Policie v pondělí našla u Dobronína na Jihlavsku v místě údajného hrobu Němců kosterní pozůstatky. Koncem května 1945 tam prý místní Češi zavraždili asi 15 německých obyvatel. Kriminalisté případ vyšetřují od minulého září pro podezření z trestného činu vraždy, řekl na místě novinářům vyšetřovatel Michal Laška.
Průzkum se koná od rána několik set metrů za vesnicí, v lokalitě Budínka. Policisté nejprve na louce bagrem odkryli přibližně dvoumetrový pás vrchní zeminy. "Asi tak na rozloze čtyři krát čtyři metry byly nalezeny kosterní pozůstatky a části ošacení," uvedl Laška. Kolik bylo na místě pohřbeno lidí a zda měli nějaká zranění, se podle něj ale ještě nedá určit.
Kriminalisté a archeologové budou na louce pracovat zřejmě do pátku. Pak budou nález zkoumat odborníci brněnského antropologického ústavu. "Naším cílem je samozřejmě identifikace těchto obětí," uvedl Laška. K tomu by měly pomoci i vzorky DNA zemřelých, které se budou porovnávat s genetickými profily možných příbuzných.
"Shromáždili jsme celou řadu písemných i fotografických materiálů případných obětí," vysvětlil Laška. Dodal, že rodinní příslušníci údajně zavražděných dnes žijí v Německu, protože to byli lidé určení v květnu 1945 k odsunu.
Vražda zřejmě ze msty
Důvody, které by mohly vést k tragédii u Dobronína, jsou podle vyšetřovatele nejasné. Poukázal ale na to, že před 65 lety žilo v Dobroníně a v okolních obcích hodně Němců. "Je skutečně možné, že tu docházelo k vyřizování nějakých účtů," řekl. Z lidí, kteří by podle dosavadních svědectví mohli být přímo účastni tragedie, už podle Lašky žije jen jeden. Ten tvrdí, že si nic nepamatuje. Dobronínští obyvatelé prý o těchto událostech nechtějí moc mluvit. Ani ve zdejších kronikách se o nich nenašla zmínka. Informace pocházejí z archivů a od pamětníků v Německu.
Zatím ani není jisté, zda v případě potvrzení vraždy bude někdo obviněn. "To je otázka velmi předčasná. Je nutno zvážit Benešovy dekrety, které platily v roce 1945, je nutno zvážit otázku, jestli se jednalo o vraždu, která by dneska byla už promlčená, nebo o jiný trestný čin, na který se promlčení nevztahuje," popsal Laška.
Podle dřívějších informací napsala německá spisovatelka Herma Kennelová ve své knize Bergersdorf, že mezi 12. a 19. květnem 1945 několik obyvatel zmasakrovalo u obce Dobronín asi 15 Němců, kteří měli být odsunuti. Spisovatelka uvádí, že alkoholem posilněná skupina vyzvedla německé muže z požární zbrojnice a odvedla je na pole u lesa. Tam si museli vykopat hroby a pak byli ubiti nebo zastřeleni. Případ ohlásil policii jihlavský novinář Miroslav Mareš, který shromažďuje archivní materiály.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist