Koaliční vyjednávači o rozpočtové reformě se minulý čtvrtek rozešli od rozdělané práce. Ani po dvou týdnech intenzivních rozhovorů nevyřešili některé sporné otázky.

Spor přetrvává v názorech na změny daně z příjmu fyzických osob. Všechny tři politické strany sice souhlasí s tím, že je třeba odstranit daňovou degresi u osob s nejvyššími příjmy, ale nedokáží se shodnout na způsobu, jak ji odstranit. Za každým z navrhovaných řešení stojí vždy jen dvě strany, a třetí je proti.

Rozcházejí se také v názoru, jak změnit pravidla rozpočtového určení daní. Zástupci TOP 09 je chtějí změnit tak, aby do menších obcí putovalo z rozpočtu více peněz než dnes. Teď jsou pravidla nastavena tak, že systém přerozdělování peněz zvýhodňuje velká města. Největším městům stát dává na občana až 35 tisíc korun, zatímco menší města a obce dostanou pětkrát méně.

Zájem TOP 09 je logický, neboť strana šla do uplynulých parlamentních voleb s podporou starostů. A těm by ráda z povolebních jednání přinesla nějaké ovoce, které se bude před říjnovými komunálními volbami hodit.

Rozpory jsou i v otázce, zda vyhlásit daňovou amnestii. Tu mají v programu Věci veřejné a podle informací HN na jejím vyhlášení trvají. ODS a TOP 09 však oponují, že není možné vyhlásit daňovou amnestii a zároveň tvrdě bojovat proti korupci. Odmítavý postoj zaujaly dvě větší strany vznikající koalice i k návrhu, aby stát danil příjmy z prostituce, což také žádají Věci veřejné.

O sporných otázkách teď budou hovořit vrcholné vyjednávací týmy. Jediný člověk, který bude o těchto věcech jednat i "o patro výš", je Miroslav Kalousek za TOP 09. Namísto Martina Kocourka z ODS a Kamila Jankovského z Věcí veřejných se hlavními vyjednávači o rozpočtu stanou Petr Nečas (ODS) a Vít Bárta (VV).

Deset kroků, kterými vláda změní váš život

1. Vracení DPH
2. Zákoník práce čeká revoluce
3. Ceny: čeká nás zdražení potravin a léků
4. Stavební spoření: vláda vezme státní podporu všem
5. Zvýšení daně z příjmu u platů nad 142 tisíc
6. Školné až za 20 tisíc ročně
7. Důchodcům stát přidá
8. Zrušení stravenek: konec daňového zvýhodnění
9. Snížení sociálních dávek o 10 procent
10. Zdravotnictví čeká převrat

Až tři miliardy korun chce stát v příštím roce vrátit podnikatelům na DPH z nezaplacených faktur.

Firmy dnes tuto daň odvádějí z fakturovaných částek, aniž by záleželo na tom, jestli jim obchodní partner zaplatí nebo ne. To by se mělo od ledna 2011 částečně změnit.

Peníze se na počátku příštího roku začnou vracet firmám, jejichž pohledávky jsou opravdu nedobytné. Tedy v případě, že jejich dlužník zkrachoval.

O vrácení budou moci podnikatelé žádat až tři roky zpětně.

Ovšem s podmínkou, že jejich pohledávka vznikla šest a více měsíců před rozhodnutím soudu o úpadku dlužníka. Pokud tedy pohledávka vznikne například tři měsíce před rozhodnutím o úpadku, nebude možné DPH získat zpět.

Ministerstvo financí už připravilo novelu zákona o DPH, o níž by mohla ještě letos hlasovat nová Poslanecká sněmovna. Všechny politické strany, které nyní jednají o koalici, změnu podporují.

Stát do budoucna počítá s rozšířením vracení DPH i na další pohledávky, nejenom na ty za dlužníky v úpadku. Na nějaké formě rozšíření se shodují ODS, TOP 09 i Věci veřejné. Věci veřejné dokonce navrhují, aby se DPH odváděla jenom ze zaplacených faktur.

Kalouskova TOP 09 chce prosazovat osvobození faktur, které nebyly zaplaceny déle než rok. "Podmínkou ovšem je, že stát vymyslí nějaké pojistky, aby toto opatření splnilo svůj účel a nemohlo být zneužito k podvodům," řekl místopředseda strany Miroslav Kalousek.

Osvobození nezaplacených faktur prosazuje i ODS. Podle ní by "časový test" mohl trvat půl roku.

Novela zákona, která má v lednu osvobodit některé nezaplacené faktury od DPH, zároveň ustanovuje takzvanou společnou a nerozdílnou odpovědnost při placení DPH.

Znamená to, že nedostane-li finanční úřad DPH od prodávajícího, mohl zaplacení požadovat od kupujícího. Stát tak chce bojovat proti daňovým únikům, k nimž dochází například při obchodu s pohonnými hmotami či topnými oleji.

Jednotliví překupníci vytvářejí řetězce, a když jeden z nich zkrachuje či zmizí, stát o DPH přijde. Pokud budou ručit všechny firmy v řetězci společně, měl by stát DPH dostat od jiného člena řetězce.

Koho se to dotkne
Půl milionu firem, které jsou plátci DPH.

Kdy to začne platit
první fáze 1. ledna 2011

3 miliardy
Tolik by příští rok mohl stát vrátit firmám z nezaplacených faktur.

 

 

Bárta podle informací HN hlídal vyjednávání ve všech sedmi specializovaných skupinách, takže má o sporných otázkách přehled. Ví například, že Jankovský nejprve kývl na návrh snížit běžné výdaje státu o deset procent, ale druhý den svůj souhlas stáhl. Tím by přitom vláda ušetřila z rozpočtu zhruba padesát miliard korun.

V jiných bodech je podle všeho shoda pevnější. Vyjednávači se dohodli na snížení státní podpory stavebního spoření o padesát procent už od letošního roku tak, aby se plánovaná úspora sedmi miliard korun projevila v rozpočtu na rok 2011.

O deset procent se má snížit balík vyplácený na sociálních dávkách a podporách, ale do podrobností se zatím vyjednávači nepouštěli.

Snížit se má i objem peněz na mzdy státních zaměstnanců, a to o pět procent. Výjimkou jsou jen učitelé, kterým se na peníze nesáhne. Podle informací HN však není pravda, že by učitelům mělo být přidáno, jak ve čtvrtek informovala MF Dnes.

Změnit se mají i pravidla pro vyplácení příspěvků politickým stranám. Ty mají od roku 2014 klesnout o deset procent. Snižování příspěvků přitom bude nabíhat postupně od každých následujících voleb.

Jednání o rozpočtové reformě budou podle všech indicií složitá i na nejvyšší úrovni. Věci veřejné totiž zatím neprojevují ochotu alespoň v některých svých programových otázkách ustoupit a dosáhnout kompromisu.

V ODS dokonce panují zatím veřejně nevyslovené obavy, aby Věci veřejné nevyužily spor o úpravu daně z příjmu fyzických osob k odchodu od jednacího stolu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist