Pražský primátor Pavel Bém, který donedávna vedl pražskou organizaci ODS novinářům řekl, že předčasně z funkce primátora neodejde. Bém, který v úterý složil poslanecký slib, také uvedl, že situaci v ODS by uklidnilo, kdyby pražský region získal jedno z pěti či šesti vládních křesel ODS v připravované koaliční vládě. Primátor ale také zdůraznil, že podobné rozhodnutí je zcela v kompetenci předsedy občanských demoktratů a pravděpodobného budoucího premiéra Petra Nečase.

Nabídnutí ministerského křesla pro pražský region ODS by Bém pokládal "za chytré a z hlediska stabilizace ODS za mimořádně efektivní". Primátor si je ale také vědom, že na podobný nárok uvnitř strany není žádné ani zvykové právo. Gesto nového stranického vedení vůči Praze by podle něj bylo "vstřícným krokem", který by pomohl situaci uvnitř ODS uklidnit. Byl by to podle Béma signál, že "Praha je ve hře".

Na víkendovém kongresu občanských demokratů zcela propadl pražský kandidát na funkci prvního místopředsedy strany David Vodrážka, který nakonec nezískal ani funkci řadového místopředsedy. Silný pražský region tak ve vedení ODS nemá zastoupení.

V Praze se podle Béma "nehraje o nic jiného", než kdo bude příští primátor. Z funkce poté, co získal poslanecký mandát, odcházet předčasně nehodlá. Podle Béma se práce sněmovny pořádně rozběhne až po prázdninách a komunální volby zemi čekají už v polovině října.

Opencard je "nafouknutá kauza"

Přes "mediálně nafouknuté kauzy", jako je podle Béma Opencard, se prý nemá za co stydět. "Pražská ODS musí nalézt jednotu a shodnout se na kandidátovi či kandidátce na pozici nového primátora. Vytvořit jasný a kredibilní politický program, který naváže na všechno to dobré, co se v pražské politice za posledních deset let udělalo," zdůraznil Bém. S takovým programem a kandidátem bude podle něj možné obstát ve volbách. Ve sněmovních volbách byla letos ODS v Praze vůbec poprvé poražena, překonala ji TOP 09.

Pražská organizace ODS má podle Béma z výsledků kongresu smíšené pocity. "Není možné, aby Praha na sobě nesla odpovědnost za volební debakl ODS v parlamentních volbách, to by bylo příliš triviální a zjednodušující," upozornil primátor. Praha si podle něj před podzimními komunálními volbami věří.

Praha získala osm poslaneckých mandátů a může se s ní co do úspěšnosti ve volbách srovnávat jen středočeský region. Přesto ODS v Praze nyní ve volbách přišla o vedoucí pozici, když ji porazila TOP 09 Karla Schwarzenberga. Bém po volbách odešel z funkce předsedy pražské ODS, jak slíbil, neboť se straně v Praze nepodařilo získat devět poslaneckých křesel. "To vnímám jako přirozenou odpovědnost, jsem trochu překvapen, že jsem jediný předseda nějaké regionální organizace ODS, který po nejhorším volebním debaklu v historii politickou odpovědnost vzal do svých rukou," poznamenal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist