Zdeněk Tůma (49)

Vzdělání
Vystudoval Obchodní fakultu VŠE, absolvoval postgraduální studium v Ekonomickém ústavu ČSAV a má za sebou také studijní pobyty v Británii, Nizozemsku a USA.

Profese
V roce 1986 nastoupil do Prognostického ústavu ČSAV. V letech 1993 až 1995 byl poradcem ministra průmyslu a obchodu, poté hlavním ekonomem Patria Finance. Od června 1998 byl půl roku výkonným ředitelem EBRD. Od února 1999 působil jako viceguvernér a od 1. prosince 2000 do 30. června letošního roku zastával funkci guvernéra ČNB.

Politika
Tůma byl signatářem Dřevíčské výzvy, která v březnu 1999 kritizovala nedostatek vymahatelnosti práva v české ekonomice. Loni tehdejší premiér Jan Fischer navrhl Tůmu jako možného kandidáta na českého eurokomisaře. Tůma nabídku později odmítl.

Do boje o post pražského primátora v podzimních volbách TOP 09 vyšle bývalého guvernéra České národní banky (ČNB) Zdeňka Tůmu. Předseda strany Karel Schwarzenberg ve středu řekl, že bývalý šéf centrální banky je dobrý manažer. "Myslím, že Praze nabízíme to nejlepší, co lze nabídnout v České republice," uvedl.

Jak se straně podařilo "superlídra" pro podzímní volby získat? "Při oznámení rezignace z pozice guvernéra České národní banky jsem působení v politice sice neplánoval, ale nakonec mě přesvědčil argument předsedy Karla Schwarzenberga, že teď je příležitost nejen změnit způsob vedení hlavního města Prahy, ale také přispět k potřebným ekonomickým reformám. Obojí je pro mě velká výzva," citoval Tůmu tiskový mluvčí TOP 09 Jan Jakob.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který vede ministerstvo financí, řekl, že bývalý guvernér ČNB bude také působit v ekonomickém týmu strany. 

Tůma je nyní na dlouhodobě plánované dovolené v zahraničí. Jeho kandidaturu ještě musí potvrdit pražský krajský výbor strany.

V pražských volbách tradičně vítězila ODS. Letos v květnu ji ale porazila právě TOP 09, a pod Tůmovým vedením by tak mohla ve vedení pražského magistrátu občanské demokraty vystřídat. Pražská ODS, kterou zmítají potíže a skandály, je totiž delší dobu rozdělená a ztrácí podporu voličů. Vzhledem k dosavadním voličským preferencím se předpokládá, že se lídr jedné z těchto stran stane příštím pražským primátorem. Kdo povede do voleb ODS, zatím strana na rozdíl od ostatních konkurentů neoznámila.

Tůma ve funkci guvernéra působil od prosince 2000, funkce se vzdal k letošnímu 30. červnu. Tůmův mandát měl vypršet v únoru 2011, nechtěl ale končit ve stejnou dobu jako většina členů bankovní rady. Podle politologa Petra Justa mohl být případným důvodem i jeho vstup do politiky.

Bývalý guvernér by mohl být podle Justa pro Pražany přijatelnější než lídři, kteří v politice dlouho působili. Navíc je podobným typem jako bývalý premiér Jan Fischer, který si u lidí získal velkou popularitu. Just připomněl, že s Tůmou se nepojí žádná politicky citlivá kauza a ČNB pod jeho vedením měla kredit seriózní instituce.

Tůmovi možní soupeři v boji o post primátora Prahy

ODS

Tomáš Töpfer

Naposledy se v ODS mluvilo o herci a senátorovi Tomášovi Topferovi, ten ale kandidaturu na primátora vyloučil.

Strana tak svého kandidáta dál usilovně hledá, podle zdrojů HN byl osloven třeba i předseda pražské organizace Boris Šťastný. Tomu se ale zatím sněmovnu opouštět nechce.

VV

Markéta Reedová

Bývalá náměstkyně primátora Pavla Béma přestoupila ze SNK-ED do Věcí veřejných. V prosinci skončila v radě hlavního města, protože ODS odmítla schválit protikorupční strategii, kterou připravovala.

Tři roky předtím jí ale spolupráce s ODS nevadila. Je oficiální kandidátkou VV.

ČSSD

Jiří Dienstbier

Zastupitel na Praze 2 je novou mladou tváří pražské sociální demokracie, oficiální nominaci na primátora získal na konci června.

Dienstbier je synem disidenta a bývalého ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera a jeho jméno na voliče zabírá. Ve sněmovních volbách získal množství preferenčních hlasů.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist