Třetí stupeň povodňové aktivity - ohrožení platí již na sedmi tocích v Moravskoslezském kraji. Hasiči zasahují na desítkách míst, kde čerpají vodu. Silný vítr navíc láme stromy a větve. ČTK o tom informoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Faster.

"Hasiči v Moravskoslezském kraji v tuto chvíli (21:00) zasahují u více než 80 událostí na území celého kraje. Většinou se jedná o zásahy při čerpání vody ze zatopených prostor a likvidaci následků prudkého větru a deště," řekl Faster. Dodal, že téměř 30 případů řeší jednotky na území Ostravy. Dalších dvě desítky výjezdů zaznamenali hasiči na Novojičínsku.

"Více než deset událostí řeší hasiči v okresech Karviná, Frýdek - Místek a Opava. Nejméně vytížení jsou v tuto chvíli hasiči na Bruntálsku," vyjmenoval.

Podle hasičů zatím není nikde na území kraje potřebná evakuace obyvatel z ohrožených oblastí. "Hasiči nyní pracují také na zvýšení protipovodňové hráze na břehu řeky Odry v Ostravě-Koblově, která má před vodou ochránit osadu Žabník. Pravidelně se schází krizový štáb.

"V bývalých kasárnách se stále připravují pytle s pískem. V současné chvíli byli povolání zaměstnanci městské policie, kteří vystřídají pracovníky veřejně prospěšných prací," podotkla Šmídová. Dosud valašskomeziříčská radnice vydala na 600 pytlů, z toho nejvíce do místní části Krhová. Občané si na výzvy městské policie jezdí pro pytle i sami.

V Petrovicích 3. stupeň již od odpoledne

V Petrovicích u Karviné platí třetí stupeň povodňové aktivity již od nedělního odpoledne. Voda se tam vylila z koryta jinak neškodné řeky Petrůvky a zaplavila sklepy i zahrady několika domů. Místní obyvatelé, kteří záplavy už několikrát zažili, hladinu sledují s obavou. Stále totiž vydatně prší a voda stoupá.

"Před hodinou nebylo nic vidět. Teď už je pod vodou cesta. Ve sklepě už máme zapnutou pumpu a vodu odčerpáváme. Hlavně aby nevypnuli elektřinu. To bychom byli v háji," svěřil se okolo 16:00 ČTK jeden z obyvatel Petrovic.

Déšť by měl slábnout zřejmě až v úterý dopoledne. Podle předpovědi do této doby naprší v zasažených oblastech od 20 do 90 milimetrů srážek, na severním návětří Beskyd to může být až 150 milimetrů. Ve východní polovině Česka se k dešti přidá dnes a v pondělí ještě silný vítr, který v nárazech dosáhne až 70 kilometrů v hodině a na hřebenech Jeseníků a Beskyd kolem 110 kilometrů v hodině.

Do úterý hrozí povodně

Výstrahu pro extrémní srážky vydal ČHMÚ konkrétně pro Zlínský a Moravskoslezský kraj a platí do úterního poledne. Vydatný déšť od dnešního poledne ale zasáhne i kraj Olomoucký a Jihomoravský. Pro tyto kraje pak od dnešního večera až do odvolání platí extrémní nebezpečí povodní.

Na východě Moravy a Slezska pršelo již v noci na neděli, v Bílých Karpatech podle ČHMÚ přitom napršelo až 25 milimetrů srážek a na Frýdeckomístecku až 33 milimetrů.

Na třetí stupeň povodňové aktivity - ohrožení se podle vodohospodářského informačního portálu již dostala říčka Petrůvka v polské hraniční obci Zebrzydowice. Petrůvka sice teče většinou na polském území, ale rozlévá se pravidelně až v posledních kilometrech svého toku, tedy v okolí Petrovic u Karviné. Státní podnik Povodí Odry před několika lety proto rozšířil protipovodňový monitoring i na polské území, aby zejména obyvatele příhraniční obce Petrovice včas varoval před velkou vodou.

Dvě oběti v Srbsku, jedna v Maďarsku

Nejnižší stupeň - bdělost nyní platí na říčce Porubce ve Vřesině, na Odře v Bohumíně, na Opavě v Děhylově, na Moravě v Lanžhotě a ve Strážnici a na Dyji v Ladné u Břeclavi.

Prudké bouře, déšť a další výkyvy počasí si o víkendu v evropských zemích vyžádaly tři oběti na životech. Dva lidé zemřeli při sobotních záplavách v obci Trgovište na jihu Srbska, jednoho mrtvého hlásí po záplavách vyvolaných bouřemi Maďarsko. Mrtvým je muž z maďarského Miskolce, na jehož dům se zřítila podmáčená zeď.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist