Řidiči i cyklisté by od úterka měli znát několik nových dopravních značek. Začala totiž platit nová vyhláška. Ta se zaměřila především na cyklisty, kteří vyrážejí na silnice v místech, kde není k dispozici cyklostezka. Nová pravidla mají cyklistům jízdu po silnicích ulehčit a zároveň přispět k větší bezpečnosti silničního provozu.

Ministerstvo dopravy pro cyklisty vydalo celkem šest nových značek. S některými dopravními řešeními, která vyhláška zavádí, se cyklisté mohli setkat už i v předchozích letech. Značky ale nebyly jasně definované, v praxi existovalo několik variant. To přinášelo komplikace, které má nová vyhláška odstranit. 

ZnačkaŠest nových značek, se kterými se můžete nově na českých silnicích setkat:

1) Piktogramový koridor pro cyklisty

Tyto značky mohou řidiči znát z Prahy, kde se objevily už před řadou měsíců. I když takto vyznačený pruh cyklistům nezaručuje žádná práva, upozorňuje řidiče na pohyb cyklistů.

"Jak jsme měli možnost sami vyzkoušet na frekventovaných silnicích, řidiči tento prostor respektují s velkým odstupem a jsou na přítomnost cyklistů připraveni," uvádějí například redaktoři serveru NaKole.cz.

Koridor má být vyznačen zejména v místech, kam se nevejde vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty s požadovanou normovou šířkou.

Značka2) Vjezd cyklistů v protisměru povolen

Doplňková tabulka dovoluje cyklistům průjezd jednosměrkou v protisměru.

Právě toto dopravní řešení mělo dosud v praxi řadu podob, nová značka tak přináší jasnou definici.

Značka3) Povolený směr jízdy cyklistů

Tabulka upravuje způsob zařazení cyklistů na víceproudých komunikacích.

Značka umožní přesunout provoz cyklistů do pravého jízdního pruhu, kde je jejich bezpečnost vyšší než ve vnitřních pruzích.

Značka4) Návěst doporučeného způsobu odbočení cyklistů vlevo

Další tabulka umožňuje nepřímé levé odbočení. S její instalací se počítá na frekventovaných křižovatkách, kde má přispět k bezpečnému odbočení vlevo pro zranitelné skupiny cyklistů, tedy například rodiny s dětmi.

Značka5) Přejezd pro cyklisty přimknutý k přechodu pro chodce

Značka rozšiřuje možnosti vyznačení přejezdů silnic pro cyklisty. V místech, kam se podle dosud platných pravidel přejezd vedle přechodu pro chodce nevešel, museli cyklisté sesednout z kola a přes silnici přecházet jako chodci. Paradoxně se tak například přerušila jinak souvislá mnohakilometrová cyklostezka.

Značka6) Konec cyklistické trasy

Značka má zlepšit orientaci cykloturistů.

Zdroj vyobrazení: Sbírka zákonů.