Libor Vrba (43)

Je třetím ředitelem protikorupční policie v posledních čtyřech letech. Začínal v roce 1994 jako vyšetřovatel.

V únoru 2009 nastoupil do čela jednotky, která má kromě korupce na starosti i finanční kriminalitu.

Korupční případy, na nichž policisté začali pracovat v posledních měsících

Zlín: celník

Protikorupční policie obvinila sedmatřicetiletého celníka, který si po kontrole asijského bistra ve Zlíně řekl o úplatek .

Žatec: přihlašování aut

Detektivové obvinili tři muže podezřelé z korupce na žatecké radnici. Jedním z nich je úředník odboru dopravy, který měl na starosti registr vozidel. Měl za úplatu přednostně přihlašovat auta dovezená z ciziny.

Liberec: úplatek za dům

Obvinění si vyslechli dva muži z Liberecka, kteří nabízeli úplatek 150 tisíc korun zaměstnanci Městského úřadu v Kamenickém Šenově. Žádali po něm přednostní prodej budovy bývalého zdravotního střediska.

Olomouc: prodaný zápas

Kriminalisté sdělili obvinění brankáři olomoucké Sigmy a třem zástupcům fotbalového klubu Bohemians, kteří za úplatek ovlivnili zápas mezi oběma týmy.

Kolín: čachry s pozemky

Bývalý kolínský místostarosta Roman Pekárek si podle tajné nahrávky řekl o milion za prodej lukrativního městského pozemku. Policisté případ prověřují, zatím Pekárka neobvinili.

Znojmo: "cinknuté" tendry

Radniční tajemník Vladimír Krejčíř ze Znojma je obviněn, že ovlivňoval veřejné zakázky. Údajně si za to bral statisícové úplatky. Spolu s ním policie vyšetřuje i čtyři zástupce stavebních firem.

Ostrava: nefér zakázka

Kvůli rekonstrukci domu v Ostravě vyšetřuje policie úřednici z městského obvodu a manažera stavební firmy. Zakázka na opravu domu za 12 milionů byla podle detektivů zmanipulovaná. Detektivové sledovali případ téměř rok.

Protikorupční útvar nemá výsledky, tvrdí ministr vnitra. Česko se propadá v žebříčku uplácení, varují průzkumy. Ředitel protikorupční policie Libor Vrba ale vytahuje protiargument: jeho detektivové začali stíhat o polovinu víc lidí než loni.

Na druhou stranu - jde hlavně o radní a starosty, do nejvyšší politiky zatím nesáhli. Vrba se téhle kritice brání. "Nemůžete vejít do mrakodrapu z padesátého poschodí," oponuje.

HN: Jeden z důvodů, proč chce ministr vnitra Radek John odvolat policejního prezidenta, je - podle jeho slov -, že nefunguje dobře protikorupční tým. Proč nefunguje?

Pokud je tím týmem myšlena má jednotka, těžko k tomu mohu něco říct. Výsledky naší práce podle mého názoru hovoří o něčem jiném. Pokud se máme bavit o naší jednotce, tak není možné mluvit o neúspěších.

HN: Je to možné doložit nějakými fakty, čísly?

Snažíme se zpracovávat veškerou problematiku takzvaně on-line, tedy nečekat, kdo nám co oznámí, protože pak je složité dobrat se pravdy. Základ je pracovat s vlastními poznatky.

HN: Konkrétně prosím.

Všechna čísla chceme zveřejnit až po Novém roce, ale můžu říct, že za celý loňský rok jsme zpracovali 61 případů, letos za deset měsíců 74 - z toho o pět víc z vlastních poznatků. Počet prověřovaných osob stoupl o čtvrtinu, zahájili jsme o polovinu víc trestních stíhání než vloni. Přesně o třetinu víc osob je obviněných za korupční trestné činy.

V korupčních věcech máme v podstatě nulový odpad, to znamená, že žádnou věc státní zástupce nezastavil pro nějaké procesní vady.

HN: Jak si tedy vysvětlujete, že na vaši adresu neustále míří kritika?

Já to vnímám tak, že úspěšnost našeho útvaru se posuzuje podle mediálních kauz. To je špatně. Neznamená to: mediální kauza rovná se velká kauza. Pokud jde o ty takzvané mediální kauzy, které se narodily za mého působení, tak za ty odpovídám a stojím si za tím, co jsme udělali. Ale je tady i spousta kauz, které jsme zdědili. Bylo to kolem tří desítek případů.

HN: V médiích se nyní propíralo, že další z důvodů, proč musí policejní prezident Oldřich Martinů skončit, je i vaše výpověď, kterou jste dal kvůli tomu, že jste nedostali počítačové vybavení.

Víte, já jsem v září řešil situaci, která nastala na útvaru. Řešil jsem ji s policejním prezidentem a tu situaci jsme vyřešili. To je celé. My jsme do médií nic nedávali. Podařilo se to zažehnat, jedeme dál. Já jsem to nikde nezveřejňoval, i když, co si budeme povídat, ostruhy jsem si na tom vysekat mohl.

HN: Řekl vám tedy ministr, co děláte špatně?

Já jsem tváří v tvář od ministra nezaznamenal žádnou výtku. Pravda je, že on k tomu nemá důvod, protože není naším přímým nadřízeným. Já se snažím na všech úrovních říct jedno: Naše jednotka je stejná jako každá jiná a dělá svou práci. A co je zásadní - potřebuje pro tu práci klid.

Počkejte si na výsledky

HN: Ale i zahraniční experti říkají: Dokud nechytíte nějakou velkou korupční rybu, tak se ledy nepohnou. Pořád tedy čekáme na tu velkou rybu. Nejčastěji se přitom mluví o zbrojních zakázkách...

Nesouhlasím s pojmem velká ryba. My se řídíme trestním řádem a pojem velká ryba tam není.

HN: Dobře, ale je tam osoba veřejně činná.

Veřejně činných osob řešíme velké množství. To, že někdo je mediálně známý a sedí v nějaké funkci, ještě neznamená, že je to skutečně ta velká ryba.

HN: Ale jsou to spíš politici z regionu.

Ode mě by bylo asi netaktické říkat, že se budeme snažit obvinit nějakého vrcholového politika. My prověřujeme věci, které jsou i na celostátní úrovni. A pokud najdeme něčí pochybení, tak to řešit budeme. Co se týká zbrojních zakázek, na našem útvaru je řešíme. Na to, jaké budou výsledky, si musíme počkat.

HN: A nejdete jen tou snazší cestou? Stíhat korupci v regionech je nejspíš jednodušší než ve vyšších patrech.

My musíme mít základní trestný čin. Hledejte osobní odpovědnost v případech, kde šlo o kolektivní rozhodování. My samozřejmě prověřujeme, zda došlo k osobnímu selhání jednotlivců, ale není to o tom, že by stíhání korupce na regionální úrovni bylo jednodušší než na úrovni celostátní.

HN: Pamatuji si, jak nejvyšší státní zástupkyně Benešová vyhlásila tažení proti gubernátorům, ale málokterý případ byl pravomocně odsouzen. Nehrozí totéž i nyní?

Já se nechci proslavit tím, že budu zahajovat obrovská tažení. Netvrdím, že v minulosti se zahajovala trestní řízení účelově, ale výsledky a ten odpad ze spisů je naprosto zjevný. Pokud jsou k tomu zákonné důvody, tak do těch věcí jdeme. A říkám to svým lidem: Máte moji plnou podporu, ať je to Petr, nebo Pavel, ale musíme na to mít. Nemůžete vejít do mrakodrapu z padesátého poschodí.

Já vám garantuji, že ve spoustě věcí, které jsou podle vás malé a regionální, se dozvídáme informace, které jsou pro nás zásadní tak, abychom postoupili i do těch vyšších pater.

HN: Naše nedočkavost pramení z toho, že je veřejná spousta indicií o tom, že politici a jejich majetkové poměry nejsou v pořádku. Třeba exministra Ambrozka. A není vidět žádný posun.

Jsem rád, že v některých kauzách vy jako novináři nevidíte ten progres. Je mi jasné, že když jste informovali o kauze exministra Ambrozka, rádi byste věděli, co děláme. Opakuju to ale po několikáté: v každé věci se snažíme zjistit, jestli došlo k porušení zákona. Kdybych se chtěl zavděčit, tak začnu vyprávět o věcech, které tady děláme, ale to by bylo silně neprofesionální.

Proč někomu platit?

HN: Ještě k výsledkům: opravdu to je jen tím, že jste detektivy poslal do terénu? Nebo dostáváte i víc tipů?

Máme méně oznámených případů a víc těch z vlastního šetření. Logicky: pokud se začnete pohybovat v prostředí, kde ke korupci dochází, tak se seznámíte s určitými lidmi. Máme nějaký objekt zájmu, naši lidé tam začnou fungovat a zjistí, že uvnitř existuje spousta lidí, které ta situace štve. Například někde je výběrové řízení a všichni vědí, za kým zajít, když tu zakázku chcete. Když takový člověk zevnitř té struktury napíše anonymní oznámení, co se stane? Policie si vyžádá papíry k výběrovému řízení. A všechno je v pořádku. Ale když tam máte svého člověka, ten vám řekne: Pozor, dnes se koná takové a takové jednání, bude to tak a tak.

HN: My si to ještě překládáme tak, že jste našli cestu k "whistleblowerům", lidem zevnitř, kteří jsou ochotni vám dávat informace.

Jasně. Snažíme se najít cestu. Víte, jak je složité dostat se skutečně do toho prostředí?

HN: A nemůžete to mít teď snazší? Je krize a firmy si nemůžou dovolit platit provize. Dokonce i nový pražský primátor říká, že se prý v Praze platí až 50 procent ze zakázky.

Samozřejmě, je recese a peníze nejsou na nic. Proč máte teoreticky někomu platit, když chcete obchod na lukrativní adrese? Já vždycky říkám: Přijďte, domluvíme se na další spolupráci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist