Je největším dlužníkem mezi dosluhujícími poslanci, nově o post zákonodárce přijde. Daniel Petruška sice vedl kandidátku ODS v Pardubickém kraji, ale voliči jej vykroužkovali, a poslali do Parlamentu místo něj čtyři "outsidery" ze spodních příček.

Petruška se s koncem aktivní politické kariéry odmítl smířit. "Nováčci to nemůžou zvládnout. Ať odstoupí, musí tam být někdo zkušený," tlačil Petruška podle MF Dnes na nepsaného šéfa partaje v kraji Jiřího Stříteského. Ten mu ale pomoc odmítl.

Díky preferenčním hlasům se do sněmovny dostali z devátého místa starosta Chrudimi Jan Čechlovský, z 16. ředitel Šumperské provozní vodohospodářské společnosti Radim Jirout a z 18. místa starosta Poličky Jaroslav Martinů. Oba starostové v pondělí řekli, že dokončí v čele svých měst volební období a v podzimních komunálních volbách o post starosty již usilovat nebudou.

Nečekaný výsledek voleb zprvu oba starosty zaskočil. "Budu chtít dokončit mandát starosty do komunálních voleb. Čtyři měsíce před volbami není čas na žádné harakiri," uvedl Čechlovský. Na podzim bude kandidovat do zastupitelstva města. Martinů by rád získal v komunálních volbách pozici místostarosty města. "Musím říct, že od soboty přemýšlíme, zda za ty preferenční hlasy máme děkovat nebo ne," řekl Čechlovský.

Petruška: Ať nováčci platí 

Neúspěšný lídr kandidátky zároveň navrhl, aby nově zvolení poslanci z původně nevolitelných míst dodatečně přispěli na předvolební kampaň. Politici na předních místech kandidátky podle něj přispěli na volební kampaň značnými sumami v řádu statisíců. Sám Petruška podle majetkového přiznání měl 12milionovou hypotéku.

Je možné, že Petruška přijde i o post ve vedení krajské organizace, což by měla rozhodnout krajská konference uspořádaná zřejmě ještě před celostátním kongresem strany, který se uskuteční 19. a 20. června.

Volby do Poslanecké sněmovny v Pardubickém kraji vyhrála ČSSD s 21,95 procenta hlasů, což jí vyneslo tři mandáty stejně jako ODS s 19,42 procenta hlasů. Dvě křesla bude mít ve sněmovně TOP 09, kterou volilo 15,45 procenta lidí, po jednom Věci veřejné a KSČM s 11,62 respektive 11,21 procenta hlasů.

Petruška není jediným politikem, kterému preferenční hlasy zabouchly dveře do Poslanecké sněmovny. Podobně neuspěl například bývalý ministr vnitra ODS Ivan Langer nebo Jozef Kochan, lídr občanských demokratů na Královéhradecku. Celkem rozdali občané rekordních 3,7 milionů kroužků a vyautovali 14 lídrů.