Na náměstí Jana Palacha v centru Prahy se v úterý sešli účastníci demonstrace odborů proti plánovanému snižování platů ve státní a veřejné správě. V davu byli policisté, hasiči, zástupci školských odborů a zdravotníků či úředníci. Podle mluvčí pražské policie Ivany Ježkové na akci dorazilo zhruba 40.000 lidí, odboráři odhadují o 5000 více. Lidé zaplnili celé Palachovo náměstí, část z nich se na něj ani nevešla a musela zůstat na přilehlém Mánesově mostě. Doprava před filozofickou fakultou se zastavila.

Jako první řečník vystoupil šéf policejních odborů Milan Štěpánek. "Jsme tady proto, abychom upozornili, že to, co se chystá na nás, zítra dopadne i na ostatní," prohlásil odborář s odkazem na středeční jednání vlády, která by měla definitivně rozhodnout o rozpočtu a škrtech na příští rok.

Štěpánek zopakoval, že policejní odbory jsou proti snižování platů v příštím roce, proti nesystémovým změnám v policii, propouštění civilních zaměstnanců, rušení služeben a restrukturalizaci cizinecké policie. Projevem si vysloužil bouřlivý aplaus.

Odborový předák Zavadil řekl lidem shromážděným na Palachově náměstí, aby se připravili na to, že boj ještě nekončí, a že odbory půjdou do dalších střetů. "Pokud budou pokračovat v aroganci, tak budou mít, co chtějí. Začalo to reformou veřejných financí, u které byl Topolánek, Nečas i Kalousek. Touto reformou připravili stát o 80 miliard," prohlásil.

Premiér Petr Nečas podle odborového předáka Jaroslava Zavadila slíbil, že vláda ve středu neuzavře debatu o kritizovaných plánech na změny v zákoníku práce. K návrhu změn tarifních tabulek mají vedle odborů výhrady i jednotlivá ministerstva.

Předseda vlády ale nehodlá ustoupit od plánovaného desetiprocentního škrtu ve výdajích na mzdy. Odborářům vzkázal, že kdyby vláda od šetření na mzdách státních zaměstnanců nyní ustoupila, musela by později sáhnout k ještě tvrdším škrtům.

"Devastace střední třídy"

Předseda hasičských odborů Zdeněk Oberreiter shromážděným lidem řekl, že odborářům nepřipadá fér, že se má na snižování deficitu podílet jen jedna skupina - státní zaměstnanci. "Takto drastické škrty ohrozí bezpečnost občanů," varoval.

Alena Vondrová z Odborového svazu státních orgánů a organizací prohlásila, že úředníci, bez nichž by stát nefungoval, jsou považováni téměř za občany druhé kategorie. Podle ní kvůli škrtům hrozí chudoba a "devastace střední třídy".

Svolané demonstrace využili i opoziční politici. Předseda komunistů Vojtěch Filip se s demonstranty zdravil už u úřadu vlády, poté spolu s dalšími komunistickými poslanci zamířil přímo na Palachovo náměstí. Projevy si tam přišel poslechnout například i exministr vnitra František Bublan (ČSSD), statutární místopředseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka či bývalý předseda strany Jiří Paroubek.

Obstrukce ve sněmovně

Zástupci ČSSD a KSČM by dnes chtěli o rozpočtových škrtech ve státní správě mluvit ve sněmovně. Vládní koalice na jejich požadavek nepřistoupila.

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka naznačil, že ČSSD přistoupí k obstrukcím. "My jako sociální demokraté tady klidně budeme mluvit hodinu, dvě, čtyři, pět, nebo i třeba celý den, pokud to pomůže k tomu, abychom zabránili špatným návrhům zákonů, které tato vláda do Poslanecké sněmovny bude předkládat," prohlásil Sobotka.

Varoval Nečase, že bude do budoucna potřebovat dohodu s opozicí, bez jejíchž hlasů neprosadí ústavní změny, a proto by měl přistoupit ke sněmovní diskusi i o jí navrhovaných tématech.

Šéf ČSSD ve dvacetiminutovém projevu mimo jiné uvedl, že vláda zachází se zaměstnanci veřejného sektoru ponižujícím a demoralizujícím způsobem a postavila je před hotovou věc. "Vláda zaměstnance veřejného sektoru plošně prohlásila za nepotřebné sádlo," řekl Sobotka, aby vzápětí upřesnil, že použil výrok jen jednoho z představitelů vládní koalice.

Demonstranti pronikli do ministerstva

Hlavní část protestujících se dnes sešli už dopoledne na Letné, odkud se vydali k ministerstvu vnitra. Desítky policistů a hasičů tam pronikly přímo do budovy, kde poškodily dveře. Několik z nich se silou dostalo až za bezpečnostní rám. "Vnitro bude požadovat náhradu za škody," do vestibulu úřadu sdělil mluvčí resortu Jiří Reichl.

Hlučící dav se poté vydal k úřadu vlády, kde na něj čekalo několik set protestujících úředníků a zdravotníků. Část demonstrujících se vypravila také před budovu ministerstva školství.

Oficiální policejní údaje o počtu demonstrantů mohou být zkreslené, někteří hlídkující policisté s akcí sympatizují, což dávají najevo žlutými stužkami připnutými na uniformách.

Demonstraci neodvrátilo ani několikeré jednání odborářů se zástupci vlády nebo jednotlivých ministerstev. Již na středu ráno je naplánováno další jednání s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem.

Ještě ten den večer by měla způsob úpravy tarifních tabulek projednávat spolu s rozpočtem vláda. Odboráři přitom minulý čtvrtek na tiskové konferenci varovali, že pokud nedosáhnou aspoň částečných úspěchů, uspořádají i další akce. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče již dokonce předběžně vyhlásil na den voleb 15. října stávku.