Od soboty večer hrozí na celé Moravě povodně. Ohrožení platí hlavně pro Zlínský a Moravskoslezský kraj.

Pro Zlínský a Moravskoslezský kraj vyhlásili meteorologové stav povodňového ohrožení s extrémním stupněm nebezpečí. Výstraha platí od soboty 21:00. Vydatné srážky se očekávají hlavně v oblasti Beskyd a Jeseníků.

"Zde se vzhledem k vysokému nasycení povodí i předpovídaným úhrnům srážek dá předpokládat rychlý rozvoj povodňové situace s četným dosažením 1. a 2. stupně povodňové aktivity (SPA), na menších tocích i 3.SPA," sdělil ústav.

Vydatný déšť zasáhne kromě Moravy i Pardubický kraj. Meteorologové navíc na Moravě, Pardubicku, Královéhradecku a Vysočině očekávají silný vítr.

Už v pátek dosáhla třetího stupně povodňové aktivity Malše v Pořešíně a Černá v Ličově na Českokrumlovsku. Později ale hladina Malše klesla na druhý stupeň povodňové aktivity, povodňová bdělost platí také na několika menších tocích na Olomoucku a v Moravskoslezském kraji.

"Intenzivní srážková činnost na východě území bude pokračovat i začátkem příštího týdne," upozornil ČHMÚ.

Sníh na Sněžce

Současné chladné a deštivé počasí by mělo trvat až do poloviny příštího týdne, kdy začne postupně srážek i oblačnosti ubývat. Odpolední teploty by později v nížinách mohly překračovat i letních 25 stupňů Celsia.

Na hřebenech Krkonoš napadla nesouvislá vrstva sněhu. Na Sněžce teploty ráno klesly pod bod mrazu a přes den se pohybovaly kolem minus půl stupně Celsia. "Sníh je mokrý, místy s deštěm. Moc toho vidět není, je mlha," řekl Lukáš Žižka z horní stanice lanovky na Sněžku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist