Třetí stupeň povodňové aktivity - ohrožení platí již na sedmi tocích v Moravskoslezském kraji. Hasiči zasahují na desítkách míst, kde čerpají vodu. Silný vítr navíc láme stromy a větve. ČTK o tom informoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Faster.

"Hasiči v Moravskoslezském kraji v tuto chvíli (21:00) zasahují u více než 80 událostí na území celého kraje. Většinou se jedná o zásahy při čerpání vody ze zatopených prostor a likvidaci následků prudkého větru a deště," řekl Faster. Dodal, že téměř 30 případů řeší jednotky na území Ostravy. Dalších dvě desítky výjezdů zaznamenali hasiči na Novojičínsku.

"Více než deset událostí řeší hasiči v okresech Karviná, Frýdek - Místek a Opava. Nejméně vytížení jsou v tuto chvíli hasiči na Bruntálsku," vyjmenoval.

Podle hasičů zatím není nikde na území kraje potřebná evakuace obyvatel z ohrožených oblastí. "Hasiči nyní pracují také na zvýšení protipovodňové hráze na břehu řeky Odry v Ostravě-Koblově, která má před vodou ochránit osadu Žabník. Pravidelně se schází krizový štáb.

"V bývalých kasárnách se stále připravují pytle s pískem. V současné chvíli byli povolání zaměstnanci městské policie, kteří vystřídají pracovníky veřejně prospěšných prací," podotkla Šmídová. Dosud valašskomeziříčská radnice vydala na 600 pytlů, z toho nejvíce do místní části Krhová. Občané si na výzvy městské policie jezdí pro pytle i sami.

V Petrovicích 3. stupeň již od odpoledne

V Petrovicích u Karviné platí třetí stupeň povodňové aktivity již od nedělního odpoledne. Voda se tam vylila z koryta jinak neškodné řeky Petrůvky a zaplavila sklepy i zahrady několika domů. Místní obyvatelé, kteří záplavy už několikrát zažili, hladinu sledují s obavou. Stále totiž vydatně prší a voda stoupá.

"Před hodinou nebylo nic vidět. Teď už je pod vodou cesta. Ve sklepě už máme zapnutou pumpu a vodu odčerpáváme. Hlavně aby nevypnuli elektřinu. To bychom byli v háji," svěřil se okolo 16:00 ČTK jeden z obyvatel Petrovic.

Déšť by měl slábnout zřejmě až v úterý dopoledne. Podle předpovědi do této doby naprší v zasažených oblastech od 20 do 90 milimetrů srážek, na severním návětří Beskyd to může být až 150 milimetrů. Ve východní polovině Česka se k dešti přidá dnes a v pondělí ještě silný vítr, který v nárazech dosáhne až 70 kilometrů v hodině a na hřebenech Jeseníků a Beskyd kolem 110 kilometrů v hodině.

Do úterý hrozí povodně

Výstrahu pro extrémní srážky vydal ČHMÚ konkrétně pro Zlínský a Moravskoslezský kraj a platí do úterního poledne. Vydatný déšť od dnešního poledne ale zasáhne i kraj Olomoucký a Jihomoravský. Pro tyto kraje pak od dnešního večera až do odvolání platí extrémní nebezpečí povodní.

Na východě Moravy a Slezska pršelo již v noci na neděli, v Bílých Karpatech podle ČHMÚ přitom napršelo až 25 milimetrů srážek a na Frýdeckomístecku až 33 milimetrů.

Na třetí stupeň povodňové aktivity - ohrožení se podle vodohospodářského informačního portálu již dostala říčka Petrůvka v polské hraniční obci Zebrzydowice. Petrůvka sice teče většinou na polském území, ale rozlévá se pravidelně až v posledních kilometrech svého toku, tedy v okolí Petrovic u Karviné. Státní podnik Povodí Odry před několika lety proto rozšířil protipovodňový monitoring i na polské území, aby zejména obyvatele příhraniční obce Petrovice včas varoval před velkou vodou.

Dvě oběti v Srbsku, jedna v Maďarsku

Nejnižší stupeň - bdělost nyní platí na říčce Porubce ve Vřesině, na Odře v Bohumíně, na Opavě v Děhylově, na Moravě v Lanžhotě a ve Strážnici a na Dyji v Ladné u Břeclavi.

Prudké bouře, déšť a další výkyvy počasí si o víkendu v evropských zemích vyžádaly tři oběti na životech. Dva lidé zemřeli při sobotních záplavách v obci Trgovište na jihu Srbska, jednoho mrtvého hlásí po záplavách vyvolaných bouřemi Maďarsko. Mrtvým je muž z maďarského Miskolce, na jehož dům se zřítila podmáčená zeď.