. místopředseda

Dvacet minut trvá nominační lhůta na statutárního místopředsedu strany. Návrhy musí podat do 20:15. Pokračuje diskuze

18.3.2011 21:05 | 21:05 Proč Hašek kandiduje na místopředsedu?

Pokud má být strana jednotná, tak je zřejmé, že ve vedení strany by měly být zastoupeny všechny názorové proudy. Jsem přesvědčen, že pokud podpora byla do poslední chvíle půl na půl, tak je mojí povinností kandidovat na prvního místopředsedu.

18.3.2011 21:12 | 21:12 Do Brna dorazila gratulace od Nečase

První reakce premiéra Petra Nečase (ODS): Gratuluji Bohuslavu Sobotkovi ke zvolení předsedou ČSSD. Jeho volba pro mne není překvapením, protože se mezi špičkami sociálních demokratů pohybuje již řadu let. Nepředpokládám, že v ČSSD dojde pod novým předsedou k odklonu od politiky populismu. Přesto jsem připraven s demokratickou opozicí trpělivě jednat o připravovaných reformách a dalších krocích, které chystá vládní koalice.

18.3.2011 21:21 | 21:21 Čtyři kandidáti

Na statutárního místopředsedu ČSSD budou kandidovat Michal Hašek, středočeský hejtman David Rath, místopředseda Zdeněk Škromach a poslanec Lubomír Zaorálek. Každý z nich bude mít desetiminutový projev.

18.3.2011 21:26 | 21:26 Sobotka chce ve vedení spojence

Z toho, že na 1. místopředsedu kandiduje Lubomír Zaorálek, je zřejmé, že tábor Sobotky odmítl dohody a chce obsadit stranické vedení svými spojenci. Sobotka tím totiž de facto odmítl podpořit za statutárního místopředsedu svého soupeře Michala Haška.

18.3.2011 21:29 | Glosa Jiřího Leschtiny

Těsné vítězství Bohuslava Sobotky v souboji o předsedu sociální  demokracie napovídá mnohé o lítém vyjednávání a krvavých kompromisech v zákulisí sjezdu. Sobotka, který svou kampaň založil na tom, že za ním stojí jen minimum šedých stranických eminencí a lovců mrtvých duší, musel v mnohém slevit.
Jednu z úliteb dokonce předvedl už dnes dopoledne, kdy veřejně podpořil náměstka pražského primátora Karla Březinu, jednoho z hlavních tvůrců pražské koalice, jejíž vznik byl velkou prohrou Bohuslava Sobotky. Příznivá slova o Březinovi, ale byly pro Sobotku přijatelnou cenou za to, že se ulouplo pár pražských hlasů, které zřejmě také  napomohly Sobotkovi ke křehkému triumfu.
Sobotka zůstává navenek nevýrazný politik,který nepřekypuje charismatem. Ale teď také ukázal, že když jde o jeho politický osud, dokáže hrát pěkně tvrdě.Toto je důležité zjištění,zejména pro vládní koalici. Sobotka už po rezignaci Jiřího Paroubka předvedl, že zvládá tvrdou oponenturu vlády. A vzhledem k tomu, že se kabinet pouští do nepopulárních opatření, preference sociálních demokratů asi dál půjdou nahoru. A pokud Sobotka dál dokáže pranýřovat vládní reformy bez odrazující arogance a přemrštěnosti, čekají Nečasův kabinet, jak říkával nebožtík Josef Lux, „ještě pěkné besídky.“

18.3.2011 22:00 | 22:00 Delegáti volí místopředsedu

Delegáti sjezdu volí prvního místopředsedu. Z původních čtyř kandidátů zůstali pouze dva, když David Rath a Zdeněk Škromach odstoupili. Škromach navrhl, aby Sobotka řídil stranu společně s poraženým Haškem, a vyzval Lubomíra Zaorálka aby se kandidatury vzdal. Ten to však neudělal.

18.3.2011 22:51 | 22:51 Čas pravděpodobně hraje pro Haška

Volební komise sčítá hlasy. Zpravodajka HN se podle nálady v sále domnívá, že větší část delegátů se nyní kloní k táboru Michala Haška. "Možná zafungovaly emoce z projevů, možná jsou lidé unavení, ale vypadá to, že Michal Hašek získá post statutárního místopředsedy," uvedla redaktorka Marie Valášková.

18.3.2011 22:55 | 22:58 Program se mění

Sociální demokraté se rozhodli spojit volbu předsedy ústřední kontrolní komise a místopředsedů. Zároveň zahájili diskuzi k ideovým východiskům pro program ČSSD.

18.3.2011 23:15 | 23:15 Falbr nazval Škromacha dobytkem

Škromach se zachoval jako dobytek, řekl na adresu místopředsedy europoslanec Richard Falbr. Před delegáty uvedl, že za to, jak se vymezil vůči novému předsedovi Bohuslavu Sobotkovi, už nepovažuje Škromacha za svého přítele.Zdeněk Škromach původně kandidoval na funkci statutárního místopředsedy, nakonec se ale své kandidatury vzdal ve prospěch jihomoravského hejtmana Michala Haška.

18.3.2011 23:18 | 23:20 Podává se druhá večeře

Sociální demokraté mají opět přestávku, tentokrát na druhou večeři. Sejít v sále by se měli ve 23:35, kdy by mělo být oznámeno jméno statutárního místopředsedy ČSSD.

18.3.2011 23:22 | 23:22 Statutárním místopředsedou je Hašek
18.3.2011 23:23 | 23:24 Sobotka společně s Haškem

Prvním místopředsedou sociální demokracie se stal jihomoravský hejtman Michal Hašek, který od delegátů získal 363 z 580 odevzdaných hlasů. Hašek porazil soupeře ze "Sobotkova tábora" Lubomíra Zaorálka

18.3.2011 23:54 | 23:54 Předseda chce pokračovat

Nový předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka chce, aby delegáti odhlasovali, že budou pokračovat ve volbě dalších místopředsedů. Obává se, že zítra by socialisté program nestihli.

18.3.2011 23:56 | 23:57 První den sjezdu nekončí

Sociální demokraté 391 hlasy souhlasili, že budou pokračovat v jednání. U mikrofonu se tedy postupně začne střídat šestnáct nominovaných kandidátů.

19.3.2011 00:01 | 0:01 Kandidáti budou mít jen tři minuty

Kvůli pokročilé době nebudou mít kandidáti na projev deset minut, jak je obvyklé, ale jen tři minuty. Minimálně hodinu tak budou delegáti poslouchat jejich představy o fungování strany.

19.3.2011 00:08 | 0:08 Jména kandidátů

Předseda volební komise představil kandidáty. O předsedu Ústřední kontrolní komise se ucházejí Vojtěch Minář a Markéta Tauberová. Místopředsedou chce být 17 kandidátů  - Marie Benešová, Jiří Dienstbier, Vladimír Dryml, Milada Emmerová, Jaroslav Foldyna, Alena Gajdůšková, Jindřiška Maršová, Ludmila Navrátilová, Roman Onderka, David Rath, Božena Sekaninová, Martin Starec, Zdeněk Škromach, Milan Urban, Dana Váhalová, Lubomír Zaorálek, Jiří Zimola.

19.3.2011 00:44 | 0:45 Hašek: Ukážeme, jak se zakopávají příkopy

HN: Jak hodnotíte podporu, s níž jste se stal prvním místopředsedou ČSSD?

Hašek: Jsem samozřejmě rád, že jsem dostal tak silnou podporu na statutárního místopředsedu. Jak jsem řekl, chci tvořit s Bohuslavem Sobotkou silný tandem. Musí být silnou alternativou k pravicové vládě Petra Nečase. Doufám, že úspěšně zvolíme také zbývající členy vedení sociální demokracie a že budeme opět silnou a jednotnou stranou sociální demokracie.

HN: Neobáváte se, že rozpory, kterou jsou mezi vámi a předsedou Sobotkou, budou problém?

Hašek: Udělám všechno pro to, aby to dobrá spolupráce pod vedením Bohuslava Sobotky jako předsedy. Jsem připraven to přenést na celou sociální demokracii.

HN: Přesto zaznívají hlasy, že jste dost rozdílní v názorech...

Hašek: Ještě se to nestalo, není co vyvracet. Jakmile bude nějaký problém, najdeme s Bohuslavem Sobotkou prostor, abychom si to vyjasnili a zněl z ČSSD jednotný hlas. Nestane se, že bychom si přes média vzkazovali nějaké pozice. Uděláme všechno proto, abychom ukázali, jak se zakopávají příkopy.

HN: O jednotnosti strany ale moc nevypovídá, že europoslanec Falbr tady nazval Zdeňka Škromacha dobytkem...

Hašek: Že tady jeden člověk, myslím europoslance Richarda Falbra, použije sprosté slovo, ještě neznamená, že je sociální demokracie rozhádaná. On se dlouhodobě pohybuje v Bruselu mimo Českou republiku a nezná tak dobře naše reálie.

HN: Bohuslav Sobotka vyhlásil celkem jasně boj Věcem veřejným, budete jej v tom podporovat?

Hašek: V případě, že budou Věci veřejné poškozovat občany České republiky, může Bohuslav Sobotka počítat s mou podporou.

19.3.2011 00:44 | 1:01 Ohlasy politiků jiných stran

"Jsme rádi, že ČSSD má konečně předsedu. Vyjednávání o chystaných reformách tak nebudou zatížena žádnou předvolební rétorikou či nervozitou," řekl ČTK předseda Věcí veřejných Radek John.

19.3.2011 01:24 | 1:25 Začaly volby místopředsedů

Maraton je pravděpodobně u konce. Volba bude probíhat do 1:50, následně se v 1:51 uzavřou volební urny. Výsledek hlasování bude znám až zítra

19.3.2011 01:26 | 1:32 Program pokračuje za několik hodin

Sjezd sociálních demokratů bude pokračovat v sobotu od devíti hodin.