Policejní šéfové musí řešit nepříjemný úkol: jak kvůli neférovému výběrovému řízení nepřijít o desítky milionů z evropských peněz.
Příběh neprůhledné zakázky na zateplení policejních budov popsaly HN už ve středu: tendr vyhrála firma, která nesplnila podmínky. Ale zakázka přitom běží dál. HN teď zjistily, že výběrové řízení měl u policie na starosti Petr Židek, manažer projektu modernizace služeben, kterého policie hned dvakrát vyšetřovala kvůli podezření z korupce. Závěr ale pokaždé zněl jednoznačně: důkazy o úplatku chybějí.
Tendr na firmu, která policii sepíše žádost o čtvrtmilionovou dotaci a nakreslí projekty, dnes Židek podle očekávání hájí. "Na každé výběrové řízení ještě dohlíželi právníci z ministerstva vnitra. A ti by určitě zachytili, kdyby v zadání bylo něco špatně," tvrdí.
"Vše bylo v pořádku"
Jenže chyb policie bylo tolik, že ostatní firmy začaly pochybovat, jestli tendr někdo schválně neovlivnil. A obrátily se na Úřad pro hospodářskou soutěž.
I podle úřadu byla ovšem soutěž skutečně vypsána tak, že nešlo průhledně vybrat nejlepší nabídku - například kvůli příliš volným pravidlům pro vyhodnocení nabídek.
Ale hlavně, zakázku s odměnou 50 milionů vyhrála firma Onyo, která neměla to nejdůležitější: živnostenský list na projektování. Podle úřadu také policisté zbytečně trvali na tom, aby vítězná firma měla bezpečnostní prověrku na stupeň "tajné".
Židek s tím ale nesouhlasí. "Není to pravda. Firma mohla přijít do styku s prostory, kde se pracuje v utajeném režimu," říká. Pozoruhodná je nejen zakázka, ale i příběh bývalého manažera na policejním prezídiu. Židek pracoval jako šéf projektu na modernizaci policejních služeben - stamilionového plánu ministra vnitra Ivana Langera.
Policejní tendr nebyl fér, dotace je ohrožena - čtěte ZDE
Rekonstrukce paneláků v Ralsku: Podvod za 22 milionů zůstane bez trestu - čtěte ZDE
Loni v září pak Židek během jednoho dne o místo přišel: dopoledne ho policejní prezident vyhodil, odpoledne ho pak zatkli kvůli podezření, že si nechal slíbit úplatek v zakázce na koupi kamionu, který by sloužil jako pojízdná služebna. Strávil dva dny v cele a po dalších pěti měsících vyšetřování skončilo - detektivové mu korupci neprokázali. Podnikatel, který se o údajné nabídce úplatku zmínil známému policistovi, totiž vzal všechno zpátky.
Druhé vyšetřování zastavili policisté teprve před pár týdny. Tentokrát šlo podle deníku Právo o tendr na počítačové vybavení. Ale znovu státní zástupce prohlásil, že se nic nekalého nestalo. Nezaměstnaný Židek, mimochodem člen ODS v Liberci, se dnes chce kvůli výpovědi soudit. A v exministru Langerovi má stále zastání: Langer ho hájil ve sněmovně i v televizních debatách.
Neznámý prezident Jambor
Pro firmu Onyo pracoval na "zelených" zakázkách jistý Peter Jambor, který si na vizitky píše funkci "prezident", i když v orgánech firmy nikdy neseděl. Už před lety dělal byznys se státem i s ČEZ a později se na úřadech podle informací HN občas představoval jako poradce ministra průmyslu. Když ve středu zjistil, že mu volá novinář, hned zavěsil.
Policie dál počítá s tím, že Onyo všechny práce provede, byť má černé na bílém, že soutěž nemělo vyhrát. Hrozí tak, že policie o část čtvrtmiliardové dotace přijde.
Podle pravidel totiž smí evropské peníze použít nejen na samotné zateplení, ale i na projekt a žádost. Tedy na práce, které za odměnu 50 milionů vyhrála firma Onyo. "Pokud ale výběrové řízení nebylo v pořádku, nedovolíme těch 50 milionů proplatit," prohlásil šéf fondu Petr Štěpánek.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist