Policejní šéfové musí řešit nepříjemný úkol: jak kvůli neférovému výběrovému řízení nepřijít o desítky milionů z evropských peněz.

Příběh neprůhledné zakázky na zateplení policejních budov popsaly HN už ve středu: tendr vyhrála firma, která nesplnila podmínky. Ale zakázka přitom běží dál. HN teď zjistily, že výběrové řízení měl u policie na starosti Petr Židek, manažer projektu modernizace služeben, kterého policie hned dvakrát vyšetřovala kvůli podezření z korupce. Závěr ale pokaždé zněl jednoznačně: důkazy o úplatku chybějí.

Tendr na firmu, která policii sepíše žádost o čtvrtmilionovou dotaci a nakreslí projekty, dnes Židek podle očekávání hájí. "Na každé výběrové řízení ještě dohlíželi právníci z ministerstva vnitra. A ti by určitě zachytili, kdyby v zadání bylo něco špatně," tvrdí.

"Vše bylo v pořádku"

Jenže chyb policie bylo tolik, že ostatní firmy začaly pochybovat, jestli tendr někdo schválně neovlivnil. A obrátily se na Úřad pro hospodářskou soutěž.

I podle úřadu byla ovšem soutěž skutečně vypsána tak, že nešlo průhledně vybrat nejlepší nabídku - například kvůli příliš volným pravidlům pro vyhodnocení nabídek.

Ale hlavně, zakázku s odměnou 50 milionů vyhrála firma Onyo, která neměla to nejdůležitější: živnostenský list na projektování. Podle úřadu také policisté zbytečně trvali na tom, aby vítězná firma měla bezpečnostní prověrku na stupeň "tajné".

Židek s tím ale nesouhlasí. "Není to pravda. Firma mohla přijít do styku s prostory, kde se pracuje v utajeném režimu," říká. Pozoruhodná je nejen zakázka, ale i příběh bývalého manažera na policejním prezídiu. Židek pracoval jako šéf projektu na modernizaci policejních služeben - stamilionového plánu ministra vnitra Ivana Langera.

Loni v září pak Židek během jednoho dne o místo přišel: dopoledne ho policejní prezident vyhodil, odpoledne ho pak zatkli kvůli podezření, že si nechal slíbit úplatek v zakázce na koupi kamionu, který by sloužil jako pojízdná služebna. Strávil dva dny v cele a po dalších pěti měsících vyšetřování skončilo - detektivové mu korupci neprokázali. Podnikatel, který se o údajné nabídce úplatku zmínil známému policistovi, totiž vzal všechno zpátky.

Druhé vyšetřování zastavili policisté teprve před pár týdny. Tentokrát šlo podle deníku Právo o tendr na počítačové vybavení. Ale znovu státní zástupce prohlásil, že se nic nekalého nestalo. Nezaměstnaný Židek, mimochodem člen ODS v Liberci, se dnes chce kvůli výpovědi soudit. A v exministru Langerovi má stále zastání: Langer ho hájil ve sněmovně i v televizních debatách.

Neznámý prezident Jambor

Pro firmu Onyo pracoval na "zelených" zakázkách jistý Peter Jambor, který si na vizitky píše funkci "prezident", i když v orgánech firmy nikdy neseděl. Už před lety dělal byznys se státem i s ČEZ a později se na úřadech podle informací HN občas představoval jako poradce ministra průmyslu. Když ve středu zjistil, že mu volá novinář, hned zavěsil.

Policie dál počítá s tím, že Onyo všechny práce provede, byť má černé na bílém, že soutěž nemělo vyhrát. Hrozí tak, že policie o část čtvrtmiliardové dotace přijde.

Podle pravidel totiž smí evropské peníze použít nejen na samotné zateplení, ale i na projekt a žádost. Tedy na práce, které za odměnu 50 milionů vyhrála firma Onyo. "Pokud ale výběrové řízení nebylo v pořádku, nedovolíme těch 50 milionů proplatit," prohlásil šéf fondu Petr Štěpánek.