Primátor hlavního města Pavel Bém rezignoval na funkci předsedy pražské ODS. Reagoval tak na neúspěšný výsledek ODS ve sněmovních volbách.  Občanští demokraté (24,8 procent hlasů) v metropoli ztratili výsadní postavení a předstihla je TOP 09 (27,3 procent hlasů). ODS oproti srovnání s minulými volbami v roce 2006 ztratila asi polovinu voličů.

"Každý člověk by měl být schopen vyvodit odpovědnost. Před volbami jsem řekl, že za úspěch budu považovat zisk devíti mandátů (pozn. red. ODS získala v Praze osm mandátů) a volební vítězství, to se nepodařilo, takže dávám funkci k dispozici," řekl Bém.

Sám se do sněmovny z druhého místa pražské kandidátky dostal, i když ho voliči odsunuli až na čtvrtou pozici. Někdejší uchazeč o post lídra ODS ale po letech ztratil vlivnou pozici šéfa pražské organizace, a tím i významnější postavení v ODS.

"Byl jsem rozhodnut ve vteřině, když jsem viděl definitivní výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. Bylo to mé osobní rozhodnutí, asi kdyby mě někdo přemlouval, tak bych to udělal stejně," řekl Bém. Kolegové ho ale prý natolik znají, že jim bylo jasné, že už svůj krok zpět nevezme.

Nečas Béma za rozhodnutí pochválil

Pražskou ODS nyní povede náměstek primátora a první místopředseda pražské ODS Pavel Klega, oznámili občanští demokraté po jednání svého pražského vedení. Klega řekl, že zvažuje kandidaturu na předsedu. "Ale zeptám se nejdříve pražských oblastí, protože ve všech nominačních procesech je legitimní si o tento mandát říct," řekl.

"Celé grémium pražské ODS se teď musí mnohem víc zapojit do řízení strany v hlavním městě. V minulosti se až moc často stávalo, že výstupy grémia byly ve skutečnosti názory jednotlivců," naznačil pro iHNed.cz Klega. Podle něho bude členská základna v nejbližších dnech a týdnech hledat odpověď nejen na to, kdo by měl být po Bémovi novým předsedou, ale také na to, proč remizovali s TOP 09. "Nebyla to prohra, ale remíza,"  zdůraznil pro server Klega.

"Je to zodpovědné rozhodnutí. Je skutečností, že v Praze jsme zaznamenali suverénně největší propad hlasů. My jsme ho zaznamenali celorepublikově, ale dramaticky největší byl v Praze, takže vyvození politické odpovědnosti považuji za logický a správný krok," reagoval na Bémovo rozhodnutí v České televizi lídr ODS Petr Nečas.

Při hodnocení jednotlivých pražských kandidátů je podle něj třeba se podívat i na to, kolik dostali preferenčních hlasů. Voliči v Praze kroužkováním výrazně zamíchali kandidátkou a dávali často přednost kandidátům ze zadních pozic.

Bém se po volebním neúspěchu ocitl pod tlakem části pražské ODS. K rezignaci na všechny funkce ho vyzvali občanští demokraté v osmé městské části. "Pokud si Pavel Bém a jeho tým uchoval alespoň zbytek cti, musí mít již nyní sbaleno. Pavle Béme, Pražané Ti nevěří, odejdi ze všech funkcí. Primátora i šéfa pražské ODS. Bude to to nejlepší, co můžeš pro tuto stranu v této chvíli udělat," napsali ve výzvě zveřejněné na webu ODS Prahy 8, pod kterou je podepsán starosta a šéf tamních občanských demokratů Josef Nosek. Byl to podle něho právě Bém, který občanským demokratům volby v metropoli prohrál.

Pražská ODS se nyní obává především o výsledek podzimních komunálních voleb. Po nynějším neúspěchu už zřejmě Bémovi kritici budou otevřeně tlačit na to, aby se Bémovo křídlo stáhlo. Do tří týdnů se zřejmě sejde sněm pražské ODS, který by mohl volit nového předsedu a provést další změny ve vedení pražské ODS. Měl by také sestavovat kandidátky pro komunální volby.

Kdo nakonec bude zvolen předsedou Prahy, není jasné. Kandidáti by mohli podpořit Klegu, který vychází s oběma křídly pražské ODS, případně by mohl znovu kandidovat Bém či jeho soupeř náměstek Rudolf Blažek. Bém se k otázce opětovné kandidatury nevyjádřil jasně, uvedl, že "co může být za dva, tři roky nás zatím netrápí".

Volba předsedy by mohla napovědět i o tom, kdo bude na podzim usilovat o křeslo primátora. Jednotlivé frakce ODS se přetahují o moc ve straně už delší dobu. Za první stojí primátor Bém a jeho lidé, mezi nimi i kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík. Na druhé straně Bémův dlouholetý náměstek Rudolf Blažek se svými příznivci.


Prohlášení primátora Pavla Béma

 

Rád bych poděkoval všem Pražanům, kteří volili nesocialistickou pravici a zvláště pak těm, kteří zůstali věrní Občanské demokratické straně. Pražská ODS udělala pro úspěch ve volbách do Poslanecké sněmovny maximum a každý z kandidátů a každé z oblastních či místních sdružení nechalo ve volební kampani své srdce. Výsledek pražské ODS necítím jako prohru. Ziskem osmi poslaneckých mandátů a 158.014 hlasů je Praha opět nejúspěšnějším regionem ODS v letošních volbách. Děkuji také všem za osobní podporu, 11 299 preferenčních hlasů vnímám jako silný mandát a závazek k práci v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

Za zásadní považuji skutečnost, že se podařilo voliče přesvědčit o nezbytnosti sestavení konzervativní pravicové vlády, která jako jediná má šanci vyvést Českou republiku z hospodářské krize a hrozby kolapsu veřejných financí.

Před volbami jsem řekl, že definičním znakem úspěchu pražské ODS v letošních volbách je volební vítězství a zisk devíti poslaneckých mandátů. S ohledem na skutečnost, že byť těsně, přesto ani jednoho z těchto cílů se mi nepodařilo docílit, rozhodl jsem se dát k dispozici funkci předsedy pražského regionu Občanské demokratické strany.

Zároveň konstatuji, že jsem i nadále připraven nabídnout veškerý svůj um, intelekt a zkušenost k obhajobě pravicových hodnot a podpoře politiky ODS.

 


Vizitka primátora hlavního města Pavla Béma (46) Pavel Bém

Datum a místo narození: 18. července 1963, Praha

Vzdělání: vystudoval Fakultu všeobecného lékařství UK v Praze a postgraduálně získal na téže fakultě diplom pro psychiatrii a posléze i pro léčení a prevenci drogově závislých; v letech 1991 až 1992 absolvoval stáže na univerzitách v USA.

Současné funkce: primátor hlavního města Prahy (od 28. listopadu 2002), zvolený poslanec (od voleb 28.- 29. května 2010) a do dneška předseda pražské ODS (od 19. listopadu 2007, znovu zvolen loni v listopadu).

Předchozí činnost:
působil v léčebně v Kosmonosích (1987) a na Psychiatrické klinice Fakulty všeobecného lékařství UK v Praze (1988-1990); v letech 1990 až 1992 byl ředitelem Centra pro drogově závislé ve fakultní nemocnici a v letech 1993 až 1994 šéfem pražského K-centra, zaměřeného na pomoc toxikomanům; byl generálním sekretářem meziresortní protidrogové komise vlády (1993-1995), poradcem ministra vnitra pro drogovou problematiku (1996-1997) a v období 1997 až 1998 byl opět členem vládní protidrogové komise; jako odborník na narkotika působil v řadě organizací, které se drogovou tematikou zabývají.

Politické aktivity: od roku 1998 je členem ODS, v letech 1998 až 2002 byl starostou Prahy 6; v prosinci 2004 byl zvolen místopředsedou a v listopadu 2006 prvním místopředsedou ODS; v prosinci 2008 neúspěšně kandidoval proti Mirku Topolánkovi na funkci předsedy strany, poté neobhajoval ani svou místopředsednickou funkci.

Rodina: je ženatý, má dva syny

Ostatní:

- V médiích se často spekuluje o Bémových úzkých vztazích s podnikatelem Romanem Janouškem. V roce 2008 se dokonce objevily informace o tom, že oba vyšetřuje policie, což jak Bém, tak šéf protikorupční policie rozhodně odmítli. Podle Béma je Janoušek pouze jeho "kamarád, se kterým hraje tenis".

- Loni se v médiích objevila informace, že Bém údajně lobboval za legalizaci stavby skladu za 100 milionů korun, který v Pardubicích postavila bez řádných povolení firma, již spoluvlastní Bémův přítel Zbyněk Kareš (v jeho vile Bém bydlí v nájmu). Bém intervenci popřel.

- V květnu 2007 dosáhl vrcholu nejvyšší hory světa Mount Everest, při výstupu v silném větru jej doprovázeli dva šerpové. Kvůli tomu, že dva měsíce chyběl v primátorském úřadě, se na něj snesla kritika.

- V posledním roce se Bém na magistrátu potýkal například se situací v pražském dopravním podniku, jehož odboráři hrozili kvůli napjaté finanční situaci stávkou.

- V poslední době musel jako primátor čelit kritice například kvůli předražené kartě Opencart, kandidatuře hlavního města na pořádání olympiády v roce 2016 nebo pro svůj odmítavý postoj k plánům na novou budovu Národní knihovny podle projektu Jana Kaplického.



 

 


Vizitka náměstka primátora hlavního města Prahy a prvního místopředsedy pražské ODS Pavla Klegy Pavel Klega

- Pavel Klega se narodil v roce 1965 v Praze. Vystudoval elektrotechniku a ekonomii veřejné správy. Do roku 2002 působil jako manažer v oboru informačních a komunikačních technologií, elektrotechniky a investiční činnosti ve výstavbě.

- Členem ODS je Klega od roku 1992. Po volbách v roce 1995 byl zvolen místopředsedou oblastního sdružení ODS Praha 15 a v roce 2003 byl zvolen předsedou tohoto sdružení. Od listopadu 2007 je místopředsedou pražské ODS a od loňského listopadu je jejím prvním místopředsedou.

- Od podzimu 2002 je členem rady hl. m. Prahy. V jeho působnosti je oblast správy městského majetku, hospodářské politiky a infrastruktury města. Od podzimu 2006 je náměstkem pražského primátora pro tytéž oblasti.

- Je členem výborů hospodářské politiky, infrastruktury a územního rozvoje zastupitelstva hl. m. Prahy.

- Mezi jeho koníčky patří lyžování, tenis a cyklistika, divadlo a klidnější hudba.

- Je podruhé ženatý. Má dvě dospělé děti Daniela (1985) a Moniku (1988).