Vláda ve středu podle očekávání podpořila senátní návrh na uznání třetího odboje. Podle premiéra Petra Nečase (ODS) tím kabinet naplnil část svého programového prohlášení. Závazek uznat protikomunistický odboj strany vládní koalice ODS, TOP 09 a VV vtělily i do koaliční smlouvy. "Souhlasné stanovisko vláda podpořila jednomyslně," zdůraznil po podvečerním zasedání kabinetu.

Bojovníci proti komunismu mají nárok na osvědčení o odporu

Předloha má umožnit aktivním účastníkům třetího odboje získat postavení válečných veteránů. Senát ji schválil navzdory kritice levicových zákonodárců, podle nichž jde o další pokus o politický výklad dějin. Nyní předloha poputuje do sněmovny, kde má koalice převahu 118 hlasů.

Senátní předloha počítá s tím, že bojovníci proti komunismu by měli mít podle míry svého zapojení nárok na osvědčení účastníka protikomunistického odboje nebo odporu. Osvědčení má vydávat ministerstvo obrany na základě kladného stanoviska Ústavu pro studium totalitních režimů. Účastníci třetího odboje by postavení válečných veteránů mohli získat stejně jako ti, kteří bojovali proti nacismu za druhé světové války ne jako vojáci.