Květen by měl být letos průměrně teplý a bohatý na srážky, a to zejména v první dekádě. Koncem měsíce, kdy se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, vystoupají teploty podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu na víc než 25 stupňů Celsia. I srážek bude v průběhu máje postupně ubývat.

Jakkoli se charakter počasí zdá nevýznamný, může ovlivnit volební účast a tím i výsledek celých voleb. Politologové se shodují, že příliš teplé a slunečné počasí zájem občanů o volby snižuje. Lidé z měst spíše zamíří na výlety nebo na chaty. Silný déšť a zima zase drží voliče doma. Ideální počasí je tedy polojasno, s teplotami kolem 17 stupňů.

"Počasí může hrát velkou roli u prvovoličů. A na nich jsou nejvíc závislí občanští demokraté a zelení," odhadl před posledními volbami v roce 2006 politolog Jan Bureš pro Lidové noviny.

Čarodejnice proprší 

Po příjemných a prosluněných posledních dubnových dnech přijde počátkem máje citelné ochlazení a velká oblačnost. Meteorologové očekávají četné srážky a také bouřky. Noční teploty by se v příštím týdnu měly pohybovat mezi 14 a sedmi stupni, později se má ještě ochladit na deset až čtyři stupně Celsia.

Podobně budou do 10. května klesat i denní teploty, z rozmezí 16 až 22 stupňů budou postupně padat na 12 až 18 stupňů. Na tropický den, tedy s teplotou vyšší než 30 stupňů, si ale budou muset Češi počkat až do června.

Druhá květnová dekáda přinese ubývání přeháněk, polojasnou oblohu. Bouřky se budou objevovat ojediněle. Noční teploty se budou pohybovat mezi deseti a čtyřmi stupni Celsia, denní v rozmezí 14 až 20 stupňů. Kolem poloviny května by ale teploměry mohly ukázat i 23 stupňů.

V posledních deseti květnových dnech budou přeháňky doznívat, noční teploty metorologové předpovídají mezi 11 až pěti stupni, denní dosáhnou 16 až 22 stupňů. Ke konci května se pak postupně oteplí na 20 až 26 stupňů Celsia.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist