Za měsíc se v pražských Vysočanech cyklistům otevře nová stezka. A nebudete to jen průměrná cyklostezka - i když měří jen tři kilometry, její cena z ní děla zřejmě nejdrazší cysklostezku v Evropě. Pražský magistrát za ni sice měl původně zaplatit 86 milonů, ale cena za stavbu se do dneška vyšplhala už na 150 milionů korun, uvedl v pondělí ČRo 1 - Radiožurnál.

Podle rozhlasu cenu nemůže obhájit ani to, že na třech kilometrech stezky kolem areálu bývalého ČKD ve Vysočanech je 7 mostů a mimoúrovňových křížení.

Průměrná cena cyklostezek v Česku byla totiž loni mnohonásobně nižší. "My jsme si teďka dělali výzkum, kdy jsme si chtěli ověřit, kolik stojí jeden kilometr nové cyklostezky. Vyšlo nám to na částku 6,81 milionu," řekl Radiožurnálu Jaroslav Martinek z Centra dopravního výzkumu.

Praha se hájí tím, že stavbu prodražily především mosty. "Dva z nich třeba ale zatím nejsou využité a dělníci je znovu zasypali," informoval ČRo 1, podle kterého i bez ceny mostů stavba o prvenství nejdražší cyklostezky nepřijde: na kilometr totiž i tak bylo potřeba více než třicet milionů korun.
Levněji to postavit nešlo, tvrdí ovšem podle rozhlasu bývalý radní Petr Štěpánek za zelené, který měl stavbu na starosti. "Ta věc se projednávala přes dva roky a za celou dobu jsem nedostal od projekční kanceláře ani od firmy ani od jiného zastupitele jediný návrh, jak to levněji udělat," hájí projekt Štěpánek.

Cysklostezka vede na trase bývalé železniční vlečky, pozemky pod ní byly soukromé, a tak je Praha směňovala. Jenže za pozemky vlečky dávala výhodné stavební pozemky, na kterých se dá stavět rodinná bytová výstavba. "Směna to byla nevýhodná. Radiožurnál totiž zjistil, že za pouhé dva roky se hodnota pozemků, kterých se město vzdalo ve prospěch developera, zvedla z 23,5 na 25 milionů korun" uzavírá rozhlas s tím, že ale tuto sumu nikdo do celkových 150 milionů nezapočítává.