Bezpečnostní agentura ABL, kterou vlastní rodina ministra dopravy Víta Bárty (VV), údajně sledovala začátkem roku 2006 tehdejší starostku ODS v Praze 11 Martu Šorfovou. Napsala to Mladá fronta Dnes s odkazem na informace, které získala. Podle Bárty jsou ale důkazy nevěrohodné, objednávku na kompromitaci politiků prý nepřijal. Občanští demokraté se za Šorfovou postavili a požadují rychlé vyšetření kauzy. Po zveřejnění případu se ozvali další komunální politici, kteří míní, že byli sledováni.
Nynější šéfka hlavní kanceláře ODS Šorfová podala trestní oznámení kvůli neoprávněnému nakládání s osobními údaji. ODS tvrdí, že byla několikanásobně porušena její práva na ochranu osobnosti a soukromí. Čestný prezident České komory detektivních služeb František Brabec ale v reakci na dění kolem této kauzy uvedl, že soukromé detektivní služby jsou zcela běžné ve všech demokratických společnostech s tržní ekonomikou a občanskou společností.
Mladá fronta Dnes napsala, že dokumenty o sledování jsou na hlavičkovém papíře bezpečnostní agentury ABL. Nechybí v nich detaily ze soukromí Šorfové nebo fotodokumentace pořízená skrytou technikou. Cílem sledování bylo podle deníku Šorfovou zdiskreditovat. Podle Nečase v materiálech byly i snímky dětí Šorfové.
Ministr Bárta v tiskovém prohlášení oznámil, že jeho bratr a nynější majitel ABL Matěj Bárta podá kvůli článku žalobu na ochranu dobrého jména právnické osoby. V rádiu Impuls později Vít Bárta řekl, že dokumenty považuje za falzum a těší se na výsledek soudu. "Pro mě je jednoznačné to, že je to špinavý útok na moji osobu, na společnost ABL," dodal. K dalším lidem, kteří tvrdí, že byli sledováni, poznamenal, že v politice jde o oblíbené téma.
Sledováno bylo prý více politiků z Prahy 11
Nečas ve čtvrtek prohlásil, že zatím musí vycházet z Bártova stanoviska, v němž politik a sponzor VV odmítl spojení s kauzou. Podle předsedy vlády je třeba jasně určit, kdo za sledováním Šorfové stál a která detektivní kancelář na ni sbírala materiály.
Bárta prodal svou půlku agentury ABL bratrovi. Firma teď v Praze znovu uspěla - čtěte ZDE
Bárta: Věci veřejné by po volbách v Praze měly zůstat v opozici - čtěte ZDE
Kauza kolem sledování politiků na Praze 11 zřejmě případem Šorfové nekončí. Ozvali se totiž další politici, kteří prý vědí o sbírání materiálů na svou osobu. Jde například o starostu Prahy 11 Dalibora Mlejnského (ODS). ČTK řekl, že složku ze sledování mu ukázali reportéři Mladé fronty Dnes (MfD), která kauzu zveřejnila. Zápisy jsou prý na obyčejném papíře, oproti složce Šorfové na nich chybí záhlaví agentury ABL. Složku si na něj údajně už dříve sbírali lidé z tehdejší ODS, kteří jsou ale dnes na kandidátce TOP 09.
Také bývalý radní Prahy 11 Jan Vašíček (dříve ODS, nyní TOP 09) uvedl, že byl sledován. Podle něj však byli sledováni i další představitelé radnice například Ivan Škoda, který byl tehdy v ČSSD a nyní kandiduje za TOP 09 či Jiří Štyler, který reprezentoval Občanské sdružení Chodov. Štyler ČTK řekl, že to nemůže vyloučit.
Pochybnosti a nervozitu mezi politiky vzbuzuje i to, že kauza čtyři roky starého sledování se v médiích objevila nyní, těsně před komunálními a senátními volbami.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist