Politik Tůma. Bývalý guvernér ČNB potvrdil svůj vstup do politiky. Tím se mění rozložení sil na pravici i křehké spojenectví mezi ODS a TOP 09.

Na podzim by to v Česku mohlo vypadat asi takto: zatímco se premiér Nečas (ODS) bude na jedné tiskové konferenci usmívat třeba s ministrem dopravy Vítem Bártou (VV) a ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09), v Praze si budou stejné strany přes billboardy vzkazovat, kdo víc krade a kdo víc poškodí Prahu.

V té době totiž bude probíhat kampaň před komunálními volbami a právě TOP 09, ODS a Věci veřejné se tvrdě utkají o to, kdo ovládne magistrát a jestli ODS po téměř dvaceti letech ztratí vládu nad hlavním městem. A to by mohlo narušit čerstvě dohodnutou vládní koalici.

"Vládě tohle určitě neprospěje. V rámci předvolebního boje by se měla vážit slova. Ostatně pak přijde minuta po volbách a čím větší jsou spory, tím složitě se budou zahlazovat," varuje bývalý druhý muž ODS David Vodrážka.

Právě jeho ODS má z podzimních voleb největší strach. Před čtyřmi lety získala nadpoloviční většinu hlasů, a to nemá šanci obhájit.

"Vyhrát nebude snadné. Ztratili jsme důvěru vlivem otevření některých kauz na magistrátu," říká šéf pražské ODS Boris Šťastný. A má pravdu. Jeho stranu poškodila třeba kauza předražené tramvajenky Opencard za 888 milionů korun, projekt nefunkční pražské Wi-Fi sítě za 350 milionů korun nebo okázale luxusní narozeninové oslavy pražského primátora Pavla Béma ve Žlutých lázních spolu s lobbistou Romanem Janouškem.

Budeme kritizovat ODS

 

Nejtvrději za ODS zaútočí TOP 09, která v Praze vyhrála parlamentní volby, a cítí tak šanci ovládnout magistrát.

"Doufám, že vládní spolupráci to neohrozí. Nechystáme zásadně negativní kampaň, i když samozřejmě některé pražské problematické věci kritizovat budeme. Je možné, že k drobnějším sporům dojít může, ale jak už řekli zástupci Věcí veřejných, pokusíme se toto od vládní úrovně odlišit," ujišťuje šéf pražské TOP 09 a poslanec František Laudát.

TOP 09 navíc představila silného a marketingově dobře "prodejného" kandidáta na primátora - exguvernéra ČNB Zdeňka Tůmu. Tomu ODS zatím nedokáže konkurovat. Svého kandidáta představí až v srpnu.

Proti pražské ODS se ale budou ostře vymezovat také Věci veřejné, které kvůli kritice občanských demokratů v Praze vznikly. Ostatně jejich cílem ještě před pár měsíci nebylo získat posty ve sněmovně, ale ovládnout magistrát v metropoli.

"Fungování vlády tohle ohrozit nemůže vůbec, tohle je jiná úroveň politiky a nesmíme to směšovat," tvrdí kandidátka na primátora za VV Markéta Reedová.

Její strana, která chce stavět kampaň na tom, že je alternativou ODS, má ale v hlavním městě pošramocenou pověst. V zákulisí se totiž příliš často mluví o tom, že Věci veřejné vznikly jako projekt pražské ODS, která si tím jen dopředu jistila budoucí koaliční partnery na magistrátu.

Koalice? Po volbách klidně

Tvrdý předvolební boj ale zpochybňuje ještě jedna věc, kromě toho, že všechny tři strany spolu v té době budou sedět ve vládě. Všichni totiž připouštějí, že by od října mohli Praze vládnout společně.

"Spolupráce je možná se všemi demokratickými stranami kromě komunistů. Samozřejmě ale budeme chtít, aby ostatní strany nestavěly osoby, které jsou spojeny s korupčními kauzami města," říká Laudát za TOP 09. A stejně mluví Věci veřejné.

Občanští demokraté jdou ještě dál. Na otázku, jestli pro ně připadá v úvahu spolupráce s ČSSD, šéf pražské ODS Boris Šťastný jen tajemně říká: "Teď odmítám hovořit o jakémkoliv povolebním uspořádání."

Právě koalice s ČSSD a třeba s asistencí Věcí veřejných by mohla být cestou, jak po volbách vyšachovat kandidáta TOP 09 Zdeňka Tůmu z postu primátora a udržet místo pro ODS.

To by ale byla tvrdá rána pro Petra Nečase. Premiér, který se svými spojenci na posledním stranickém kongresu proti vůli velké části pražského regionu ovládl ODS, totiž velké koalice zásadně odmítá.

Ostatně pražská ODS hraje na podzim o hodně. Pokud ztratí pozice v hlavním městě, ztratí i vliv v celé straně. Tradičně přitom tento region byl oporou celé strany, protože v hlavním městě jsou nejpravicovější voliči.