Příchod léta do Česka si dává načas. V květnu by se měly nejvyšší denní teploty pohybovat kolem dvaceti stupňů Celsia, v noci se může ochladit až na šest. Podle nejnovější dlouhodobé předpovědi bude nejbližších 31 dní jako celek teplotně i srážkově v mezích normálu," informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém webu.

Stávající deštivé a chladnější počasí bude trvat až do začátku poslední květnové dekády. To znamená, že by mělo být převážně oblačno, déšť nebo i bouřky. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají na 13 až 19 stupňů, v noci bude jen mezi 12 a šesti stupni.

Výraznější oteplení s polojasnou oblohou by mělo přijít až na konci května, tedy v době, kdy Česko čekají volby do Poslanecké sněmovny. Rtuť teploměru by měla ukázat až 27 stupňů Celsia, v noci mezi 13 a 7 stupni. Zároveň se ale mohou vyskytovat bouřky z vedra. 

Počasí má vliv na volby 

Podle politologů může charakter počasí ovlivnit také účast lidí ve volebních místnostech. "Počasí může hrát velkou roli u prvovoličů. A na nich jsou nejvíc závislí občanští demokraté a zelení," odhadl před posledními volbami v roce 2006 politolog Jan Bureš pro Lidové noviny. Nově má silnou podporu u mladých lidí strana TOP 09.

Politologové se shodují, že příliš teplé a slunečné počasí zájem občanů o volby snižuje. Lidé z měst spíše zamíří na výlety nebo na chaty. Silný déšť a zima zase drží voliče doma. Ideální počasí je tedy polojasno, s teplotami kolem 17 stupňů. To ale Česko podle ČHMÚ poslední květnový víkend nečeká.

Proměnlivé počasí se srážkami a ojediněle také bouřkami má v Česku panovat i začátkem června. Teploty však zůstanou příjemně jarní, do 24 stupňů Celsia. Kolem desátého června by se pak mohlo začít ještě oteplovat.

Úspěšnost dlouhodobé předpovědi ČHMÚ je 75 procent. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist